Lüttingen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lüttingen
Ilustracja
Lüttingen (2016)
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Nadrenia Północna-Westfalia
Rejencja Düsseldorf
Powiat Wesel
Wysokość 19 m n.p.m.
Populacja (31 grudnia 2000)
• liczba ludności

2100
Nr kierunkowy 46509
Kod pocztowy 02801
Tablice rejestracyjne WES
Plan Lüttingen
Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa konturowa Nadrenii Północnej-Westfalii, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Lüttingen”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Lüttingen”
51,6728°N 6,4597°E/51,672800 6,459720
Strona internetowa
Portal Niemcy

Lüttingen – część miasta Xanten, tworzy z dalszymi okolicami gminę Lüttingen.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Lüttingen znajduje się na nizinach Dolnego Renu, na zachód od Wesel, 827 kilometrów wzdłuż Renu. Lüttingen jest na północy ograniczone przez Ren, na wschodzie przez wieś Beek, na południu przez miasto Xanten, a na zachodzie przez południowe jezioro Xanten, część centrum rekreacyjnego Xanten.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założenie Lüttingen pochodzi od darowizny arcybiskupa Kolonii Bruna w 965. Przekazał w spadku dla opactwa benedyktynów kościoła św. Pantaleona w Kolonii podwórze o nazwie Lidron. Od tej nazwy pochodzi później nazwa Lüttingen. Mnisi osiedlili się w okolicy i zbudowali kościół pod patronatem Świętego Pantaleona. Oprócz rolnictwa rybołówstwo było przez stulecia źródłem utrzymania mieszkańców. Lüttingse Prekke – tak nazywał się dialekt mieszkańców. Pierwsza pisemna wzmianka o Lüttingen pochodzi z 1236.

Kościół św. Pantaleona[edytuj | edytuj kod]

Kościół Świętego Pantaleona

Obecny kościół w Lüttingen, którego wieża została zniszczona podczas II wojny światowej, a następnie przebudowana, ale ze skróconą wieżą, została zbudowana około 1473. Budowa prezbiterium jest już starsza i została zbudowana na fundamentach poprzednich budynków.

Czasy nowożytne[edytuj | edytuj kod]

Południowe jezioro Xanten, znajdujące się pomiędzy Xanten, a Lüttingen

W 1965 obchodzono obchody tysiąclecia wioski rybackiej Lüttingen. W 1999 południowe jezioro Xanten, w pobliżu wioski Fischerhütte vom Pärdendyck zostało zrekonstruowane przez stowarzyszenie domowe i obywatelskie. Stało się to przed wiekami nad brzegiem Renu, a dziś ma upamiętnić początki wioski Lüttinger.

W 2000 populacja Lüttingen liczyła prawie 2100 mieszkańców. Rozwój miejski miasta Xanten planuje jednak zidentyfikować obszary otaczające wieś jako obszar budowy, a tym samym nadal zwiększać Lüttingen.

Częścią tego było utrzymanie atrakcyjnej lokalizacji szkoły w Lüttingen dla młodych rodzin i rozwój jej we współczesny sposób. Na przykład w latach 1994/1995 i 1999/2000 szkoła krzyżowa gradu została rozszerzona o dwa pociągi w dwóch fazach. W ciągu ostatnich 15 lat niewielka wiejska szkoła stała się nowoczesnym domem nauki z około 300 dziećmi w 12 klasach i 21 pracownikami do nauczania, opieki i administracji.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Herb[edytuj | edytuj kod]

Herb Lüttingen pokazuje skaczącego łososia, który nawiązuje do dawnego połowu w Lüttingen. Zielone tło odnosi się do rolnictwa jako głównego przemysłu. Kolory czerwony, złoty z żółtym ryby odnoszą się do przynależności do dawnego Księstwo Kleve.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Odlew tak zwanego chłopca z Lüttingen, w tle kościół
  • Odlew tak zwanego chłopca z Lüttingen, rzymska rzeźba z brązu, dziś znajduje się w muzeum w Berlinie,
  • Kościół Świętego Pantaleona,
  • Lüttingen ma swój udział w centrum rekreacyjnym Xanten, centrum rekreacyjnym, które powinno wkrótce znaleźć się w porcie sportowo-rekreacyjnym przy południowym jeziorze Xanten.