Kopernik (Gliwice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Gliwic Kopernik
osiedle Gliwic
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miasto Gliwice
Data założenia 1991[1]
Populacja (2016)
• liczba ludności

10 417
Nr kierunkowy 032
Kod pocztowy 44-117
Tablice rejestracyjne SG
Położenie na mapie Gliwic
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Polska

Kopernik – osiedle Gliwic[2] od 1979 roku[1] (nazwa urzędowa – Osiedle Kopernika)[1]. Jest jednostką pomocniczą gminy zgodnie z art. 5 ustawy o samorządzie gminnym[3]. Mieszkańcy powołują radę osiedla, mającą prawo wyrażania opinii wobec władz miasta[4].

Na terenie osiedla znajduje się między innymi osiedle mieszkaniowe Mikołaja Kopernika, Kąpielisko Leśne oraz część Lasu Łabędzkiego[5].

Z końcem 2016 r. na osiedlu mieszkało 10 417 mieszkańców[6].

Ulice[edytuj | edytuj kod]

Ulice na osiedlu noszą nazwy związane z astronomią i kosmosem. Nazwy pochodzą od gwiazd, gwiazdozbiorów, planet, czy astronomów. Na osiedlu znajdują się m.in. ulice Kopernika, Wielkiej Niedźwiedzicy, Andromedy, Saturna, Oriona, Bereniki, Centaura[7].

Kościoły i kaplice[edytuj | edytuj kod]

Na terenie osiedla znajduje się Parafia Matki Boskiej Kochawińskiej[8], gdzie został wzniesiony Kościół Matki Boskiej Kochawińskiej, znajdujący się pod opieką Zakonu Jezuitów. Parafia powstała w 1994 roku po wydzieleniu jej z Parafii Świętego Bartłomieja w Gliwicach. Budowę kościoła rozpoczęto w 1992 roku, a pierwsza Msza święta odbyła się w 2001 roku. W ołtarzu główny znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Kochawińskiej przywieziony do parafii z Kochawiny. Kościół jest cały czas modernizowany, w planach jest budowa dolnego kościoła.

Na terenie parafii działa wiele wspólnot religijnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizowane są liczne pielgrzymki krajowe i zagraniczne. Parafia jest również celem podróży pielgrzymów z całego świata m.in. z Niemiec i Ukrainy, którzy przyjeżdżają czcić cudowny obraz.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie osiedla znajdują się następujące placówki oświatowe[9]:

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez osiedle przebiega szlak turystyczny: szlak turystyczny żółtySzlak Okrężny Wokół Gliwic.

Osiedle otoczone jest drogami rowerowymi, które prowadzą w kierunku Centrum, Osiedla Sikornik, Łabęd, Osiedla Obrońców Pokoju. W 2017 roku przy ulicy Gwiazdy Polarnej powstała wypożyczalnia rowerów wchodząca w skład Gliwickiego Roweru Miejskiego[10]. Na osiedlu znajdują się również dwie samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Na terenie osiedla znajduje się kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny Kąpielisko Leśne. W skład obiektu wchodzą 3 otwarte baseny, brodzik dla dzieci, boiska do siatkówki, plac zabaw, obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wodna. Obiekt czynny jest w trakcie trwania wakacji. W pozostałych miesiącach służy mieszkańcom osiedla jako miejsce spacerów i rekreacji[11].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez osiedle przebiega ul. Toszeckadroga wojewódzka nr 901, łącząca między innymi Pyskowice z Gliwicami, oraz droga krajowa nr 88.

Na osiedlu mieści pętla autobusowa Osiedle Kopernika Kąpielisko obsługiwana przez autobusy PKM Gliwice. Osiedle posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z dzielnicami: Szobiszowice, Śródmieście, Centrum, Łabędy, Stare Gliwice, Sośnica, Trynek, Sikornik, Czechowice, Brzezinka oraz do miast ościennych: Zabrza, Pyskowic i Knurowa[12].

Na terenie dzielnicy znajduje się również Międzynarodowy Dworzec Autobusowy obsługiwany przez firmę Sindbad, której autokary wyjeżdżają codziennie w kierunku m.in. Niemiec, Francji, Ukrainy, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwajcarii.

Przez teren osiedla biegnie międzynarodowa linia kolejowa E30, w niedalekiej odległości znajduje się również stacja towarowa Gliwice Port oraz stacja osobowa Gliwice Łabędy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]