Koziarnia (wąwóz)
Koziarnia – wąwóz będący lewym odgałęzieniem Doliny Sąspowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym (OPN). Górna jego część zaczyna się wśród pól miejscowości Wola Kalinowska, następnie wąwóz opada w kierunku południowo-wschodnim, a potem południowym przez porośnięte lasem obszary OPN. Ma wylot w środkowej części Doliny Sąspowskiej przy trzypiętrowym budynku Instytutu Geofizyki PAN w Ojcowie[1]. W latach 1982–90 budynek został przebudowany. Dawniej był to pensjonat Koziarnia wybudowany na początku XX wieku[2].
W wąwozie jest kilka grup wapiennych skał. Największe znajdują się w orograficznie lewych zboczach. W kolejności od góry w dół wąwozu są to skały Szlachcicowa, Sadłowa i Koziarnia[1]. Niewielka bezimienna skała znajduje się także tuż przy budynku Instytutu Geofizyki. Wraz z Koziarnią tworzy skalną bramę otaczającą wylot wąwozu Koziarnia. Na skałach tych rośnie bogata flora roślin kserotermicznych, występują liczne gatunki bezkręgowców. Wąwóz jest suchy, ma płaskie dno, w dużej części pokryte pastwiskami[2].
W wąwozie Koziarnia są liczne jaskinie i schroniska. W 1992 r. podczas inwentaryzacji skartowano w wąwozie Koziarnia 47 jaskiń i schronisk o łącznej długości 611 m. Najdłuższymi obiektami są jaskinie Koziarnia, Jaskinia Sadlana, Jaskinia Niedostępna i Tunel Stromy[3]. W jaskini Tunel Wielki w 2016 r. prowadzono badania archeologiczne. W jej namulisku znaleziono liczne artefakty: ceramikę naczyniową, wyroby z kości i krzemienia, przedmioty metalowe, kości zwierzęce, a także fragmenty kości należące do co najmniej 18 ludzi w wieku od około 6 miesięcy do 60 lat[4].
Wąwóz znajduje się na obszarze OPN. Dnem wąwozu prowadzi leśna droga, ale wejście do wąwozu wymaga zgody dyrekcji OPN[2].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Ojcowski Park Narodowy. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/2006. ISBN 83-87873-42-X.
- ↑ a b c Józef Partyka: Ojcowski Park Narodowy: przewodnik turystyczny. Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, 2006. ISBN 83-7319-963-2.
- ↑ Anna Gądek. Wżery korozyjne w wąwozie Koziarnia (Ojcowski Park Narodowy). Prądnik. Prace i materiały Muzeum im. prof. Władysława Szafera, nr 24/2014, s. 157-170
- ↑ Michał Wojenka, Maciej T. Krajcarz, Anita Szczepanek, Jarosław Wilczyński. Sprawozdanie z badań wykopaliskowych przeprowadzonych w Jaskini Tunel Wielki w wąwozie Koziarnia w 2016 roku. Prądnik. Prace i materiały Muzeum im. prof. Władysława Szafera, nr 27/2017, s. 147-168