Konrad Latanowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konrad Latanowicz
Profesor, Adam
Data i miejsce urodzenia

14 lutego 1910
Kiszkowo

Data i miejsce śmierci

2 czerwca 1944
Żabikowo

Przyczyna śmierci

Rozstrzelanie

Zawód, zajęcie

Nauczyciel

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Krzyż Walecznych (od 1941) Krzyż Armii Krajowej Medal Wojska

Konrad Latanowicz ps. "Profesor", "Adam" (ur. 14 lutego 1910 w Kiszkowie, zm. 2 czerwca 1944 w Żabikowie) – oficer AK, redaktor tajnej prasy, nauczyciel.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Konrad Latanowicz, syn Władysława i Stanisławy, uczęszczał do szkoły powszechnej w Kiszkowie. W 1924 roku rozpoczął naukę w Seminarium Nauczycielskim im. E. Estkowskiego w Poznaniu. W 1929 roku zdał egzamin dojrzałości. Praktykował w szkole w Zakrzewie pod Książem. Udzielał się społecznie, zwłaszcza szerzył oświatę rolniczą, zakładając poletka doświadczalne nowych odmian warzyw i krzewów. Prowadził wykłady dla okolicznych rolników[1].

W 1934 został kierownikiem szkoły powszechnej w Pierzchnie pod Kórnikiem. Przy szkole utworzył zespół teatralny, a dla najbiedniejszych dzieci organizował pomoc i opiekę. Jako pełnomocnik powiatowy Towarzystwa Czytelni Ludowych rozbudował sieć wiejskich bibliotek i czytelni. Był instruktorem Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego. Od 1938 należał do zarządu Związku Powstańców i Wojaków w Kromolicach. Aktywnie włączył się w akcję tworzenia Funduszu Obrony Narodowej[1]. W 1939 nie został zmobilizowany, ale współorganizował zapasowy pluton cyklistów, skierowany pod dowództwem mjr. rez. J. Nałęskiego w rejon Kutna. Latanowicz dotarł do Puszczy Kampinoskiej. Do Pierzchna wrócił 21 września. Na przełomie października i listopada 1939 zorganizował nasłuch radiowy, a następnie zajmował się kolportowaniem ulotek. Propagując działania niepodległościowe odrzucał podziały partyjne, jako najbardziej szkodliwe pod okupacją[1]. Z myślą o organizacji tajnego nauczania zimą 1939/1940 zorganizował lotną bibliotekę, która ratowała w pewien sposób niedobór książek[2]. Wraz z kilkoma współpracownikami Latanowicz zaczął wydawać drukowaną na powielaczu gazetkę "Dla Ciebie Polsko". Grupa skupiona wokół niej wyznawała zasadę solidaryzmu narodowego. Latanowicz nawiązał kontakt z por. Franciszkiem Unrugiem w Wyszakowie, zyskując pełne poparcie moralne i finansowe dla wydawnictwa[3].

Przełom w koncepcjach Latanowicza rozpoczęło nawiązanie kontaktu z ppor. Jerzym Gawrońskim. Nakreślił on plany włączenia ruchu Dla Ciebie Polsko do ZWZ przez powołanie specjalnej formy przejściowej zbudowanej na wzorach wojskowych[4]. W lutym 1942 roku ruch Dla Ciebie Polsko został ujęty w ramy organizacyjne WTOP i wszedł do AK[5], a Latanowicz został powołany do sztabu Okręgu Poznańskiego AK i objął stanowisko szefa Informacji i Propagandy[6]. Zorganizował ponadto komórkę "Dorsze", która w okolicach Kórnika opiekowała się sześcioma jeńcami brytyjskimi[7]. Członkowie konspiracji w specjalnych kryjówkach m.in. uczyli ich miejscowych zwyczajów[8].

Konrad Latanowicz został aresztowany przez Gestapo 23 października 1943 roku w Poznaniu. W 1944 umieszczono go po jednym z wielu przesłuchań w Żabikowie. 2 czerwca został skazany na karę śmierci i rozstrzelany[9]. Konrad Latanowicz został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, pośmiertnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK i Medalem Wojska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Marian Woźniak, Latanowicz Konrad, [w:] Encyklopedia konspiracji wielkopolskiej, s. 317.
  2. Marian Woźniak, Maciej Woźniak, Pod niemiecką okupacją, [w:] Jerzy Fogel (red.), Dzieje Kórnika i Bnina, t. I, Poznań 2007, s. 196.
  3. Maria Rutowska, Marian Woźniak, Okres okupacji hitlerowskiej, [w:] Stanisław Nawrocki (red.), Dzieje Środy Wielkopolskiej, t. II, s. 119.
  4. Maria Rutowska, Marian Woźniak, Okres okupacji hitlerowskiej, [w:] Stanisław Nawrocki (red.), Dzieje Środy Wielkopolskiej, t. II, s. 120.
  5. Pod niemiecką okupacją, [w:] Dzieje Kórnika i Bnina, s. 194.
  6. Latanowicz Konrad, [w:] Encyklopedia konspiracji wielkopolskiej, s. 317.
  7. Pod niemiecką okupacją, [w:] Dzieje Kórnika i Bnina, s. 197.
  8. Pod niemiecką okupacją, [w:] Dzieje Kórnika i Bnina, s. 198.
  9. Latanowicz Konrad, [w:] Encyklopedia konspiracji wielkopolskie, s. 318.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dzieje Kórnika i Bnina, t. I, red. J. Fogel, Poznań 2007.
  • Dzieje Środy Wielkopolskiej, t. II, red. S. Nawrocki, Środa Wielkopolska 1990.
  • Encyklopedia konspiracji wielkopolskiej, re. M. Woźniak, Poznań 1998.