Kamienice urzędnicze przy ul. Śniadeckich w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienice urzędnicze przy ul. Śniadeckich
Ilustracja
Pierwsza kamienica zespołu od strony Kaiser - Wilhelm - Anlage, ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 21 - 23
Państwo

 Polska

Miasto

Poznań

Dzielnica

Osiedle Św. Łazarz

Data budowy

do 1914

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kamienice urzędnicze przy ul. Śniadeckich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kamienice urzędnicze przy ul. Śniadeckich”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kamienice urzędnicze przy ul. Śniadeckich”
52°24′03,2″N 16°54′15,2″E/52,400889 16,904222

Kamienice urzędnicze przy ul. Śniadeckich – zespół kamienic zlokalizowanych w Poznaniu przy ul. Śniadeckich 3/19 (dawniej Herdera) na Grunwaldzie (Osiedle Św. Łazarz).

Zespół 5-kondygnacyjnych budynków powstał w 1914 dla urzędników średniego szczebla, a inwestorem była Spółdzielnia Mieszkaniowa Urzędników Niemieckich (Deutscher Beamter-Wohnungs-Bau-Verein), która realizowała w zasadzie wyłącznie mieszkania dla Niemców. Była to jedna z prób podniesienia jakości zamieszkania poprzez polepszenie doświetlenia izb mieszkalnych i uatrakcyjnienia pierzei ulicy, dzięki rozbiciu brył budynków. Wykorzystano znakomicie łuk ulicy i jej przebieg lekko pod górkę. Wprowadzono zewnętrzne dziedzińce. Linia zabudowy stała się dzięki temu bardzo ekspresyjna i znacząco odbiegała od standardowych, monotonnych rozwiązań dla kamienic czynszowych tego okresu. Autorem projektu był Joseph Leimbach lub Max Biele[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Libicki i Przewodnik po zabytkach i historii wspominają tylko Leimbacha. Atlas architektury Poznania wymienia Leimbacha lub Bielego

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]