Krajowe Centrum Kompetencji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krajowe Centrum Kompetencji
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Prezes Zarządu Cezary Sochacki
Nr KRS 0000277910
Data rejestracji 2007
brak współrzędnych

Krajowe Centrum Kompetencjifundacja charytatywna o charakterze non-profit założona w 2007 roku przez Konrada Wojterkowskiego. Organizacja gromadzi dane o innych fundacjach i stowarzyszeniach oraz instytucjach administracji publicznej z obszaru pomocy społecznej.

Krajowe Centrum Kompetencji (KCK) specjalizuje się w takich sprawach jak: niepełnosprawność, komplikacje zdrowotne, przemoc w rodzinie oraz wykluczenie społeczne. Jego celem jest ułatwienie dostępu do Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), które zajmują się konkretnymi problemami społecznymi.

KCK było organizatorem kilku kampanii społecznych. W 2008 i 2009 roku fundacja przygotowała kampanię „Przekaż 1%”, której celem było zwrócenie uwagi społeczeństwa na możliwość przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Kampania wyróżniała się spośród innych tego rodzaju tym, że była wspólną inicjatywą wielu organizacji charytatywnych, także tych najmniejszych, które nie są w stanie samodzielnie prowadzić akcji informacyjnych. Nie promowała żadnej konkretnej organizacji, lecz samą możliwość wsparcia dla OPP. Specjalne przygotowane spoty ukazywały się w stacjach radiowych i telewizyjnych. W 2008 roku w akcji wzięli udział: Beata Tyszkiewicz, Piotr Adamczyk, Krzysztof Kolberger, Agnieszka Grochowska, Grażyna Wolszczak, Tomasz Kot, Katarzyna Groniec, Tomasz Karolak, Zbigniew Zamachowski. Rok później kampania promowana była przez: Marka Kamińskiego, Adama Małysza, Andrzeja Wajdę oraz ponownie Piotra Adamczyka.

Największą inicjatywą fundacji była kampania pod hasłem „Kocham. Nie biję”. Jej celem było przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, głównie wobec dzieci, zwiększenie społecznego zaangażowania i wiedzy na temat przemocy rodzinnej. Akcja trwała 3 miesiące, w czasie których wykorzystano spoty umieszczane na billboardach, w prasie, radio i telewizji. W kampanii wzięli udział m.in. Anna Przybylska, Piotr Gruszka, Tomasz Karolak, Magdalena Różczka, Paweł Królikowski. Akcja została zorganizowana przez KCK dwukrotnie, w 2008 i 2009 roku.

Oprócz kampanii charytatywnych i społecznych, Krajowe Centrum Kompetencji zaangażowało się w szereg innych inicjatyw. Fundacja brała aktywny udział w pracach nad nowelizacją Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z 2021 r. poz. 1249), która wprowadziła całkowity zakaz stosowania kar cielesnych i cierpień psychicznych dzieciom. Prezes KCK Konrad Wojterkowski wchodzi w skład zespołu monitorującego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, organu doradczego powołanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na mocy nowelizacji ustawy[1]. Fundacja aktywnie występowała także jako orędownik wprowadzenia w Polsce Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej[2].

Z krajowym Centrum Kompetencji współpracują takie organizacje jak: Caritas Polska, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Stowarzyszenie „SOS Wioski Dziecięce w Polsce”, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, czy Fundacja Polsat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]