Kościuszki (gmina Osina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościuszki
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Osina
Liczba ludności ok. 270
Strefa numeracyjna (+48) 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0780446
Położenie na mapie gminy Osina
Mapa lokalizacyjna gminy Osina
Kościuszki
Kościuszki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościuszki
Kościuszki
Ziemia 53°39′11″N 15°01′51″E/53,653056 15,030833

Kościuszki (do 1945 Hindenburg) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Osina, na Równinie Nowogardzkiej, nad jeziorem Kościuszki, na terenach polnych, pagórkowatych, ok. 2 km na północ od drogi krajowej nr 6.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

W średniowieczu wieś Kościuszki stanowiła lenno rycerskie Fryderyka von Hindenburg, co podają źródła z roku 1266. W tym czasie istniał tutaj zamek rycerski. Od 1274 własność grafa Ottona von Eberstei. W XVI wieku tereny te przejmuje od Ludwika III Eberstein rodzina von Lockstedt, która ma nad nimi władanie aż do roku 1803. W tym czasie powstaje tutaj folwark i rozwija się ronictwo. Po nich majątek kupuje junkier Heinrich von Schmidt, później właściciele zmieniają się dosyć szybko, w większości są to mieszczanie. W I połowie XIX wieku część wsi zostaje własnością Kamery Izby Skarbowej w Nowogardzie (domena państwowa od 1824). Folwark jest cały czas dzierżawiony, w 1905, za czasów Franza Klütza zostaje on rozparcelowany, zaś reszta dóbr jest pod dzierżawą Ottona Doelke. W 1920 powstaje nowy folwark (w miejscu dawnego majątku rycerskiego), którego dzierżawcą był Otto Radolff. W 1945 obiekty majątku zostają zajęte przez Polaków, rozebrano dwór i skolektywnizowano wieś przez Spółdzielnię Kółek Rolniczych.

Obecnie wieś rolniczo-wypoczynkowa. Składa się również z kilku kolonii, porozrzucanych po okolicy. Do najważniejszych obiektów wartych zobaczenia zalicza się neogotycki kościół z XIX wieku z drewianym szczytem oraz ślady zamku rycerskiego, które znajdują się w XVIII-wiecznym parku dworskim, na niewielkim wzniesieniu. Obiekty są opisane przez Zbigniewa Radackiego. Z zamku najlepiej zachowały się fundamenty wieży. Z budynków folwarczych pozostała tylko obora, przerobiona na chlewnię, pozostałe budynki uległy dewastacji i rozbiórce. Zabudowa mieszkalna i gospodarcza pochodzi z przełomu XIX i XX wieku (budynki murowane) i czasów współczesnych. Okolice wsi to tereny atrakcyjne turystycznie głównie ze względu na jezioro. Priorytetem w gminie jest rozwój infrastruktury turystycznej nad jeziorem, które może stać się popularnym miejscem wypoczynku nie tylko wśród mieszkańców okolicy. Z pozostałych atrakcji można wymienić krajobrazy i drogi, zachęcające do wypraw rowerowych. Wieś posiada dogodne połączenie drogowe jedynie z drogą krajową nr 6 w Olchowie. Do Węgorzy, Świerczewa i Kikorzy prowadzą drogi polne, gruntowe.

Okoliczne miejscowości: Strzelewo, Węgorza, Świerczewo, Olchowo, Kikorze, Nowogard

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]