Kuchnia egipska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kuszari
Ful - danie z bobu

Kuchnia egipska - ogół tradycji kulinarnych Egiptu. Podstawą pożywienia są ryż, warzywa i owoce, uprawiane w dolinie Nilu, zwłaszcza lokalna odmiana bobu, nazywanego ful, stanowiącego bogate źródło białka i spożywanego zwykle z chlebem na śniadanie. Z bobu sporządza się również kotleciki tamijja, również stanowiące danie śniadaniowe. Innym ulubionym składnikiem kuchni są kiszone warzywa. Tradycyjny chleb egipski różni się od znanego z krajów Maghrebu, występuje w kilku odmianach, takich jak battaw czy pita, często bywa wypełniany nadzieniem z fulu lub mięsa. Kuchnia w Egipcie jest dość mocno zróżnicowana regionalnie, na południu potrawy są bardziej pikantne, wykazują wpływy Sudanu i Nubii, natomiast w północnych regionach nadmorskich oraz w delcie Nilu chętnie spożywa się ryby i owoce morza, podawane zazwyczaj z ryżem i sałatkami[1].

Poza zestawem typowych miejscowych potraw często o starożytnym rodowodzie, kuchnia egipska odzwierciedla także wpływy wielu kultur: greckiej, żydowskiej, syryjskiej czy tureckiej.

Typowe potrawy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dalia Nazmi-Fahim: Egipt, Tunezja, Maroko. Przewodnik kulinarny. Bielsko-Biała: Pascal, 2007, s. 16-19. ISBN 978-83-7304-949-9.