Przejdź do zawartości

Kościół św. Jana Chrzciciela w Newcastle upon Tyne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jana Chrzciciela w Newcastle upon Tyne
St John the Baptist Church, Newcastle upon Tyne
Zabytek: nr rej. I stopnia
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Newcastle upon Tyne

Adres

Grainger St, Newcastle upon Tyne NE1 5JG, Wielka Brytania

Wyznanie

anglikańskie

Kościół

anglikański

Wezwanie

Jan Chrzciciel

Położenie na mapie Tyne and Wear
Mapa konturowa Tyne and Wear, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela w Newcastle upon Tyne”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela w Newcastle upon Tyne”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela w Newcastle upon Tyne”
Ziemia54°58′12,4709″N 1°36′56,5830″W/54,970131 -1,615717
Strona internetowa

Kościół św. Jana Chrzciciela w Newcastle upon Tyne (ang. St John the Baptist Church, Newcastle upon Tyne) – anglikański kościół parafialny zlokalizowany w centrum angielskiego miasta Newcastle upon Tyne, przy Westgate Road. Stanowi zabytek I stopnia[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Widok od prezbiterium

Pierwszy kościół wzniesiono w tym miejscu około 1130. Do jego budowy użyto najprawdopodobniej kamieni z Wału Hadriana. Jedynym zachowanym z niego elementem jest zaokrąglony normański łuk okienny w prezbiterium. Około 1230 dostawiono wieżę, natomiast około 1350 nawę północną, ufundowaną przez kupca zbożowego, Williama Huttona. Kolejnymi dobudowanymi częściami świątyni były nawa południowa i transept od północy. Prawdopodobnie w XIII wieku po północnej stronie prezbiterium dobudowano celę dla pustelnika ze szczeliną w kształcie krzyża, przez którą można było spoglądać na ołtarz (pustelnik został tam zamurowany do końca życia[2]). W 1451 prawnik Robert Rodes sfinansował remont kościoła. Podwyższono wówczas ściany nawy z witrażami, przebudowano transept, nawę południową i sklepienie pod wieżą, na której umieszczono herb szlachecki Rodesa. W końcu XV wieku kościół uzyskał już wygląd zbliżony do dzisiejszego[3].

W 1971 przywrócono starą organizację wnętrza, usuwając stare stalle i boazerie z prezbiterium oraz wprowadzając ołtarz do nawy. Posadowiono również kutą, żelazną ścianę parawanową (tęczową)[3].

Wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]
Wnętrze

Większość witraży pochodzi z XIX i XX wieku, z wyjątkiem średniowiecznego okna w północnej ścianie prezbiterium. Większość z nich została wykonana przez wiktoriańskiego producenta szkła, Williama Wailesa, którego warsztat znajdował się na terenie parafii[3]. Chrzcielnica pochodzi z końca XV wieku, jednak została uszkodzona przez szkockich żołnierzy, którzy okupowali Newcastle podczas wojny biskupów za czasów Karola I Stuarta w 1640. Nad nią znajduje się herb Roberta Rodesa, który sfinansował najważniejsze prace budowlane w XV stuleciu[4].

Organy wyprodukowało przedsiębiorstwo Harrison & Harrison z Durham (1909). Ołtarz główny wykonał Charles Nicholson (również 1909). Stalle chóru w północnym transepcie zostały sporządzone w 1937 przez Roberta „Mousey” Thompsona z Kilburn[3], który sygnował je wyobrażeniem myszy[4].

W 1923 jedna z kaplic stała się miejscem pamięci o ofiarach I wojny światowej. Wyryto tu na boazerii nazwiska poległych żołnierzy, m.in. Noela i Mildred Davis. Noel pochodził z Newcastle i był kapitanem pułku księcia Wellingtona. Zmarł 12 października 1916 w wieku 26 lat i został pochowany w Lesboeufs, nad Sommą. Mildred pochodziła z Dorset i pracowała jako kierowca ambulansu we Francuskim Czerwonym Krzyżu. Zmarła na zapalenie płuc 8 października 1918 w wieku 25 lat, a pochowano ją w Mazaugues niedaleko Marsylii. Panele naprzeciwko ołtarza zawierają nazwiska poległych podczas II wojny światowej. Główną część ołtarza wykonała matka jednego z poległych, Alana Roberta Houstouna, którego uznano za zmarłego w 1942. Szafka na oleje święte została ufundowana jako podziękowanie za bezpieczny powrót czterech żołnierzy spod tureckiego Anzac, gdzie miały miejsce epizody bitwy o Gallipoli[5].

Z kościołem związanych jest kilka lokalnych postaci historycznych, np. kompozytor Charles Avison (1709–1770), pionier medycyny John Snow (1813–1858), neoklasycystyczny budowniczy Richard Grainger (1797–1861) oraz rytownik Thomas Bewick (1753-1828)[3].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Historic England, CHURCH OF ST JOHN THE BAPTIST, Non Civil Parish - 1024728 | Historic England [online], historicengland.org.uk [dostęp 2024-02-23] (ang.).
  2. The Parish Church of St John the Baptist, The Norman Chancel [online].
  3. a b c d e St John the Baptist, Newcastle, History of St John’s [online], 2021 [dostęp 2024-02-23] (ang.).
  4. a b The Parish Church of St John the Baptist, What to look for in our church [online].
  5. The Parish Church of St John the Baptist, War Memorial Chapel [online].