Kuprówka rudnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kuprówka rudnica
Euproctis chrysorrhoea
(Linnaeus, 1758)
Kuprówka rudnica (gąsienica)
Kuprówka rudnica (gąsienica)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina mrocznicowate
Podrodzina brudnicowate
Rodzaj Euproctis
Gatunek kuprówka rudnica
Kuprówka rudnica

Kuprówka rudnica (Euproctis chrysorrhoea syn. Sphrageidus chrysorrhoea) – gatunek motyla z rodziny mrocznicowatych i podrodziny brudnicowatych. Skrzydła o rozpiętości 26-32 mm, białe. Koniec odwłoka brunatny.

Owady dorosłe można spotkać w lipcu i sierpniu. Samice składają jaja na spodniej stronie liścia i przykrywają włoskami wyskubanymi z odwłoka. W jednym złożu składane jest do 300 jaj. Gąsienice kuprówki rudnicy żywią się liśćmi dębu, Arbores fructiferae, wiśni, jabłoni i gruszy. Gąsienice żerujące na liściach budują z nich gniazda spowite przędzą. W takich samych gniazdach gąsienice zimują. Na przedwiośniu gąsienice zaczynają żerowanie na pączkach liści. Na przełomie czerwca i lipca przepoczwarczają się. (Poczwarki najczęściej znajdowane są w spękaniach kory, rzadziej pomiędzy liśćmi). Imago opuszcza poczwarkę po dwóch tygodniach.

Gąsienice kuprówki rudnicy pokryte są włoskami, kontakt z którymi powoduje stany zapalne skóry. Jest to przystosowanie ochronne zapobiegające przed atakami drapieżników.

Występowanie[edytuj]

Gatunek występuje w Europie, w zachodniej i środkowej Azji, a także w Ameryce Północnej (gdzie został zawleczony i stał się groźnym szkodnikiem). W Polsce motyl ten jest pospolity, w niektórych rejonach występuje bardzo licznie[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Kolk A., Starzyk J. R., 1996. Atlas szkodliwych owadów leśnych. Oficyna wydawnicza Multico. Warszawa.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]