Kureń Bukowiński (1941)
Kureń Bukowiński (ukr. Буковинський курінь) – ukraińska jednostka utworzona przez OUN-M pod koniec lipca 1941 roku z uczestników antysowieckiego powstania na Bukowinie.
Po trzech tygodniach funkcjonowania władzy ukraińskiej na Bukowinie została ona zajęta przez Rumunię. Władze rumuńskie zlikwidowały wszystkie działające organizacje ukraińskie i rozpoczęły represje. Działacze ukraińscy wyruszyli więc do Kijowa przez Horodenkę, Kamieniec Podolski, Bar, Żmerynkę i Winnicę. Po drodze organizowano grupy tworzące administrację ukraińską i organizujące życie społeczne (np. kpt. Petro Zachwałynskyj dowodził policją Kijowa, Orest Masykewycz został burmistrzem Mikołajowa). Dowódcą kurenia był Petro Wojnowskyj.
Pod koniec 1941 roku Kureń Bukowiński został połączony z Kureniem Kijowskim, a następnie zlikwidowany przez władze niemieckie. Jego działaczy wcielono do 115 batalionu policyjnego (część również do 109 i 118).
Kureń ten najprawdopodobniej wziął udział w rozstrzeliwaniach Żydów w Babim Jarze[potrzebny przypis]; następnie jego członkowie w szeregach batalionów policyjnych dokonali wielu masakr cywilów na terenie obecnej Białorusi[1]
W 1995 roku w Czerniowcach, na rogu ulic Russkoj i Sadowskoho, odsłonięto pomnik Bohaterom Kurenia Bukowińskiego.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Українці в інших арміях Ukraińcy w innych armiach. vijsko.milua.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-07)]. (ukr.).
- Kureń Bukowiński w walkach o ukraińską państwowość. exlibris.org.ua. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-20)]. (ukr.).