Lacuna Coil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy zespołu. Zobacz też: Lacuna Coil (album).
Lacuna Coil
Lacuna Coil singers.jpg
Cristina Scabbia i Andrea Ferro
Rok założenia 1994
Pochodzenie  Włochy
Gatunek gothic metal[1]
Wytwórnia płytowa Century Media Records, Avalon/Marquee Inc.
Strona internetowa

Lacuna Coilwłoska grupa muzyczna grająca gothic metal, utworzona w 1994 roku[2] w Mediolanie. Dawniej znana była jako Sleep of Right i Ethereal.

Muzyka Lacuna Coil jest inspirowana gotyckim brzmieniem muzyki średniowiecznej, jest to jednak mniej widoczne niż w przypadku podobnych zespołów. Na muzykę grupy wpływali tacy artyści jak: Tiamat, Paradise Lost, Septicflesh, Type O Negative, Opeth, Dragons from Gothland i wiele innych.

Grupa powstała w 1994 roku jako Sleep of Right, ale szybko zmieniła nazwę na Ethereal i podpisała kontrakt z wytwórnią Century Media Records. Okazało się, że nazwa zespołu została już wcześniej wykorzystana, zmieniono ją na Lacuna Coil (nazwa znaczy „pusta spirala” – lacuna to włoskie określenie na pustkę lub zapomnienie, a coil z języka angielskiego oznacza spiralę).

Lacuna Coil składała się wówczas z wokalistów: Cristiny Scabbii i Andrei Ferro (ten układ utrzymuje się do dziś) oraz basisty Marca Cotiego Zelatiego. W 1997 roku wydali pierwszy studyjny album Lacuna Coil.

Historia zespołu[edytuj kod]

Początki – Lacuna Coil EP (1994-1998)[edytuj kod]

Lacuna Coil na Heineken Jamming Festival 2006

Andrea Ferro i Marco Coti Zelati założyli zespół Sleep of Right w 1994 roku w Mediolanie we Włoszech. Po jakimś czasie do zespołu dołączył gitarzysta Raffaele Zagaria oraz perkusista Michaelangelo. Po wydaniu dwóch albumów demo, Bleeding Souls i Noise of Bolgia, Claudio Leo dołączył do zespołu jako drugi gitarzysta, a Leonardo Forti zastąpił ówczesnego perkusistę Michaelangelo po jego odejściu. Po pewnym czasie Cristina Scabbia została zaangażowana w pracę w zespole. Na początku była ona proszona o lekki wokal w tle utworów, jednak niedługo po tym stała się oficjalnym członkiem Sleep of Right. Później grupa zmieniła nazwę na Ethereal i podpisała pierwszy kontrakt z wytwórnią Century Media Records pod koniec 1997 roku. Okazało się jednak że nazwa Ethereal była już zajęta przez grecką grupę muzyczną, więc zespół zmienił nazwę na Lacuna Coil, co w tłumaczeniu oznacza „pusta spirala”[3].

Lacuna Coil wydali pierwszy minialbum Lacuna Coil nakładem Century Media Records w 1998 roku. Krótko potem z zespołu odeszli Raffael Zagaria, Claudio Leo, oraz Leonardo Forti. W zastępstwie dołączyli gitarzysta Cristiano Migliore i perkusista Cristiano Mozzati. Po tych zmianach i wydaniu minialbumu zespół wybrał się na pierwszą trasę koncertową jako support zespołu Moonspell.

In a Reverie (1998-2000)[edytuj kod]

Po wydaniu pierwszego albumu lp In a Reverie, do zespołu dołączył drugi gitarzysta, Marco Biazzi. Po wydaniu albumu zespół udał się w Europejskie Tournée wraz z zespołem Skyclad. Allmusic oceniło album na 4 z 5 możliwych gwiazdek. Klasę albumu zauważył również magazyn Rolling Stone zapraszając Lacuna Coil na sponsorowane przyjęcie w Mediolanie.

Halflife EP-Unleashed Memories (2000-2002)[edytuj kod]

W 2000 roku ukazał się kolejny minialbum zespołu zatytułowany Halflife zawierający pięć utworów, w tym wersję demo utworu „Senzafine”, zaśpiewanego w ojczystym języku członków zespołu, po włosku. „Senzafine” znalazło się na albumie Unleashed Memories wydanym w 2001 roku. Album początkowo zawierał 10 utworów, jednak na reedycji zostały dołączone utwory z Halflife.

Comalies (2002-2006)[edytuj kod]

Lacuna Coil podczas koncertu na festiwalu Mera Luna Festival w 2005

Albumem przełomowym dla zespołu stał się wydany w 2002 roku album Comalies, który został bardzo gorąco przyjęty przez środowisko heavy metalowe[4][5][6][7]. Po tym sukcesie grupa zdecydowała się otworzyć podbój na amerykański rynek muzyczny, na którym dotąd była nieznana[8]. Pierwszą okazją do zaprezentowania się przed amerykańską publicznością był udział w programie telewizyjnym Uranium. Rok później pierwszy singel z albumu Comalies – „Heaven's a Lie” przyciągnął uwagę radia i telewizji w północnej Ameryce. Na początku 2005 roku singel „Heaven’s a Lie” zdobył nagrodę Independent Music Awards za najlepszy utwór rock/metal[9]. Kolejny singel „Swamped” został użyty w grze komputerowej Vampire: The Masquerade – Bloodlines, a także pojawił się na ścieżce dźwiękowej filmu Resident Evil 2: Apokalipsa. Teledyski do obu singli często pojawiały się w Headbangers Ball na MTV2.

W 2004 roku Comalies stała się najlepiej sprzedającą się płytą w historii Century Media Records. Grupa również uczestniczyła na światowej sławy wydarzeniu muzyki metalowej: Ozzfest.

Karmacode (2006-2008)[edytuj kod]

Karmacode – został wydany w kwietniu 2006. Pierwszy singel z tego albumu „Our Truth” znalazł się na soundtracku do filmu Underworld: Evolution, oraz został użyty w dwóch grach muzycznych Rock Band 2 i Guitar Hero World Tour. Klip do tego utworu był często puszczany w MTV, a singel znalazł się na liście 40 najlepiej sprzedających się albumów w USA.

Podczas Europejskiego tournée w 2005 roku, zespół grał 2 nowe utwory (tytuły robocze: „A2” i „Antonio”) na niektórych koncertach. „Our Truth” powstało na bazie „Antonio”, a „A2” okazało się być tym samym utworem co „Fragile”, który jest pierwszym utworem na Karmacode.

Karmacode zadebiutował na 28 miejscu na liście Billboardu i spotkało się z pozytywną opinią krytyków i prasy muzycznej[10][11][12][13]. Promując swój album, na początku 2006 roku Lacuna Coil wybrali się w trasę koncertową po Północnej Ameryce wraz z Robem Zombie. Pojawili się również na Ozzfeście na głównej scenie. Kolejnym wielkim wydarzeniem w 2006 roku w którym uczestniczył zespół był Download Festival, gdzie głównymi gwiazdami były Metallica, Tool i Guns N’ Roses. W grudniu tamtego roku Lacuna Coil wybrało się na kolejną trasę po Stanach Zjednoczonych koncertując razem z In Flames, The Sword i Seemless.

W sumie do Karmacode ukazały się cztery single: „Our Truth”, „Closer”, „Within Me”, oraz cover Depeche ModeEnjoy the Silence”.

W marcu 2007 roku Lacuna Coil dołączyli do Stone Sour i Shadows Fall na trasę koncertową Jägermeister Music Tour. W maju zespół wybrał się na amerykańskie tournée The Hottest Chicks in Metal Tour 2007 wraz z Within Temptation i The Gathering.

Pomimo masy zaplanowanych koncertów zespół brał również udział w kilku koncertach nie będących częścią oficjalnej trasy koncertowej. W kwietniu 2007 roku zespół zagrał w Raleigh (Karolina Północna, USA) aby zagrać z lokalnymi zespołami Wounded Soul, Blatant Disarray i Shadows Fall. Drugim wyjątkiem (też w kwietniu) był koncert w Albuquerque (Nowy Meksyk, USA), gdzie zespół grał ze Stolen Babies, Beneath the Sky i Shadows Fall.

W październiku 2007 roku Lacuna Coil po raz pierwszy zagrali w Japonii,jako część Loudpark Festival '07 w Saitamie. W listopadzie zespół wybrał się na australijską część trasy koncertowej organizowanej przez Megadeth, Gigantour gdzie grali obok gospodarza oraz DevilDriver, Static-X czy Bring Me the Horizon.

Visual Karma (Body, Mind and Soul)[edytuj kod]

Pierwszy album DVD Lacuna Coil Visual Karma (Body, Mind and Soul) ukazał się w listopadzie 2008 roku. Na płytach CD/DVD znajduje się retrospekcja wydarzeń promujących album “Karmacode”. Na albumie znalazł się zapis koncertu z niemieckiego Wacken Open Air oraz z japońskiego Loudpark Festival '07.[14]

Shallow Life (2009)[edytuj kod]

Pierwsze informacje o nowym albumie grupy pojawiły się w magazynie Rock Sound. W wywiadzie dla tego magazynu zostało już wyjawione przez wokalistów: Cristinę Scabbię i Andrea Ferro że producentem albumu zostanie Don Gilmore, z którym szlifowali oni również wymowę angielskich tekstów. Od początku było też wiadome że na albumie będzie można usłyszeć bliskowschodnie i arabskie akcenty.

W lutym i marcu 2009 roku, Lacuna Coil zagrali na australijskim festiwalu Soundwave Festival wu boku DevilDriver, In Flames, Lamb of God oraz Nine Inch Nails. Festiwal odbywał się w pięciu miastach. Podczas tamtych koncertów grupa po raz pierwszy grała nowy utwór „Spellbound”, który potem ukazał się na nowym albumie i singlu.

13 grudnia 2008 roku ujawniony został tytuł albumu: Shallow Life[15]. Album został wydany w Europie 20 kwietnia 2009, a w USA dzień później. Album zadebiutował na liście Billboardu na 16 miejscu, co uczyniło z Shallow Life pierwszy album grupy który dostał się do pierwszej dwudziestki tego zestawienia[16].

Shallow Life obok gothic metalu z którego głównie znamy zespół, przedstawia nam również elementy rocka alternatywnego i hard rocka. W całość wmieszane są elementy orientalne[17][2][18].

Muzycy[edytuj kod]

Lacuna Coil podczas koncertu 26 września 2006
Obecny skład zespołu
Byli członkowie zespołu
 • Michaelangelo Algardi - perkusja (1994)
 • Raffaele Zagaria - gitara (1994–1998)
 • Claudio Leo (zmarły) - gitara (1994–1998)
 • Leonardo Forti - perkusja (1994–1998)
 • Cristiano "Pizza" Migliore - gitara (1998–2014)[19]
 • Cristiano "CriZ" Mozzati - perkusja (1998–2014)[19]
 • Marco "Maus" Biazzi - gitara (1999-2016)[20]
Muzycy koncertowi
 • Diego Cavallotti - gitara (od 2016)
 • Anders Iwers - gitara (1997)
 • Steve Minelli - gitara (1998)
 • Patrick Graziosi - gitara (1999)
 • Alice Chiarelli - instrumenty klawiszowe (1998)
 • Ryan Folden - perkusja (2012, 2013-2015)
 • Daniel Sahagún - gitara basowa (2014), gitara (2016)[21]

Dyskografia[edytuj kod]

Albumy[edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
FRA
[22]
AUT
[23]
FIN
[24]
ITA
[25]
NLD
[26]
ESP
[27]
DEU
[28]
CHE
[29]
USA
[30]
UK
[31]
1999 In a Reverie
 • Data: 8 czerwca 1999
 • Wydawca: Century Media Records
2001 Unleashed Memories
 • Data: 20 marca 2001
 • Wydawca: Century Media Records
72
2002 Comalies
 • Data: 26 października 2002
 • Wydawca: Century Media Records
69 45 178
2006 Karmacode
 • Data: 4 kwietnia 2006
 • Wydawca: Century Media Records
54 52 40 17 86 43 61 28 47
2009 Shallow Life
 • Data: 21 kwietnia 2009
 • Wydawca: Century Media Records/EMI
46 68 76 95 52 64 16 42
2012 Dark Adrenaline
 • Data: 24 stycznia 2012[32]
 • Wydawca: Century Media Records
78 34 18 79 77 36 53 15 48
2014 Broken Crown Halo
 • Data: 31 marca 2014
 • Wydawca: Century Media Records
66 55 13 75 40 37 27 45
2016 Delirium
 • Data: 27 maja 2016
 • Wydawca: Century Media Records
85 40 11 94 69 33 30 33 42
"—" pozycja nie była notowana.

Single[edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
USA Main.
[30]
UK
[31]
AUT
[23]
2002 "Heaven's a Lie" Comalies
2004 "Lacuna Coil"
"Swamped (Promo)" Comalies
"Swamped" 22
2006 "Our Truth" 36 40 Karmacode
"Enjoy the Silence" 41
"Closer"
2007 "Within Me"
2009 "Spellbound" 30 Shallow Life
"I Like It"
"I Won't Tell You"
2011 "Trip the Darkness" Dark Adrenaline
2012 "Fire"
"—" pozycja nie była notowana.

Inne[edytuj kod]

Rok Tytuł
1998 Lacuna Coil (EP)
 • Data: 7 kwietnia 1998
 • Wydawca: Century Media Records
2000 Halflife (EP)
 • Data: 20 marca 2000
 • Wydawca: Century Media Records
2005 The EPs (kompilacja)
 • Data: 2005
 • Wydawca: Century Media Records
2008 Visual Karma (Body, Mind and Soul) (DVD)[33]
 • Data: 25 listopada 2008
 • Wydawca: Century Media Records
2009 Manifesto of Lacuna Coil (kompilacja)
 • Data: 27 lutego 2009
 • Wydawca: Century Media Records
2010 Shallow Live: Acoustic at Criminal Records (EP)
 • Data: 19 kwietnia 2010
 • Wydawca: Century Media Records

Teledyski[edytuj kod]

Rok Tytuł Reżyseria Album
2002 "Heaven's A Lie" Patric Ullaeus Comalies
"Heaven's A Lie (Alternative Version)"
2003 "Swamped" Patric Ullaeus
2006 "Enjoy The Silence" Nathan Cox, Zach Merck Karmacode
"Our Truth"
"Closer"
"Within Me"
2009 "Spellbound" Saku Shallow Life
"I Like It" Kevin Custer
2010 "I Won't Tell You" Saku
2011 "Trip The Darkness" Sitcom Soldiers Dark Adrenaline
2012 "End Of Time" Saku

Nagrody i wyróżnienia[edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2005 Best International Band Lacuna Coil Metal Hammer Golden Gods Awards Nominacja [34]
2006 Nominacja [35]
2012 Revolver Golden Gods Awards Nominacja [36]
2016 Metal Hammer Awards Laur [37]

Przypisy

 1. Lacuna Coil (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-10-26].
 2. a b http://www.myspace.com/lacunacoil.
 3. Emptyspiral.net – The Lacuna Coil Community.
 4. The Trades – Music Review: Lacuna Coil, „Comalies”.
 5. Lacuna Coil – Comalies CD Review at Heavy Metal and Power Metal Portal www.1heavymetal.com.
 6. Rasputin Music – Rasputin Recommends and Reviews!.
 7. allmusic (((Comalies > Overview))).
 8. 411mania.com: Music – Lacuna Coil – Karmacode Review.
 9. Independent Music Awards – 4th Annual Winners.
 10. Emptyspiral.net – The Lacuna Coil Community.
 11. allmusic (((Karmacode > Overview))).
 12. Lacuna Coil – Karmacode Review – About.com.
 13. Lacuna Coil Karmacode Review | Cristina Scabbia Interview.
 14. http://www.centurymedia.com/us/news.php?artist_ID=31.
 15. BLABBERMOUTH.NET – LACUNA COIL: 'Shallow Life' Due In The Spring.
 16. http://music-mix.ew.com/2009/04/ross-roth.html Rick Ross outperforms Asher Roth on the charts.
 17. Lacuna Coil: Shallow Life: Review .
 18. LACUNA COIL’s ANDREA FERRO Discusses 'Shallow Life' Lyrical Concept, Recording Process.
 19. a b http://www.blabbermouth.net/news/lacuna-coil-parts-ways-with-guitarist-cris-pizza-migliore-and-drummer-cristiano-criz-mozzati/
 20. http://www.blabbermouth.net/news/lacuna-coil-parts-ways-with-guitarist-marco-maus-biazzi/
 21. http://www.blabbermouth.net/news/lacuna-coil-recruits-black-lodges-daniel-sahagun-as-new-guitarist/
 22. Lacuna Coil French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2013-12-29].
 23. a b Lacuna Coil Austrian Albums Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2013-12-29].
  Lacuna Coil Austrian Singles Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2013-12-29].
 24. Lacuna Coil Finnish Albums Chart (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2013-12-29].
 25. Lacuna Coil Italian Albums Chart (ang.). italiancharts.com. [dostęp 2013-12-29].
 26. Lacuna Coil Dutch Albums Chart (ang.). dutchcharts.nl. [dostęp 2013-12-29].
 27. Lacuna Coil Sapnish Albums Chart (ang.). spanishcharts.com. [dostęp 2013-12-29].
 28. Lacuna Coil/Longplay-Chartverfolgung (niem.). www.musicline.de. [dostęp 2013-12-29].
 29. Lacuna Coil/Longplay-Chartverfolgung (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2013-12-29].
 30. a b Lacuna Coil Billboard Chart (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2013-12-29].
 31. a b Lacuna Coil UK Charts (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2013-12-29].
 32. LACUNA COIL: 'Trip The Darkness' 45-Second Preview Available – Oct. 7, 2011 (ang.). roadrunnerrecords.com. [dostęp 2011-10-09].
 33. LACUNA COIL To Release Their First-Ever DVD; Details and Release Date Info. centurymedia.com. [dostęp 2008-08-22].
 34. METAL HAMMER GOLDEN GODS Awards: Nominees Announced (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2015-08-16].
 35. TRIVIUM, IN FLAMES, OPETH Among METAL HAMMER GOLDEN GODS Nominees (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2015-08-16].
 36. Robert Pasbani: REVOLVER GOLDEN GODS AWARDS 2012 Nominees Announced; To Be Broadcast Live Online & Xbox (ang.). www.metalinjection.net. [dostęp 2015-08-15].
 37. METAL HAMMER AWARDS 2016: Das sind die Gewinner! (niem.). www.metal-hammer.de. [dostęp 2016-10-13].

Linki zewnętrzne[edytuj kod]