Krzywice (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzywice
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Osina
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 72-221 (Osina)
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0780452
Położenie na mapie gminy Osina
Mapa lokalizacyjna gminy Osina
Krzywice
Krzywice
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Krzywice
Krzywice
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Krzywice
Krzywice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krzywice
Krzywice
Ziemia53°36′00″N 14°57′48″E/53,600000 14,963333

Krzywice (do 1945 niem. Kriewitz) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Osina, na pagórkowatych terenach Równiny Nowogardzkiej, wśród lasów wschodnich rubieży Puszczy Goleniowskiej i pól, nieopodal rzeki Gowienicy, obecnie ok. 180 mieszkańców.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie wsi pochodzą z epoki neolitu, później niedaleko wsi istniało słowiańskie grodzisko, którego ślady są do dziś. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi roku 1291, kiedy to książę pomorski Bogusław IV sprzedaje wieś joannitom. Pieniądze są mu potrzebne do prowadzenia wojny z Brandenburgią. W XIV wieku w wyniku najazdów joannici zrzekają się Krzywic. W 1580 istniało tutaj 13 gospodarstw. Od XVI wieku wieś była domeną państwową. Od 1824 należała do Urzędu Inwestytury w Nowogardzie. W 1872 roku ok. 430 mieszkańców (48 budynków mieszkalnych). Ostatnim właścicielem była w roku 1939 Emma Falk, która posiadała tutaj niewielki majątek folwarczny. Od 1945 wieś w granicach państwa polskiego.

Obecnie wieś o charakterze rolniczo-mieszkalnym. W centrum wsi znajduje się neogotycki kościół z kamienia polnego i cegły, z drewnianym szczytem. Wybudowana w roku 1822, niewielka, salowa świątynia, z wejściem od strony wieży i ostrołukowymi oknami, filia parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Osinie. Do zabytków należą także pozostałości średniowiecznego grodziska. Obecna zabudowa wsi zawiera kilka budynków ryglowych z przełomu XIX i XX wieku o wartości zabytkowej oraz kilka domów mieszkalnych murowanych z tego okresu. Obecnie obserwuje się duży przyrost nowych domów, szczególnie w północnej części wsi, w okolicach lasu. W centrum wsi znajduje się staw i plac zabaw, zaś w południowej części największa w gminie kopalnia żwirów i piasków o bardzo głębokim wyrobisku (przy drodze leśnej prowadzącej do Osiedla-Mosty). Na wschód od wsi, bliżej Osiny, znajduje się niewielka kolonia. Wieś posiada połączenia drogowe z Osiną oraz drogą krajową nr 6 (oddaloną o ok. 3 km). Okoliczne lasy to tereny atrakcyjne dla turystów pieszych i rowerowych, przez Krzywice przebiega szlak rowerowy Równina Nowogardzka.

Okoliczne miejscowości: Glewice, Mosty-Osiedle, Osina, Przypólsko

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]