Krystyna Maria Burbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krystyna Maria Burbon
Portrait of Christine of France, Duchess of Savoy in 1633 by an anonymous artist.jpg
Arms of Christine of France (1606-1663), Duchess of Savoy.jpg
księżna Sabaudii
Okres panowania od 1630
do 1637
Jako żona Wiktora Amadeusza I
regentka Sabaudii
Okres sprawowania od 1637
do 1663
W imieniu Franciszka Hiacynta (do 1638)
Karola Emanuela II
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Urodzona 10 lutego 1606
Zmarła 27 grudnia 1663
Ojciec Henryk IV Burbon
Matka Maria Medycejska
Mąż Wiktor Amadeusz I
Dzieci Ludwik Amadeusz,
Franciszek Hiacynt,
Karol Emanuel II,
Ludwika Krystyna,
Małgorzata Jolanta,
Adelajda Henrietta,
Katarzyna Beatrice

Krystyna Burbon, fr. Christine de France, Chrétienne, wł. Maria Cristina di Francia, Madama Reale (ur. 10 lutego 1606, zm. 27 grudnia 1663) – regentka Sabaudii w latach 1637-1663.

Urodziła się w Paryżu jako córka króla FrancjiHenryka IV Burbona i jego drugiej żony – Marii Medycejskiej. Była młodszą siostrą króla Ludwika XIII i Elżbiety Burbon, królowej Hiszpanii. Była starszą siostrą Mikołaja i Gastona, książąt Orleanu oraz Henrietty Marii, królowej Anglii.

10 lutego 1619 w Paryżu, poślubiła Wiktora Amadeusza I, księcia Sabaudii (syna Karola Emanuela I, księcia Sabaudii, i Katarzyny Michaliny Habsburg, księżniczki hiszpańskiej). Wiktor Amadeusz został księciem po śmierci swojego ojca, w 1630, ale zmarł już w 1637. Krystyna Maria była mocną, śmiałą kobietą i dlatego udało jej się zostać regentką podczas rządów jej dwóch kolejnych synów; najpierw Franciszka Hiacynta, następnie Karola Emanuela II.

Bracia jej zmarłego męża – Maurycy Sabaudzki i jego młodszy brat Tomasz byli przeciwnikami regentki, jako Francuzki z pochodzenia. Kiedy w 1638 zmarł mały Franciszek Hiacynt, obaj bracia rozpoczęli piemoncką wojnę domową i uzyskali wsparcie Hiszpanii. Powstały dwie partie: principisti (sojusznicy książąt) i madamisti (sojusznicy Madama Reale). Po 4 latach walk, Krystyna Maria wygrała dzięki wsparciu Francji. Udało jej się zatrzymać księstwo dla jej syna, ale również ograniczyć wpływy francuskie w księstwie. Kiedy podpisano pokój w 1642 Maurycy zrezygnował z tytułu kardynała i poślubił swoją 14-letnią siostrzenicę – Ludwikę Krystynę, prosząc najpierw o dyspensę papieża Pawła V. Maurycy został później gubernatorem Nicei. Krystyna Maria zmarła w 1663, w Turynie.

Potomstwo Krystyny Marii i Wiktora Amadeusza I[edytuj]