Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach
Diecezjalne Sanktuarium Maryjne
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

ul. Kopernika 63a 44-117 Gliwice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

MB Kochawińskiej w Gliwicach

Wezwanie

MB Kochawińskiej

Wspomnienie liturgiczne

druga niedziela maja

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Jan Paweł II, św. Siostra Faustyna, św. Stanisław Kostka, św. Andrzej Bobola

Cudowne wizerunki

Obraz MB Kochawińskiej

Położenie na mapie Gliwic
Mapa konturowa Gliwic, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach”
Ziemia50°19′06,89″N 18°39′29,26″E/50,318581 18,658128
Strona internetowa

Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicachkościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Kochawińskiej, Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach na os. Kopernika.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Kościół został zbudowany w latach 1992 – 2001 dla parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Kochawińskiej jako kościół parafialny i sanktuarium słynącego łaskami obrazu Matki Boskiej Kochawińskiej, kontynuując tradycje sanktuarium kochawińskiego.

Kościół w swym wyglądzie nawiązuje do baroku[1]. Jest to kościół dwupoziomowy, składający się z dwóch głównych części – kościoła górnego (zasadniczego) i kościoła dolnego, dotychczas nie oddanego do użytku. Kościół górny o powierzchni 737 m² z przestronnymi balkonami o powierzchni 486 m² może pomieścić około 1900 osób. Kościół zbudowany jest z cegły. Na fasadzie w tympanonie umieszczone są trzy płaskorzeźby – Maryi oraz oddających jej cześć św. Stanisława Kostki i św. Andrzeja Boboli[2]. Pod nimi, na całej szerokości tympanonu rozciąga się napis O Mater Dei Electa Esto Nobis Via Recta zaczerpnięty z cudownego obrazu.

Ołtarz główny w latach 2008-2020 miał kształt monstrancji. W centralnej jego części umieszczony był cudowny obraz Matki Bożej Kochawińskiej. W 2020 ufundowano nowy ołtarz w formie drewnianego tryptyku. W centralnej części znajduje się kaseta z cudownym obrazem, a pod nią tabernakulum. W skrzydłach bocznych umieszczone są ikony czterech Ewangelistów. Na ścianach bocznych prezbiterium znajdują się gabloty z koronami obrazu oraz dewocjonaliami, zdjętymi z obrazu po jego renowacji. Na ścianie nawy głównej nad prezbiterium umieszczony jest okazały krucyfiks z figurą Chrystusa, wzorowaną na symbolice wschodu (z rękami wyprostowanymi w poziomie i stopami opartymi na podpórce). Po przeciwnej stronie, nad wejściem zamontowane są organy, przekazane przez parafię w Essen.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia kościoła związana jest z powstaniem parafii Matki Boskiej Kochawińskiej na osiedlu Kopernika w Gliwicach, erygowanej 26 sierpnia 1994 przez biskupa gliwickiego Jana Wieczorka i powierzonej opiece Jezuitów[3]. Starania o budowę kościoła trwały od 1982, nie było jednak zgody władz rządowych[4]. Dopiero w 1991 wydano decyzję lokalizacyjną i odsprzedano w wieczyste użytkowanie działkę pod budowę kościoła. Już przed uzyskaniem oficjalnej zgody w 1990 na działce postawiono kościół zastępczy. W 1992 rozpoczęto budowę właściwego kościoła według projektu Zenona Nasterskiego. 12 maja 1996 dokonano wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego poświęconego już w 1983 przez papieża Jana Pawła II na Górze Świętej Anny. Kościół oddano do użytku 24 grudnia 2001 podczas uroczystej Pasterki. Cudowny obraz umieszczono w ołtarzu pochodzącym z kościoła św. Bartłomieja w Gliwicach[5].

Od 2008 wykonywane są prace we wnętrzu kościoła. Zamontowano nowy ołtarz główny, organy, stacje drogi krzyżowej oraz duży krucyfiks nad prezbiterium. Na placu kościelnym w dzwonnicy zamontowano 3 dzwony, również dar parafii z Essen.

W 2014 po przygotowaniach nastąpiło poświęcenie kościoła przez bpa Jana Kopca.

W następnych latach sprowadzono do kościoła relikwie Świętych (wielkich Czcicieli Matki Bożej): św. Jana Pawła II, św. Siostry Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćko (z okazji Roku Miłosierdzia), a także jezuitów, św. Stanisława Kostki i św. Andrzeja Boboli.

W I Niedzielę Adwentu, 30 listopada 2014 roku bp Jan Kopiec dokonał konsekracji kościoła. W uroczystej Mszy św. uczestniczyło ponad dwudziestu kapłanów, szczególnie jezuici na czele z prowincjałem o. Jakubem Kołaczem SJ, a także licznie zgromadzeni wierni.

W 2020, jako wotum za 25. lecie istnienia parafii, staraniem proboszcza o. Roberta Więcka SJ, ufundowano nowy ołtarz główny, w którym umieszczono obraz Matki Boskiej Kochawińskiej. W dniu 26 sierpnia 2020, dokładnie w 26 rocznicę erygowania parafii, biskup gliwicki Jan Kopiec dokonał poświęcenia ołtarza oraz ustanowił świątynię Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi[6].

Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej kiedyś i współcześnie
Bryła kościoła
Bryła kościoła
Prezbiterium i ołtarz
Prezbiterium i ołtarz do czerwca 2020
Ustanowienie sanktuarium
Ustanowienie sanktuarium 26.08.2020


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Kiełb SJ: Matka Dobrej Drogi. Kraków: Wydawnictwo WAM, 1999, s. 266. ISBN 83-7097-581-X.
  2. op.cit. Matka Dobrej Drogi. s. 267.
  3. op.cit. Matka Dobrej Drogi. s. 15.
  4. op.cit. Matka Dobrej Drogi. s. 255-260.
  5. Strona parafii Matki Boskiej Kochawińskiej. [dostęp 2012-12-23].
  6. Mira Fiutak: Bp Jan Kopiec: Tutaj rozbrzmiewa ten sam głos, który zabrzmiał w Kochawinie. [dostęp 2020-08-28].