Przejdź do zawartości

Lakier do włosów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lakiery do włosów

Lakier do włosów – popularna nazwa alkoholowego, wodno-alkoholowego lub rzadziej wodnego roztworu żywicy, używanego do utrwalenia fryzury. W opakowaniu z pompką mechaniczną lub ze sprężonym gazem lakier aplikowany jest równomiernie na włosy w postaci aerozolu. Po odparowaniu rozpuszczalnika żywica tworzy cienką warstwę na powierzchni włosa oraz łączy skrzyżowane włosy, co pozwala na modelowanie i utrwalenie fryzury. W zależności od rodzaju żywicy, jej zawartości i obecności innych dodatków uzyskuje się lakiery o różnym stopniu trwałości, sztywności i odporności na zmienne warunki atmosferyczne.

Najpowszechniej stosowanymi żywicamikopolimery: akrylowe, octanu winylu, poliuretanowe lub pochodne poliwinylopirolidonu. Pierwsze lakiery do włosów zawierały naturalne żywice, jak np. szelak, a do połowy lat 70. freony, jako gazy pędne[1].

Obecnie w lakierach do włosów stosuje się jedną lub mieszaninę żywic polimerowych rozpuszczonych w etanolu z dodatkiem plastyfikatorów: silikonów, estrów kwasów tłuszczowych i środków pomocniczych: filtrów UV, pantenolu i kompozycji zapachowej. Lakiery w pojemnikach ciśnieniowych zawierają ponadto od 20 do 60% gazu pędnego (propelenta). W Europie gazami pędnymi są najczęściej eter dimetylowy (DME) lub mieszanina propanu, butanu i izobutanu. W USA nadal dopuszcza się fluoropochodne, np. difluoroetan (HFC-152a), ponadto lakiery w aerozolu podlegają tam regulacjom dotyczącym zawartości lotnych substancji organicznych (VOC)[2].

Jakość użytkową lakierów do włosów testuje się najczęściej w sposób obiektywny ze względu na:

oraz subiektywnie pod względem:

  • wrażeń sensorycznych,
  • połysku,
  • powstawania tzw. pseudołupieżu z wykruszającego się filmu polimerowego.

Lakier do włosów został opracowany i wyprodukowany po raz pierwszy w roku 1948 w firmie Chase Products Company, Broadview, Illinois, USA.

Lakiery do włosów są bardzo łatwopalne, a pojemniki należy przechowywać w temperaturze nie wyższej niż zalecona na opakowaniu (najczęściej 50 °C), gdyż mogą eksplodować.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [International Journal for Aerosol, Spray and Packaging Technology, Trends in Aerosol Hairstyling Products; Nicole Steffens, Roland Brott; June 2004, Volume 2]
  2. [International Journal for Aerosol, Spray and Packaging Technology, Formulating low VOC Aerosol Hairspray; Matthias Pfaffernoschke; April 2005, Volume 1]
  3. [Cosmetic Science and technology Series/Volume17 Hair and Haircare ISBN 0-8247-9365-X]