Przejdź do zawartości

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Podedwórzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
A/1369[1] z dnia 21.06.1993
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Podedwórze

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

14 września

Położenie na mapie gminy Podedwórze
Mapa konturowa gminy Podedwórze, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie powiatu parczewskiego
Mapa konturowa powiatu parczewskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Ziemia51°41′09,3″N 23°12′23,5″E/51,685917 23,206528

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętegorzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Wisznice diecezji siedleckiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1911–1914 w stylu neogotyckim. Budowla jest murowana, wybudowana została z czerwonej cegły, wewnątrz jest otynkowana. Posiada trzynawowy (halowy), na planie prostokąta korpus i asymetryczną fasadę. Jest ona współtworzona przez dwie o nierównej wysokości, kwadratowe wieże, zakończone smukłymi iglicami. Wyższa (i masywniejsza) wpisuje się w południowo-zachodni narożnik korpusu. Niższa, która całkowicie jest wtopiona w drugi z frontowych narożników korpusu – jest także czterokondygnacyjna, ale powyżej drugiej kondygnacji przechodzi w ośmiokąt. Korpus nakryty jest dwuspadowym dachem z ozdobnymi szczytami. Od strony północnej w jego narożniki wpisane są częścią swego obwodu walcowate wieżyczki zwieńczone ośmiopołaciowymi iglicami; w ich wnętrzach znajdują się klatki schodowe łączące zakrystie z lożami. Fasada świątyni jest ozdobiona również dużą rozetą z maswerkami. Nad nią znajduje się schodkowy szczyt z krenelażem i ostrołukowymi blendami podkreślonymi przez jasny tynk. „Gotycki” motyw ostrołuku można odnaleźć w otworach okiennych, prześwitach dzwonnych wież, otworach wejściowych, otynkowanych blendach. Ściany są udekorowane profilowanym gzymsem.

Nawy świątyni rozdzielone są ostrołukowymi arkadami i czworokątnymi filarami (z wiązkami kolumienek z roślinnymi kapitelami umieszczonymi przy każdym boku). W górnej ścianie prezbiterium znajdują się trzy ostrołukowe arkady, przez które można z lóż śledzić nabożeństwo. Z zakrystii dochodzi się do nich krętymi schodami. Nawy nakryte są sklepieniem krzyżowym, tylko prezbiterium nakrywa sklepienie gwiaździste[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2020-04-11].
  2. Podedwórze kościół czerwony. Lubelskie Klimaty. [dostęp 2020-04-12].