Przejdź do zawartości

Kolonia dla bezrobotnych na Kopaninie w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolonia dla bezrobotnych na Kopaninie w Poznaniu
Państwo

 Polska

Miasto

Poznań

Dzielnica

Kopanina

Data budowy

1937

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kolonia dla bezrobotnych na Kopaninie w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kolonia dla bezrobotnych na Kopaninie w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kolonia dla bezrobotnych na Kopaninie w Poznaniu”
Ziemia52°22′39,6″N 16°51′52,3″E/52,377667 16,864528

Kolonia dla bezrobotnych na Kopaninie (także: Kolonia dla bezrobotnych na Górczynie[1]) – kwartał zabudowy zlokalizowany w Poznaniu, na Kopaninie, przy ul. Kopanina.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zespół zaprojektowano i wybudowano w 1937. Ze wszystkich stron, oprócz ulicy, otaczały go ogrody działkowe, wyraźnie wydzielając go z sąsiedztwa. Osiedle tworzyły cztery rzędy baraków mieszkalnych (po trzy w rzędzie) stojących równolegle do siebie. Oprócz tego w równoległych rzędach stały zabudowania gospodarcze i toalety zewnętrzne. Około ⅓ obszaru kolonii zajmowały przestrzenie wspólne, w tym dwa boiska, i zieleń (niezależna od ogrodów działkowych)[1].

Po II wojnie światowej osiedle uległo całkowitej degradacji, przestały istnieć wspólne urządzenia oraz ogrody działkowe, a substancja mieszkaniowa popadła w zaniedbanie[1].

Sąsiedztwo

[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu znajdują się: Staw Baczkowski, stacja Poznań Górczyn i ul. Głogowska.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Jacek Kotus, Natura wielkomiejskich sąsiedztw. Analiza subsąsiedzkich i sąsiedzkich terytorialnych podsystemów społecznych w Poznaniu, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2007, s. 150, ISBN 978-83-232182-9-6