Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Duninowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Duninowie
Distinctive emblem for cultural property.svg 1146 z dnia 22.05.1975
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Nowy Duninów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Mikołaja w Duninowie
Wezwanie Dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP
Położenie na mapie gminy Nowy Duninów
Mapa konturowa gminy Nowy Duninów, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Duninowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Duninowie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Duninowie”
Położenie na mapie powiatu płockiego
Mapa konturowa powiatu płockiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Duninowie”
Ziemia52°34′50,9″N 19°28′54,8″E/52,580806 19,481889

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Duninowierzymskokatolicki kościół parafialny w Nowym Duninowie, w powiecie płockim, w województwie mazowieckim. Funkcjonuje przy nim parafia św. Mikołaja.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Lokalna parafia powstała najpewniej już w XIV wieku. Początkowo istniał tu nieduży drewniany kościół, którym zarządzali benedyktyni z Płocka (w 1470 opat płocki zrzekł się praw do parafii na rzecz króla Kazimierza Jagiellończyka, a ten przekazał ją w zarząd kolegium płockich wikariuszy). Tak było do 1800. Włączono wówczas parafię do diecezji włocławskiej, a w 1818 do włocławsko-kaliskiej. W początku XX wieku świątynia była w bardzo złym stanie technicznym (msze odprawiano w cmentarnej kaplicy Świętej Trójcy), w związku z czym zaszła konieczność budowy nowej[1].

Jednonawowy, neogotycki kościół został zaprojektowany przez Konstantego Wojciechowskiego i wybudowany w latach 1901-1910. Wzniesienie obiektu współfinansowała osiadła w Nowym Duninowie rodzina Ike-Duninowskich[2], zwłaszcza baron Albert Ike-Duninowski[3]. Inicjatorem powstania obiektu był ksiądz proboszcz Mieczysław Kozakowski. Kamień węgielny poświęcił 28 maja 1905 prałat i dziekan włocławski, ksiądz Jan Śliwiński. 11 czerwca 1911 kościół był konsekrowany przez biskupa włocławsko-kaliskiego Stanisława Kazimierza Zdzitowieckiego[3]. W latach 1940-1945 niemieccy naziści zamknęli świątynię. Aresztowali też księdza Szczepana Ryglewicza[1].

Wieża (dzwonnica) ma wysokość 12,5 metra licząc od dachu kościoła. Wieńczy ją żelazny krzyż. elewacje obłożone są cegłą-licówką. Do rejestru zabytków kościół wpisano w 1975[2].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny z obrazem Najświętszej Maryi Panny (1911) pochodzi z początku XX wieku. Sam obraz stanowi naśladownictwo stylu Rafaela. Efektowną polichromię wykonali Kazimierz Drapiewski i Henryk Dzierżanowski według kartonów przygotowanych przez Władysława Drapiewskiego, a także dwaj inni artyści - Gierszewki i Rochowicz. Powstała ona w latach 1955-1956[2]. W kruchcie wiszą dwie tablice pamiątkowe upamiętniające fundatorów i poświęcenie świątyni.

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele stoi krzyż-pomnik wystawiony przez mieszkańców gminy w dziesiątą rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami (1930). W 1999 parafianie dodali do pomnika tablicę pamiątkową[4]. Na lokalnym cmentarzu (po drugiej stronie ulicy) znajduje się okazała kaplica grobowa Ike-Duninowskich.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Fasada wejściowa
2
Wnętrze

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Parafia pw. św. Mikołaja w Duninowie. [dostęp 2018-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-09)].
  2. a b c tablica informacji turystycznej in situ
  3. a b tablica fundacyjna in situ
  4. napis na tablicy pomnikowej in situ