Grażyna Wolszczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grażyna Wolszczak
Ilustracja
Imię i nazwisko Grażyna Wolszczak-Sikora
Data i miejsce urodzenia 7 grudnia 1958
Gdańsk, Polska
Zawód aktorka
Lata aktywności od 1982
Zespół artystyczny
Teatr IMKA

Grażyna Wolszczak-Sikora (ur. 7 grudnia 1958 w Gdańsku) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Mieszka w Warszawie, gdzie gra w Teatrze Komedia i na Scenie Prezentacje. Współautorka książki Jak być zawsze młodą, piękną i bogatą (wyd. 2008).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Krystyny Łaszewskiej i Henryka Wolszczaka. Jej matka była higienistką w szkole podstawowej nr 45, do której chodziła, a ojciec pracował jako inżynier budowlany, pracował w administracji i był m.in. prezesem spółdzielni mieszkaniowej w Rumi Janowie.

Grażyna Wolszczak podpisuje swoją książkę Jak być zawsze młodą, piękną i bogatą w Empik Junior w Warszawie (7 marca 2008)
Grażyna Wolszczak (2006)

W 1977 ukończyła III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Zdawała bezskutecznie na psychologię, a za namową koleżanki z klasy zgłosiła się do studium aktorskiego wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, którego spektakl obejrzała w Gdańsku. We Wrocławiu spędziła około pół roku (tam poznała m.in. Cezarego Harasimowicza), następne pół roku praktykowała w teatrze w Wałbrzychu. W 1978 dostała się na studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Egzamin końcowy zdała 9 czerwca 1983 z wynikiem „dobry”. Jej dyplom magistra sztuki w zawodzie „aktor dramatu” podpisał rektor prof. Andrzej Łapicki.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W czasie stanu wojennego została aktorką Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie grała w spektaklach Janusza Wiśniewskiego, jak Trzy siostry A. Czechowa (1985), Olśnienie i Panopticum à la Madame Tussaud. Wystąpiła z teatrem w Anglii i Szkocji. Odrzuciła propozycję głównej roli w filmie Zbigniewa Kuźmińskiego Nad Niemnem[potrzebny przypis].

Wolszczak pojawiała się na scenach kilku teatrów stolicy, jak Teatr Polski (1987–1988), Teatr Studio, Północne Centrum Sztuki czy Teatr Rozmaitości. Zagrała też w filmach Maskarada (1986), Żelazną ręką Ryszarda Bera, Dotknięci (1988) i Cyganka Dondula, gdzie partnerował jej C. Harasimowicz, oraz w serialu 07 zgłoś się (1986). Grała w Teatrze Rozmaitości (do 2000), a następnie Dramatycznym (2001–2003) w Warszawie oraz startowała w castingach do filmów. Wystąpiła m.in. w Rozmowach kontrolowanych. W 1996 zagrała dziennikarkę Marię w Grach ulicznych Krzysztofa Krauzego, w 1997 wystąpiła z Agatą Buzek w Balladzie o czyścicielach szyb, kręconej we Włoszech, a w 1998 pojawiła się w serialu Matki, żony i kochanki jako Elżbieta, kolejna dziennikarka. W 1999 r. grała w filmie Wszyscy moi bliscy, a w 2000 w Żółtym szaliku. W filmie Wiedźmin zagrała czarodziejkę Yennefer. Wolszczak gra także w telenowelach: w Na Wspólnej zagrała Barbarę Brzozowską, a w Klanie psycholog. Wystąpiła też w Pierwszej miłości.

W Ja wam pokażę! (2006) zagrała po raz pierwszy główną rolę. Jej rola Judyty została nagrodzona na festiwalu w Chinach w październiku 2007. Wystąpiła na charytatywnym koncercie ze Zbigniewem Wodeckim i zaśpiewała piosenkę „Baw mnie” wydaną na płycie „Vivy!” (2006). W 2008 ukończyła zdjęcia do komedii politycznej Zamiana, której scenarzystą jest Cezary Harasimowicz.

Pod koniec 2007 opublikowała książkę Jak być zawsze młodą, piękną i bogatą, napisaną z Iwoną L. Konieczną i wydaną przez Wyd. Bliskie.

Od 6 do 20 marca 2008 brała udział w pierwszej edycji programu Gwiezdny Cyrk. Zajęła 8. miejsce. Wystąpiła w pierwszej edycji programu Ranking gwiazd, w którym zajęła 9. miejsce. Od 6 września 2009 do 11 października 2009 brała udział w dziesiątej edycji programu Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Cezary Olszewski, z którym zajęła 8. miejsce.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1984 w Poznaniu poznała aktora Marka Sikorę, którego poślubiła w wielkanocną sobotę, 29 marca 1986. W 1987 zamieszkali w Warszawie, gdzie Sikora został reżyserem. Z mężem, który zmarł w 1996, ma syna Filipa (ur. 1989).

W 2002 odnowiła znajomość z Cezarym Harasimowiczem, z którym pozostaje w związku nieformalnym.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • 2005 – nominacja do tytułu Najpiękniejszej Polki w roku 2004
  • 2007 – Nagroda za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie Ja wam pokażę! (Sozhou – China Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival)

Teatr (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Teatr Telewizji[edytuj | edytuj kod]

  • 1996 – Król Momus jako wieśniaczka (reż. Marek Sikora)
  • 1997 – Księga raju jako żona Szymona Bera (reż. Robert Gliński)
  • 1997 – Gucio zaczarowany jako wróżka (reż. Tadeusz Arciuch)
  • 1999 – Bzik tropikalny jako Jim (reż. Grzegorz Horst D’Albertis)
  • 2001 – Gedeon jako kuzynka (reż. Z. Mich)

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]