Konstrukcja w Procesie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konstrukcja w Procesie
Ilustracja
Muzeum Konstrukcji w Procesie w Łodzi
Lata aktywności

od 1981

Miejscowość

ul. Tymienieckiego 3,
Łódź

Konstrukcja w Procesie – festiwal artystyczny, określany jako międzynarodowe zdarzenie artystyczne. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1981 roku w Łodzi a ostatnia w 2000 roku w Bydgoszczy.

Konstrukcja w Procesie[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja w Procesie było to międzynarodowe święto sztuki, które w zależności od czasu i miejsca, za każdym miała inne oblicze. Pierwsza Konstrukcja w Procesie odbyła się w Łodzi, przy wsparciu Solidarności. Inicjatorem i organizatorem Konstrukcji w Procesie był polski artysta Ryszard Waśko, uczestnik Warsztatu Formy Filmowej w PWSFiT w Łodzi, który w 1980 roku wziął udział w międzynarodowej wystawie sztuki lat siedemdziesiątych „Pier + Ocean” w Hayward Gallery w Londynie. Dzięki tej wystawie powstała idea, aby zaprezentować sztukę zachodnią lat siedemdziesiątych w Polsce. Na zachodzie działania awangardy były znane i komentowane przez społeczeństwo, w Polsce w latach 80., poza obiegiem niezależnych galerii autorskich, praktycznie nie istniał dialog artystów ze społeczeństwem. W tej sytuacji organizacja pierwszej Konstrukcji w Procesie była dla Ryszarda Waśko niejako społecznym obowiązkiem, chęcią przybliżenia sztuki ludziom. Organizując Konstrukcję w Procesie Ryszard Waśko wprowadził sztukę zachodnią w przestrzeń publiczną Łodzi – przestrzeń objętą cenzurą i wyłączoną z działań artystycznych. Dziś wydaje się to nieprawdopodobne, lecz w 1981 r., w sytuacji kryzysu ekonomicznego i politycznego, Ryszard Waśko zaprosił do Łodzi artystów z zagranicy, którzy na własny koszt, bez żadnej pomocy instytucjonalnej, przyjechali tworzyć sztukę w przestrzeniach fabrycznych miasta. Dzięki wzajemnej pomocy i bezinteresownej współpracy artyści stworzyli sytuację, która wyzwoliła twórczą energię i sprawiła, że artyści chcieli ponownie uczestniczyć w wydarzeniu, które było nie tylko wystawą, lecz przede wszystkim otwartą, wspólną przestrzenią – pracownią dla artystów.

W latach 1981–2000 Konstrukcja w Procesie była organizowana przez stowarzyszenie pod nazwą Międzynarodowe Muzeum Artystów, które założyli Ryszard i Maria Waśko. Konstrukcja w Procesie odbyła się w wielu miejscach na całym świecie, m.in. tam, gdzie zachodziły istotne transformacje polityczne i kulturowe, w Łodzi (1981, 1990, 1993), w Monachium (1985), w Izraelu (1994), w Melbourne (1998) i w Bydgoszczy (2000). W 1993 roku, po zmianach politycznych w Polsce i w Europie Wschodniej, Łódź stała się siedzibą dla przedsięwzięcia o nazwie „Mój dom jest Twoim domem”. Ponad 100 artystów, krytyków i poetów (m.in. Allen Ginsberg) przybyło do Łodzi by wziąć w nim udział. W 1995 roku na pustyni Negev w Izraelu miało miejsce wydarzenie artystyczne o nazwie „Koegzystencja”, które zjednoczyło artystów izraelskich i palestyńskich we wspieraniu pokoju na Bliskim Wschodzie. W 1998 roku w Melbourne z udziałem artystów aborygeńskich i Azjatyckich zorganizowano wydarzenie artystyczne o nazwie „Most”. W 2001 roku w Wenecji zrealizowano projekt „Twórcy”, w którym wzięło udział ponad 100 artystów i poetów.

Dziś na świecie odbywa się wiele podobnych imprez, lecz na początku lat 80. w Europie Wschodniej Konstrukcja w Procesie była wydarzeniem niezwykłym. Amerykański artysta Richard Nonas określił je mianem takiego, „które ma miejsce tylko raz na pokolenie”.

Łódź Biennale[edytuj | edytuj kod]

Kontynuacją Konstrukcji w Procesie jest Łódź Biennale[1]. Podczas Łódź Biennale 2006, zbiegającego się w czasie z 25-leciem pierwszej edycji Konstrukcji w Procesie, otwarte zostało Muzeum Konstrukcji w Procesie w pofabrycznych przestrzeniach należących do Łódź Art Center[1]. W muzeum znajdują się dzieła powstałe podczas wszystkich edycji imprezy. W 2007 roku muzeum na czas nieokreślony zamknięto, a prace przeniesiono tymczasowo do Muzeum Sztuki.

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

Artyści, którzy brali w tym udział, tak wspominają Konstrukcję w Procesie: To bezkompromisowy show, który nie podąża za trendami w modzie., Prof. Manfred Schneckenburger, Monachium, 1985

Najbardziej nowatorski aspekt tej wystawy to przeniesienie istoty wydarzenia z prezentowania dzieł sztuki na szerokie pole działań, w którym zawiera się proces tworzenia sztuki, interakcja między artystami i wniknięcie artystów i prac w przestrzeń miasta., Gregory Volk, Art.+Text, 1994

Jedyny sposób, aby poznać prawdę o Konstrukcji w Procesie, to wziąć w niej udział., Sabine Russ, Neue Bildende Kunst, 1998

Konstrukcja w Procesie I[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja w Procesie, plakat

Pierwsza Konstrukcja w Procesie odbyła się w 1981 roku w Łodzi.

Lista artystów biorących udział w wystawie


Process und Konstruktion – Konstrukcja w Procesie II[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja w Procesie II, plakat

Druga edycja odbyła się w Monachium w 1985 roku.

Lista artystów biorących udział w wystawie

Międzynarodowe Muzeum Artystów (The International Artists' Museum)[edytuj | edytuj kod]

W 1989 roku artyści związani z organizacją Konstrukcji w Procesie założyli Międzynarodowe Muzeum Artystów. Na prezydenta został obrany Emmett Williams. Muzeum Artystów rozwinęło sieć biur na całym świecie.

Back in Lodz – Konstrukcja w Procesie III[edytuj | edytuj kod]

W 1990 roku Konstrukcja w Procesie powróciła do Łodzi.

Lista artystów biorących udział w wystawie

Mój dom jest twoim domem (My Home is Your Home) – Konstrukcja w Procesie IV[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku w Łodzi odbyła się czwarta edycja Konstrukcji w Procesie.

Lista artystów biorących udział w wystawie

Co-existence – Konstrukcja w Procesie V[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku odbyła się 5 edycja Konstrukcji w Procesie - na pustyni Negew w Izraelu.

The Bridge - Konstrukcja w Procesie VI[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku szósta edycja została zorganizowana w Melbourne.

Lista artystów biorących udział w wystawie

Ta ziemia jest kwiatem (This earth is a flower) – Konstrukcja w Procesie VII[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku ostatnia edycja Konstrukcji w Procesie odbyła się w Bydgoszczy.

Lista artystów biorących udział w wystawie

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Konstrukcja w Procesie. 05.10.2006. [dostęp 2009-07-16]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Historia Muzeum Artystów, wyd. przez Muzeum Artystów - Międzynarodowe Muzeum Artystów, Łódź 1998
  • Konstrukcja w Procesie. lodzbiennale.pl. [dostęp 2012-10-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-22)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]