Dolina Wiercicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fragment pstrągarni w Złotym Potoku

Dolina Wiercicydolina rzeki Wiercica na Wyżynie Częstochowskiej[1]. Od źródeł do Warty ma długość około 30 km. Najbardziej turystycznie atrakcyjny jej odcinek znajduje się między jej źródłami a zabudowanym obszarem wsi Janów. Porasta go dobrze zachowany las i jest na nim wiele atrakcji przyrodniczych i historycznych[2].

Głównymi źródłami Wiercicy są Źródło Zdarzeń wypływające w okolicach Zamku Ostrężnik oraz Źródło Elżbiety i Źródło Zygmunta wypływające 1,5 km dalej na północny wschód. Nieco poniżej tych źródeł jest założona przez hrabiego Edwarda Aleksandra Raczyńskiego Pstrągarnia w Złotym Potoku. W XIX wieku była ona największym pstrągowym gospodarstwem rybackim w kontynentalnej Europie. Działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego i obsługuje turystów; można tu kupić żywe ryby i działa tu smażalnia ryb. W górnym odcinku swego biegu dolinę Wiercicy porasta bukowy las z licznymi wapiennymi ostańcami, wśród których najbardziej atrakcyjnymi dla turystów są skały Diabelskie Mosty i Brama Twardowskiego. W dolinie utworzono dwa rezerwaty przyrody: Parkowe i Ostrężnik[3]. Jest kilka naturalnych stawów, m.in. Sen Nocy Letniej[2].

W Dolinie Wiercicy jest także wiele zabytków kultury. Na wzniesieniu po drugiej stronie pstrągarni archeolodzy odkryli pozostałości grodziska zwane Osiedlem Wały. Grodzisko funkcjonowało od VIII do XII wieku. Zabytkiem dawnej techniki jest Młyn Kołaczew. W miejscowości Złoty Potok znajduje się dwór Zygmunta Krasińskiego, obecnie zamieniony w Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku. Obok niego stoi Pałac Raczyńskich[3].

Dolina jest atrakcyjna także dla wspinaczy skalnych. Wśród skał znajdujących się na terenie rezerwatów przyrody do wspinaczki udostępnione są tylko Diabelskie Mosty, ale w dolinie jest oprócz nich jeszcze ponad 20 innych skał, na których można uprawiać wspinaczkę[4]. W skałach znajdują się liczne jaskinie i mniejsze schroniska będące źródłem zainteresowania grotołazów. Atrakcją turystyczną jest Grota Niedźwiedzia[5].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Doliną Wiercicy prowadzi droga wojewódzka nr 793. Dolina ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Prowadzą przez nią szlaki turystyki pieszej i rowerowej, ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi i ścieżki spacerowe. Parkingi znajdują się w Złotym Potoku, przy Zamku Ostrężnik, przy skrzyżowaniu drogi nr 793 z drogą do Siedlca i przy pstrągarni (tylko dla jej gości)[3].

szlak turystyczny czerwonySzlak Orlich Gniazd
szlak turystyczny żółtySzlak Zamonitu
szlak turystyczny zielonySzlak Walk 7 Dywizji Piechoty Wrzesień 1939
SAD logo.svg Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego[3]
Ścieżka edukacyjna zielona.svg – ścieżki: „Parkowe”, „Tropem tajemnic”, ścieżka dydaktyczno-spacerowa w Siedlcu, „Leśniczówka Dziadówki”, „Szlakiem zjawisk krasowych”, „Złota kraina pstrąga”[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  2. a b Dolina Wiercicy – Złoty Potok [dostęp 2021-07-30].
  3. a b c d Jura Krakowsko-Częstochowska. Informator turystyczny, Ogrodzieniec: Związek Gmin Jurajskich, 2018, ISBN 978-83-947430-8-6.
  4. Grzegorz Rettinger, Jura Północna. Przewodnik wspinaczkowy, Kraków: wspinanie.pl, 2017, ISBN 978-83-947825-0-4.
  5. Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2021-07-26].
  6. Ścieżki dydaktyczne gminy Janów [dostęp 2021-07-26].