Książek (Szydłowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Szydłowca Książek
Dzielnica Szydłowca
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat szydłowiecki
Gmina Szydłowiec
Miasto Szydłowiec
Dzielnica Południe
Data założenia XVI wiek
W granicach Szydłowca XVI/XX wiek
Wysokość 227 m n.p.m.
Kod pocztowy 26-500
Tablice rejestracyjne WSZ
Położenie na mapie Szydłowca
Mapa lokalizacyjna Szydłowca
Książek
Książek
Położenie na mapie gminy Szydłowiec
Mapa lokalizacyjna gminy Szydłowiec
Książek
Książek
Położenie na mapie powiatu szydłowieckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu szydłowieckiego
Książek
Książek
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Książek
Książek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Książek
Książek
Ziemia51°12′51″N 20°50′20″E/51,214167 20,838972
Portal Portal Polska

Książek – dzielnica Szydłowca, położona w południowo-zachodniej części miasta, składająca się z niewielkich części:

  • Książek Stary
  • Książek Nowy
  • Książek Majdowski
  • Budki - ul. Sosnowa.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Książek położony jest w południowej części miasta Szydłowca. Jego granice wyznacza od wschodu i od północy rzeka Korzeniówka i jej dopływy, natomiast granica południowa i zachodnia to granica miasta.

Książek graniczy na północy z Podgórzem, Osiedlem Nad Zalewem, Starą Wsią, Wymysłowem. Na wschodzie dzielnica graniczy z Korznkiem oraz na południu z Wolą Korzeniową i na zachodzie z Budkami.

Ulice: Książek Majdowski, Książek Nowy, Książek Stary, Sosnowa.

Książek to dzielnica z zabudową typu wiejskiego, porośnięta licznymi lasami (Korznek, Las Majdowski, Las Szydłowiecki). Znaczną część obszaru stanowią nieużytki, bagna i mokradła oraz pola uprawne.

Na każdej części Książka znajdują się kapliczki upamiętniające wędrówkę kopii obrazu Matki Boskiej. Na Książku Majdowskim znajduje się garbarnia a na Książku Starym hurtownia materiałów chemicznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XVI, na gruntach miejskich utworzono prywatny folwark, którego założyciel nie jest znany. Według relacji Karola Górnickiego, mieszkańca Szydłowca - miał on być w posiadaniu Leszczyńskiego, po którym zostały 3 córki. Nie mogąc dojść do porozumienia w sprawie podziału, spadkobiercy mieli sprzedać go niejakiemu Serwalowi, którego córka Marianna poślubiła Kowalskiego. Jedna z ich córek, po zaślubieniu Wietrzykowsiego, otrzymała folwark, który po 20 latach gospodarowania, już w XIX wieku, został sprzedany. W 1837 roku wieczystym posiadaniem folwarku był Piotr Tomaszewski. Mateusz Buszkiewicz, następny właściciel, sprzedał go w 1844 roku Łukaszowi Królowi, który podobnie jak mieszkańcy miasta posiadał przywileje oraz opłacał podatki i czynsz skarbowi. Ostatni właściciel dokupił część gruntów, stąd nie jest dokładnie znany jego obszar.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie ulice Książka są asfaltowe, drogi polne i dojazdowe mają nawierzchnię żwirową lub piaszczystą. Ulica Książek Stary oraz część Książka Nowego to droga powiatowa nr 34313, prowadząca do Stąporkowa i Końskich. Ulica Książek Majdowski, to droga powiatowa nr 34381 prowadząca do Majdowa i Bliżyna. Ulica Sosnowa, granicząca bezpośrednio z Budkami (zabudowa tej ulicy sąsiaduje z leśniczówką oraz szkołą podstawową w Budkach II), to droga powiatowa nr 34371 do Huciska.

Jeszcze w XX wieku Książek stanowił przedmieście, ponieważ był w całości oddalony od miasta, obecnie Książek Stary i Nowy połączone są ze Starą Wsią, Podgórzem oraz Osiedlem Nad Zalewem, pozostały jeszcze Książek Majdowski i Budki są stosunkowo daleko oddalone od reszty miasta w odległości około 2 km.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]