Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
165/55 z dnia 24.08.1955[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Biała

Adres

ul. 1 maja

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Białej
Mapa konturowa Białej, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu prudnickiego
Mapa konturowa powiatu prudnickiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Biała
Mapa konturowa gminy Biała, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°23′10,02″N 17°39′32,46″E/50,386117 17,659017

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Biała diecezji opolskiej.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wzniesiona po pożarze w 1544 roku jako murowana. Kościół został wzniesiony w stylu gotyckim i jest orientowana, pod prezbiterium znajduje się krypta grobowa. Są w niej umieszczone płyty nagrobne: Pawła Kozłowskiego (1595 rok) – starosty bialskiego i nieznanej kobiety (około 1600 rok). Budowla jest trzynawowa i posiada kaplicę św. Jana Nepomucena, gdzie można zobaczyć freski z XVI wieku. prezbiterium i nawy boczne są nakryte sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Nawa główna posiada dwa przęsła i reprezentuje styl gotycki. Pod chórem jest umieszczona ręcznie kuta krata wykonana w 1631 roku i figura Chrystusa Frasobliwego.

Wnętrze i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

Ołtarz główny reprezentuje styl rokokowy i powstał w 1773 roku. Ołtarze boczne reprezentują styl barokowy i powstały w 1700 roku. Przy filarze międzynawowym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej umieszczony w sukience metalowej trybowanej w XVIII wieku. Wieża świątyni w dolnych kondygnacjach posiada plan kwadratu, w górnych posiada plan ośmioboku. Ściany na zewnątrz są pokryte dekoracją sgraffitową w formie rustyki diamentowej powstałą w XVI wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 102 [dostęp 2017-01-16].
  2. Kościół parafialny. Urząd Miejski w Białej. [dostęp 2017-01-16].