Komsomolskaja (stacja metra na linii Kolcewaja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Komsomolskaja
Комсомольская
Zdjęcie Komsomolskaja
Państwo  Rosja
Data otwarcia 30 stycznia 1952
Długość peronu 190 m
Szerokość peronu 10 m
Głębokość stacji 37.0 m
Kolcewaja
(Kurskaja - Biełorusskaja)
Poprzednia stacja Kurskaja (Курская)
Następna stacja Prospiekt Mira (Проспект Мира)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Komsomolskaja
Komsomolskaja
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Komsomolskaja
Komsomolskaja
Ziemia55°46′31,81″N 37°39′21,37″E/55,775503 37,655936
Portal Portal Transport szynowy

Komsomolskaja (Комсомольская)stacja moskiewskiego metra linii okrężnej (kod 070). Na stacji istnieje możliwość przejścia na stację Komsomolskaja linii Sokolniczeskiej. Stacja znana jest z położenia pod największym węzłem przesiadkowym w Moskwie - placem Komsomolskim. Obsługuje 3 dworce kolejowe: Jarosławski, Kazański i Leningradzki. Wyjścia prowadzą na plac Komsomolski i wszystkie 3 dworce.

Wystrój[edytuj]

Stacja jest trzykomorowa, jednopoziomowa, posiada jeden peron. W 1951 architekci zostali odznaczeni za projekt stacji nagrodą Stalinowską, a w 1958 stację nagrodzono Grand Prix na Expo w Brukseli. Głównym motywem wystroju w stylu barokowym jest rosyjska walka z najeźdźcami i zwycięstwo w wielkiej wojnie ojczyźnianej z III Rzeszą. Przestronny hall ozdobiono 68 wysokimi, ośmiobocznymi kolumnami w stylu korynckim z jasnego marmuru ze zdobionymi bazami. Ponad kolumnami znajdują się mozaiki i płaskorzeźby przedstawiające broń z różnych epok wykonane ze smalty. Centralna sala ozdobiona jest 8 mozaikami, 5 z nich przedstawia rosyjskich dowódców:

Pozostałe trzy poświęcono zwycięstwu nad III Rzeszą, ale tylko jeden z nich (Żołnierze sowieccy na Reichstagu) zachował się w oryginalnej formie. Pozostałe dwa były wielokrotnie zmieniane i w 1963 roku zastąpiono je nowymi (Lenin przemawiający na Placu Czerwonym i Triumf). Również półokrągłe sufity są ozdobione mozaikami. Pomieszczenia oświetlone są przez masywne żyrandole, większe w głównej hali. Podłogi wyłożono szarym granitem. Na końcu stacji znajduje się duża mozaika przedstawiająca Order Zwycięstwa. Stacja jest połączona z linią Sokolniczeską pod ziemią i przez monumentalny westybul na powierzchni.

Galeria[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]