Kościół Chrystusa Króla w Drozdowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Chrystusa Króla w Drozdowie
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny od strony zakrystii
Państwo

 Polska

Miejscowość

Drozdowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

filia

Matki Bożej Królowej Polski w Gorawinie

Wezwanie

Chrystus Król

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Chrystusa Króla

Położenie na mapie gminy Rymań
Mapa konturowa gminy Rymań, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla w Drozdowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla w Drozdowie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla w Drozdowie”
Położenie na mapie powiatu kołobrzeskiego
Mapa konturowa powiatu kołobrzeskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla w Drozdowie”
Ziemia53°59′40,7″N 15°32′50,7″E/53,994639 15,547417

Kościół Chrystusa Króla w Drozdowierzymskokatolicki kościół filialny zlokalizowany w centrum wsi Drozdowo (powiat kołobrzeski, województwo zachodniopomorskie), przy drodze z Gorawina do Gościna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fragment cmentarza przykościelnego

Od 1494 wieś była własnością Wolfganga i Wilkien Manduvel (Manteuffel). Kościół i parafia podlegały wówczas biskupstwu kamieńskiemu. W dobie reformacji do rozległej gminy ewangelickiej, jaka przynależała do kościoła należały też świątynie filialne w okolicznych wsiach: Trzyniku i Dębicy.

Parafia drozdowska podlegała do 1818 pod synod w Trzebiatowie, a następnie pod okręg kościelny w Kołobrzegu. Do świątyni w Drozdowie należało 673 osób (w Dębicy było to 827, a w Trzyniku 321). Patronami kościoła byli kolejni właściciele majątku drozdowskiego, przy czym ostatnim z nich był C.A. von Gerlach z Parsowa, rezydujący w tamtejszym pałacu do okresu II wojny światowej. W Archiwum Państwowym w Szczecinie do dziś zachowały się księgi parafialne z lat 1848-1874 (prowadzone były od 1831)[1].

W 1828 oraz w 1858 spłonęła plebania przy kościele. Obecna świątynia została wzniesiona w pierwszej połowie XIX wieku (być może na początku tego stulecia, w 1828[2]), prawdopodobnie za kwotę około tysiąca talarów. W 1864 parafia posiadała 22,2 hektary ziemi. W 1925 do kościoła ewangelickiego przynależało 98,1% mieszkańców wsi. Ostatnim pastorem był Siegfried Trenkler, a wspomagała go siostra Antonie Knetsch ze Szczecina[1].

Po zakończeniu II wojny światowej świątynia przeszła w ręce katolików.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dzwonnica

Świątynia jest obiektem wzniesionym na planie prostokąta, salowym, bez wyodrębnionego prezbiterium. Przy bocznej ścianie dobudowano do niej zakrystię. Ściany boczne, jak również tylna są konstrukcji ryglowej (słupowo–ramowej[2]), natomiast elewacja frontowa jest murowana (cegła). Całość kryje dach dwuspadowy. Wewnątrz znajduje się zabytkowe wyposażenie – renesansowy ołtarz i barokowa ambona[3].

Przy kościele stoi dzwonnica z XIX wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]