Krzysztof Baldwin Ossoliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rotmistrza królewskiego. Zobacz też: Inne osoby o tym imieniu i nazwisku.

Krzysztof Baldwin Ossoliński herbu Topór (ur. po 1616, zm. 16 sierpnia (?) 1649 pod Zborowem) – starosta wiślicki, stopnicki i ropczycki, dziedzic Ślesina (1646 r.), rotmistrz królewski, poseł na sejmy elekcyjne i do Rzymu oraz Lizbony.

Jego ojcem był Krzysztof Ossoliński, (ur. 1587 w Bukowsku, zm. 1645), kasztelan wojnicki i sądecki, wojewoda sandomierski, budowniczy zamku Krzyżtopór. Jego matką była Zofia Cikowska z Wojsławic, h. Radwan, (zamężna od 1615 r.), córka Stanisława, podkomorzówna krakowska, (zm. 1638), arianka. Krzysztof był ich jedynym synem. Nadano mu jako drugie imię Baldwin, które w XII w. nosił biskup w Stopnicy.

Nauki pobierał zapewne, jak jego ojciec, u jezuitów i na dworach magnackich. Studiował na Akademii Krakowskiej, po czym odbył podróż edukacyjną po Europie. Po powrocie do Polski, objął po rodzinie starostwa; stopnickie, ropczyckie, wiślickie.

W latach 1632 i 1648, był posłem na sejmy elekcyjne. W 1648 roku był elektorem Jana II Kazimierza Wazy z województwa sandomierskiego[1]. Został rotmistrzem królewskim. Ze stryjem Jerzym Ossolińskim (1595-1650) odbył poselstwo do Rzymu i Ratyzbony, gdzie wraz ze swym stryjecznym bratem Franciszkiem Ossolińskim, poznawał tajemnice polityki.

W 1644 r. ożenił się z Teresą Tarło, kasztelanówną wiślicką, (córką Jana Karola Tarły – starosty zwolińskiego, i Marianny Ligęzianki), zmarłą przy porodzie w 1648 roku. Następnie, w 1649 r. poślubił Annę Zebrzydowską (zm. 1655).

Po śmierci ojca, i rok po swoim ślubie, w 1645 r. odziedziczył, jako jedynak zamek Krzyżtopór i wszystkie dobra Krzysztofa Ossolińskiego.

Latem 1649 roku, u boku stryja Jerzego Ossolińskiego – kanclerza wielkiego koronnego i głównodowodzącego armią koronną, udał się na wyprawę przeciwko powstaniu Chmielnickiego i Tatarom. Podczas marszu wojsk na południe kraju, doszło do bitwy pod Zborowem, gdzie armia koronna została otoczona. Krzysztof Baldwin poległ z rąk Tatarów, podczas przeprawy 16 sierpnia 1649 r. pod Zborowem. Nie pozostawił potomków.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. K. Kossakowski, Monografie historyczno-genelogiczne niektórych rodzin polskich, Warszawa 1862, t. 2;
  • Dworzaczek, Genealogia, tablica t. 144;(N. 226 k.222),759.
  • T. Żychliński, Herbarz 23;

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Svffragia Woiewodztw, y Ziem Koronnych, y Wielk. Xięstwa Litewskiego. Zgodnie na Naiaśnieyszego Iana Kazimierza Obranego Krola Polskiego [...]. Dane, między Warszawą, a Wolą, Dnia 17. Listopada, Roku 1648, [b.n.s]