Komsomolskaja (stacja metra na linii Kolcewaja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Komsomolskaja
Комсомольская
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Data otwarcia 30 stycznia 1952
Długość peronu 190 m
Szerokość peronu 10 m
Głębokość stacji 37.0 m
Linia Kolcewaja
Kolcewaja
Poprzednia stacja Kurskaja (Курская)
zgodnie z ruchem wskazówek zegara
Następna stacja Prospiekt Mira (Проспект Мира)
przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Komsomolskaja
Komsomolskaja
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Komsomolskaja
Komsomolskaja
Ziemia55°46′31,81″N 37°39′21,37″E/55,775503 37,655936
Portal Portal Transport szynowy

Komsomolskaja (Комсомольская)stacja moskiewskiego metra linii okrężnej (kod 070). Na stacji istnieje możliwość przejścia na stację Komsomolskaja linii Sokolniczeskiej. Stacja znana jest z położenia pod największym węzłem przesiadkowym w Moskwie - placem Komsomolskim. Obsługuje 3 dworce kolejowe: Jarosławski, Kazański i Leningradzki. Wyjścia prowadzą na plac Komsomolski i wszystkie 3 dworce.

Wystrój[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest trzykomorowa, jednopoziomowa, posiada jeden peron. W 1951 architekci zostali odznaczeni za projekt stacji nagrodą Stalinowską, a w 1958 stację nagrodzono Grand Prix na Expo w Brukseli. Głównym motywem wystroju w stylu barokowym jest rosyjska walka z najeźdźcami i zwycięstwo w wielkiej wojnie ojczyźnianej z III Rzeszą. Przestronny hall ozdobiono 68 wysokimi, ośmiobocznymi kolumnami w stylu korynckim z jasnego marmuru ze zdobionymi bazami. Ponad kolumnami znajdują się mozaiki i płaskorzeźby przedstawiające broń z różnych epok wykonane ze smalty. Centralna sala ozdobiona jest 8 mozaikami, 5 z nich przedstawia rosyjskich dowódców:

Pozostałe trzy poświęcono zwycięstwu nad III Rzeszą, ale tylko jeden z nich (Żołnierze sowieccy na Reichstagu) zachował się w oryginalnej formie. Pozostałe dwa były wielokrotnie zmieniane i w 1963 roku zastąpiono je nowymi (Lenin przemawiający na Placu Czerwonym i Triumf). Również półokrągłe sufity są ozdobione mozaikami. Pomieszczenia oświetlone są przez masywne żyrandole, większe w głównej hali. Podłogi wyłożono szarym granitem. Na końcu stacji znajduje się duża mozaika przedstawiająca Order Zwycięstwa. Stacja jest połączona z linią Sokolniczeską pod ziemią i przez monumentalny westybul na powierzchni.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]