Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Finał rozgrywek o DMR KPZSzach 2008/09, Toruń 29.03.2009. Z lewej sędzia główny rozgrywek, Ulrich Jahr.
Finał rozgrywek o DMR KPZSzach 2009/10, Toruń 09.05.2010.

Kujawsko-Pomorski Związek Szachowyszachowy związek sportowy obejmujący swoim działaniem obszar województwa kujawsko-pomorskiego.

Historia[edytuj]

KPZSzach powstał w dniu 17 stycznia 1999 r. po wprowadzonej 1 stycznia tego roku reformie administracyjnej, w wyniku której powstało województwo kujawsko-pomorskie.

Wybrany Zarząd liczył 11 osób, zaś pierwszym Prezesem KPZSzach został Ulrich Jahr z Bydgoszczy. W Statucie Związku zapisano m.in. cele i środki działania oraz określono status Zarządu, jak również prawa i obowiązki jego członków.

Po 4 latach, w dniu 12 stycznia 2003 r. wybrano Zarząd KPZSzach II kadencji, którego Prezesem został Edward Turczynowicz z Bydgoszczy. Po roku działalności urzędujący Prezes zrezygnował z pełnionej funkcji i 25 kwietnia 2004 r. wybrano kolejny Zarząd, na czele którego stanął Andrzej Michalski z Torunia. Jednakże podczas próby rejestracji nowego Zarządu pojawiły się błędy proceduralne, dlatego konieczne okazało się przeprowadzenie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Wyborczego, który odbył się w 3 października 2004. Na zebraniu tym Prezesem ponownie został Andrzej Michalski, wybrano również 8-osobowy Zarząd. W dniu 20 stycznia 2008 r. odbyły się kolejne wybory, na których Prezesem wybrano Andrzeja Michalskiego, Kolejnym w historii Prezesem, został Benedykt Mroziński z Kowalewa Pomorskiego, który na to stanowisko został wybrany 14 stycznia 2012 roku.

Według stanu na dzień 16 stycznia 2012, w KPZSzach zarejestrowanych było 38 klubów oraz 1303 zawodników. W najpopularniejszych regionalnych rozgrywkach, Drużynowych Mistrzostwach Regionu, corocznie bierze udział kilkadziesiąt zespołów, które podzielone są na dwie klasy rywalizacji sportowej: III ligę regionalną (12 zespołów, system kołowy; zwycięska drużyna zdobywa awans do II ligi seniorów) oraz IV ligę regionalną (pozostałe zgłoszone zespoły [w sezonie 2011/12 - 27], system szwajcarski).

Siedziba KPZSzach mieści się w Toruniu, przy ulicy Słowackiego 118a.

Prezesi KPZSzach[edytuj]

Indywidualni mistrzowie KPZSzach[edytuj]

szachy klasyczne[edytuj]

Rok Miasto Mężczyźni Kobiety
1999 Sępólno Kraj. Marek Olszewski (Chemik Bydgoszcz) Renata Bursa (MDK nr 1 Bydgoszcz)
2000 Sępólno Kraj. Dawid Ziółkowski (EMDEK Bydgoszcz) Magdalena Zając (MDK nr 1 Bydgoszcz)
2001 Żnin Marek Olszewski (Chemik Bydgoszcz) Maria Markiewicz (MKSzach Toruń)
2002 Ciechocinek Adam Karbowiak (Baszta Żnin) Magdalena Zając (MDK nr 1 Bydgoszcz)
2003 Solec Kuj. Przemysław Wiśniewski (Centrum Bydgoszcz) Monika Zembrzuska (Chemik Bydgoszcz)
2004 Ciechocinek Andrzej Maciejewski (Łączność Bydgoszcz) Anna Stypczyńska (Łucznik Żołędowo)
2005 Pólko Dmitrij Stec (Ukraina) Edyta Wesołowska (Chemik Bydgoszcz)
2006 Sępólno Kraj. Zbigniew Strzemiecki (Pocztowiec Poznań) Renata Bursa (MDK nr 5 Bydgoszcz)
2007 Pieczyska Zbigniew Szymczak (Rotmistrz Grudziądz) Oktawia Kotula (EMDEK Bydgoszcz)
2008 Żnin Karol Jaroch (Centrum Bydgoszcz) Oktawia Kotula (EMDEK Bydgoszcz)
2009 Chełmża Karol Jaroch (Centrum Bydgoszcz) Hanna Garbowska (Gambit Świecie)
2010 Żnin Andrij Maksimenko (Baszta Żnin) Monika Tarczykowska (OPP Toruń)
2011
nie odbyły się
2012 Szubin Siergiej Chamicki (Białoruś) Irena Młodzińska (UKS SP3 Bogatynia)
2013 Nakło Jakub Malczyk (Trzydziestka Olsztyn) Renata Paprocka (Wiatrak Bydgoszcz)
2014 Inowrocław Tomasz Żebracki (MDK Nr 5 Bydgoszcz)

szachy szybkie[edytuj]

Rok Miasto Mężczyźni Kobiety
1999 Żnin Tomasz Trabszys (Apator Toruń) Monika Wiśniewska (MOS Żnin)
2000 Świecie Dawid Ziółkowski (EMDEK Bydgoszcz) Agnieszka Tadych (EMDEK Bydgoszcz)
2001 Bydgoszcz Jan Kiedrowicz (Chemik Bydgoszcz) Renata Bursa (MDK nr 1 Bydgoszcz)
2002 Żnin Rafał Borgula (MLKS Solec Kuj.) Monika Wiśniewska (Baszta Żnin)
2003 Toruń Paweł Kukuła (Centrum Bydgoszcz Anika Tadych (EMDEK Bydgoszcz)
2004 Żnin Siergiej Szyłow (Toruń) Justyna Skrochocka (studentka UMK Toruń)
2005 Żnin Andrzej Maciejewski (Łączność Bydgoszcz) Monika Zembrzuska (Chemik Bydgoszcz)
2006 Chojnice Tomasz Pacuszka (Rotmistrz Grudziądz) Edyta Wesołowska (Chemik Bydgoszcz)
2007 Chojnice Karol Jaroch (MDK nr 5 Bydgoszcz) Edyta Wesołowska (Chemik Bydgoszcz)
2008 Żnin Karol Jaroch (MLKS Solec Kuj.) Renata Bursa (Torfarm-64 Toruń)
2009 Żnin Karol Jaroch (Centrum Bydgoszcz) Renata Bursa (Torfarm-64 Toruń)
2010 Włocławek Mirosław Gawroński (AZS UMK Toruń) Renata Bursa (Wiatrak Bydgoszcz)
2011 Toruń Karol Jaroch (MDK nr 1 Bydgoszcz) Edyta Wesołowska (Chemik Bydgoszcz)
2012 Nakło Jan Kiedrowicz (Ósemka Chojnice) Izabela Siergiej (AZS UMK Toruń)
2013 Nakło Krzysztof Żołnierowicz (Gambit Świecie) Edyta Wesołowska (Chemik Bydgoszcz)
2014 Nakło Łukasz Licznerski (Chemik Bydgoszcz) Aleksandra Łosińska (MDK Nr 5 Bydgoszcz)

szachy błyskawiczne[edytuj]

Rok Miasto Mężczyźni Kobiety
1999 Bydgoszcz Łukasz Światłowski (Apator Toruń) Monika Wiśniewska (MOS Żnin)
2000 Włocławek Adam Karbowiak (Gambit Świecie) Anika Tadych (EMDEK Bydgoszcz)
2001 Solec Kuj. Rafał Lewandowski (Centrum Bydgoszcz) Monika Wiśniewska (Baszta Żnin)
2002 Ciechocinek Paweł Kukuła (Centrum Bydgoszcz) Agnieszka Tadych (EMDEK Bydgoszcz)
2003 Bydgoszcz Krzysztof Żołnierowicz (Torfarm-64 Toruń) Magdalena Zając (MDK nr 1 Bydgoszcz)
2004 Bydgoszcz Mariusz Mazalon (Chemik Bydgoszcz) Justyna Skrochocka (studentka UMK Toruń)
2005 Bydgoszcz Leonid Gorin (Debiut Kaliningrad) Tatjana Kriestianowa (Debiut Kaliningrad)
2006 Nakło Tomasz Rybak (Gambit Świecie) Edyta Wesołowska (Chemik Bydgoszcz)
2007 Nakło Marek Kosiorek (Rotmistrz Grudziądz) Monika Wiśniewska (Baszta Żnin)
2008 Bydgoszcz Karol Jaroch (MLKS Solec Kuj.) Anika Tadych (Łucznik Żołędowo)
2009 Toruń Paweł Kukuła (Rotmistrz Grudziądz) Renata Bursa (Torfarm-64 Toruń)
2010 Bydgoszcz Krzysztof Żołnierowicz (AZS UMK Toruń) Irena Młodzińska (Krajan NOK Nakło)
2011 Toruń Andrij Maksimenko (Baszta Żnin) Edyta Wesołowska (Chemik Bydgoszcz)
2012 Bydgoszcz Krzysztof Lewandowski (Pocztowiec Bydgoszcz) Halina Filipek (Rotmistrz Grudziądz)
2013 Chełmża Karol Jaroch (Pocztowiec Bydgoszcz) Edyta Wesołowska (Chemik Bydgoszcz)
2014 Szubin Karol Jaroch (UKS "Fala" Świekatowo) Renata Paprocka (Wiatrak Bydgoszcz)

Drużynowi mistrzowie KPZSzach[edytuj]

szachy klasyczne[edytuj]

Sezon Drużyna
1999/2000 MDK nr 1 Bydgoszcz
2000/2001 Centrum Bydgoszcz
2001/2002 EMDEK Bydgoszcz
2002/2003 AZS AB Bydgoszcz
2003/2004 MLKS Solec Kuj.
2004/2005 Leszczyński Włocławek
2005/2006 Apator Toruń
2006/2007 MDK nr 5 Bydgoszcz
2007/2008 AZS UMK Toruń
2008/2009 KSz Torfarm-64 Toruń
2009/2010 Ósemka Chojnice
2010/2011 Rotmistrz Grudziądz
2011/2012 Chemik II Bydgoszcz
2012/2013 Pocztowiec Bydgoszcz
2013/2014 Wiatrak Bydgoszcz
2014/2015 Gambit Świecie

szachy szybkie[edytuj]

Rok Miasto Mężczyźni Kobiety
2004 Solec Kuj. Baszta Żnin
2005 Solec Kuj. MDK nr 5 Bydgoszcz
2006 Solec Kuj. Gambit Świecie
2007 Szubin AZS UMK Toruń
2008 Chełmża Centrum Bydgoszcz Torfarm-64 Toruń
2009 Toruń Chemik Bydgoszcz Promień Kowalewo – OPP Toruń (skład kombinowany)
2010 Bydgoszcz Chemik Bydgoszcz Pocztowiec Bydgoszcz
2011 Bydgoszcz MDK nr 1 Bydgoszcz Chemik Bydgoszcz
2012 Bydgoszcz MDK nr 1 Bydgoszcz Pocztowiec Bydgoszcz
2013 Szubin Pocztowiec Bydgoszcz Gambit Świecie
2014
nie odbyły się

szachy błyskawiczne[edytuj]

Rok Miasto Mężczyźni Kobiety
1999 Bydgoszcz Chemik Bydgoszcz
2000 Włocławek Gambit Świecie MDK nr 1 Bydgoszcz
2001 Solec Kuj. Centrum Bydgoszcz MDK nr 1 Bydgoszcz
2002 Ciechocinek Baszta Żnin EMDEK Bydgoszcz
2003 Bydgoszcz Torfarm-64 Toruń EMDEK Bydgoszcz
2004 Bydgoszcz Baszta Żnin Studentki UMK Toruń
2005 Bydgoszcz Debiut Kaliningrad Baszta Żnin
2006 Nakło MDK nr 5 Bydgoszcz Łucznik Żołędowo
2007 Nakło MDK nr 5 Bydgoszcz Chemik Bydgoszcz
2008 Bydgoszcz Rotmistrz Grudziądz Rotmistrz Grudziądz
2009 Toruń Chemik Bydgoszcz EMDEK Bydgoszcz
2010 Bydgoszcz AZS UMK Toruń
2011 Toruń Baszta Żnin Chemik Bydgoszcz
2012 Bydgoszcz Chemik Bydgoszcz Chemik Bydgoszcz
2013 Chełmża MDK nr 1 Bydgoszcz
2014 Szubin Rotmistrz Grudziądz

Linki zewnętrzne[edytuj]