Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
Ilustracja
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na pokładzie jachtu SY Mazurek
Imię przy narodzeniu Krystyna Chojnowska
Data i miejsce urodzenia 15 lipca 1936
Warszawa
Narodowość  Polska
Tytuł naukowy inżynier budowy okrętów
Edukacja Politechnika Gdańska
Małżeństwo Wacław Liskiewicz
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (ur. 15 lipca 1936 w Warszawie) – polska inżynier budowy okrętów i jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pierwsza kobieta na świecie, która samotnie opłynęła dookoła Ziemię na jachcie żaglowym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Warszawie, po wojnie rodzina przeniosła się do Ostródy. Studiowała na Politechnice Gdańskiej, na Wydziale Budowy Okrętów. W roku 1966 otrzymała patent kapitana jachtowego. W latach 1976–1978 samotnie opłynęła dookoła świat na pokładzie jachtu SY Mazurek, skonstruowanego przez jej męża, Wacława Liskiewicza.

Jacht Mazurek został w lutym 1976 zawieziony na pokładzie statku do portu Las Palmas w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Stamtąd Krystyna Chojnowska-Liskiewicz 10 marca wyruszyła w rejs, który jednak został przerwany z powodu konieczności powrotu do portu w celu naprawy drobnych awarii. 28 marca 1976 wyruszyła z Las Palmas ponownie, rejs tym razem przebiegł pomyślnie. Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po dwóch latach, 20 marca 1978 żeglarka zamknęła pętlę rejsu dookoła świata w pobliżu wysp Zielonego Przylądka, przepływając samotnie 28 696 mil morskich. Do Las Palmas dopłynęła w kwietniu. Była pierwszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu[1][2] - jej konkurentka, Naomi James, zamknęła pętlę dookoła świata 39 dni później, 28 kwietnia 1978[3].

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Tomza: Pierwsza, czyli zobaczyć coś tak pięknego. kolosy.net, 2012-02-03. [dostęp 2016-01-04].
  2. List of solo circumnavigators. Joshua Slocum Society International. [dostęp 2011-06-08].
  3. Naomi James wybrała trasę wokół przylądka Horn, natomiast Krystyna Chojnowska-Liskiewicz płynęła przez Kanał Panamski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]