Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Wąsoszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
A/1104/1374 z dnia 13.08.1965[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wąsosz
ul. Parafialna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

19 marca

Położenie na mapie Wąsosza
Mapa konturowa Wąsosza, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu górowskiego
Mapa konturowa powiatu górowskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Wąsosz
Mapa konturowa gminy Wąsosz, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°33′44,01″N 16°41′35,05″E/51,562225 16,693069

Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Góra wschód archidiecezji wrocławskiej.

W dniu 21 czerwca 1892 roku został wmurowany kamień węgielny pod nowy kościół parafialny. Robotay budowlane były prowadzone pod kierunkiem mistrza Nieke. W dniu 10 października 1894 roku świątynia została konsekrowana.

Wnętrze świątyni

Jest to budowla reprezentująca styl neogotycki. Wybudowano ją na planie wydłużonego prostokąta. Kościół posiada jedną nawę i pozorny transept, jego mur został wzniesiony z czerwonej cegły licówki, cokół został wykonany z kamienia i jest oskarpowany. Gzyms jest wieńczący, otwory są zamknięte ostrołukiem, w prezbiterium posiadają laskowania. Nawa nakryta jest dachem dwuspadowym, prezbiterium i transept są nakryte dachem trzyspadowym i pokrytym blachą. Od strony zachodniej znajduje się strzelista, wieża na planie kwadratu o trzech kondygnacjach i nakryta hełmem stożkowym. Do wieży są dobudowane kruchty. Na pierwszej kondygnacji wieży, powyżej wejścia jest umieszczona figura Chrystusa. Drzwidrewniane i posiadają ozdobne okucia. Czteroprzęsłowa nawa nakryta jest wewnątrz stropem podwieszonym z fazowanymi malowanymi belkami. Prezbiterium nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym opartym na gurtach. Łuk tęczowy jest ostry. Zakrystia nakryta jest stropem drewnianym w jodełkę. Wnętrze świątyni posiada wyposażenie w stylu neogotyckim. W tym stylu zostały zbudowane zarówno ołtarze, ambona jak i inne elementy. Nad wejściem znajduje się drewniany chór z organami. W oknach są umieszczone misterne witraże ozdobione postaciami świętych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 29 [dostęp 2016-07-23].
  2. Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wąsoszu. Oficjalny serwis internetowy powiatu górowskiego. [dostęp 2016-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-17)]. (pol.).