Wizytki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wizytki
Herb zakonu
Pełna nazwa

Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Nazwa łacińska

Ordo Visitationis Beatae Mariae Virginis

Skrót zakonny

VSM

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Założyciel

Św. Franciszek Salezy, św. Joanna de Chantal

Data założenia

6 czerwca 1610

Liczba członków

ok. 4000 (1999)

Strona internetowa
Klasztor Sióstr Wizytek w Warszawie

Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, łac. Ordo Visitationis Beatissimae Mariae Virginisklauzurowe zgromadzenie zakonne – żeński zakon, w Polsce zwany potocznie siostrami wizytkami.

Nazwa wizytki wywodzi się od francuskiego czasownika: visiter – po polsku: odwiedzać. Nowo założone zgromadzenie miało bowiem początkowo charakter kontemplacyjno-czynny: wizytki wzorem Maryi nawiedzającej św. Elżbietę, udawały się z pomocą do ubogich i chorych.

Wizytki znane są powszechnie ze swej działalności edukacyjnej – przez wieki siostry prowadziły szkoły dla dziewcząt, głównie z arystokratycznych rodzin.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zakon został założony 6 czerwca 1610 roku w Annecy we Francji przez św. Franciszka Salezego biskupa Genewy, z pomocą św. Joanny Franciszki de Chantal.

W 1618 roku zgromadzenie stało się zakonem kontemplacyjnym.

W chwili śmierci św. Joanny de Chantal, w roku 1641, zgromadzenie liczyło już 87 domów zakonnych niemal w całej Europie.

W 1671 r. do klasztoru Sióstr Nawiedzenia wstąpiła Małgorzata Maria Alacoque, przyszła święta i jedna z najbardziej znanych wizytek; od jej czasów zgromadzenie Nawiedzenia NMP znane jest w świecie z propagowania kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Do Polski pierwsze wizytki zostały sprowadzone w roku 1654 przez Ludwikę Marię Gonzagę, wdowę po królu Władysławie IV oraz żonę króla Jana Kazimierza i zamieszkały w Warszawie, w klasztorze przy Krakowskim Przedmieściu.

Kolejne klasztory i pensje zostały założone w Krakowie, Lublinie i Wilnie. Ten ostatni, po powstaniu styczniowym, w roku 1864 został zamknięty przez Murawjowa. Wygnane z niego siostry przeniosły się do Francji, skąd powróciły do Polski w 1901 i wybudowały klasztor w Jaśle.[1]

Do wybuchu wojny w 1939 r. setki dziewcząt w Polsce zostało wykształconych i wychowanych w pensjach sióstr wizytek.

Dziś klasztory Zakonu Nawiedzenia NMP znajdują się w 34 krajach świata; w Polsce w 4 miastach: Warszawie, Krakowie, Jaśle i Rybniku (wcześniej w Siemianowicach Śląskich).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]