Kościół Pokłonu Trzech Króli w Kliczkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Pokłonu Trzech Króli
A-1968/424 z 16.12.1958[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Kliczków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Maksymiliana Marii Kolbe

Wezwanie

Trzech Króli

Wspomnienie liturgiczne

6 grudnia

Położenie na mapie gminy Osiecznica
Mapa konturowa gminy Osiecznica, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Pokłonu Trzech Króli”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Pokłonu Trzech Króli”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Pokłonu Trzech Króli”
Położenie na mapie powiatu bolesławieckiego
Mapa konturowa powiatu bolesławieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Pokłonu Trzech Króli”
Ziemia51°20′04,8″N 15°26′04,4″E/51,334667 15,434556

Kościół Pokłonu Trzech Królirzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Osiecznicy (dekanat Bolesławiec Zachód diecezji legnickiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została ufundowana około 1417 roku, wzniesiona została w stylu gotyckim, w II połowie XVI wieku, następnie została przebudowana w 1878 roku.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budowla jest murowana, jednonawowa, posiada wyodrębnione prezbiterium i zakrystię. Korpus i prezbiterium nakryte są dachem dwuspadowym i są oparte na kamiennych przyporach, w elewacjach są umieszczone gotyckie okna. Do fasady jest dobudowana kwadratowa wieża ozdobiona ostrołukowym portalem, przechodząca w połowie wysokości w ośmiokąt, zwieńczony renesansowym, jednoprześwitowym dachem hełmowym. Wnętrze w części wschodniej nakrywa sklepienie kolebkowe z lunetami, w pozostałej sklepienie kolebkowo-krzyżowe.

W prezbiterium po stronie północnej jest umieszczona zamknięta i oszklona loża kolatorska z dekoracjami manierystycznymi i pełnym wywodem heraldycznym, na zakończeniu nawy od strony zachodniej znajduje się empora organowa. We wnętrzu znajdują się m.in. późnogotycki tryptyk z obrazem „Pokłonu Trzech Króli” namalowanym w 1589 roku, gotyckie piaskowcowe sakramentarium i kamienna chrzcielnica, drewniana ambona wykonana w 1596 roku oraz drewniane epitafium w kształcie retabulum ołtarzowego powstałe w 1588 roku, umieszczone w nawie, a także dwa rzędy zabytkowych ławek[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-10-27].
  2. Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbe w Osiecznicy. Diecezja legnicka. [dostęp 2020-10-27].