Laktacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karmienie piersią u człowieka
Kotka karmiąca kocięta
Karmienie koźlęcia
Karmienie młodego Pawiana płaszczowego
Karmienie cielaka

Laktacja – proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne samic ssaków. Laktacja pojawia się po porodzie i trwa przez okres potrzebny do wykarmienia młodych. Wyjątek stanowi bydło mleczne, u którego laktacja jest stymulowana przez dłuższy czas, dla otrzymywania mleka do celów konsumpcyjnych.

Laktacja u człowieka[edytuj | edytuj kod]

Laktacja u człowieka może trwać nawet do kilku lat. Karmienie piersią po latach niełaski stało się znów popularne wśród młodych matek i jest propagowane jako najzdrowszy sposób żywienia noworodków i niemowląt.

Aktualnie uważa się, że pokarm naturalny jest najodpowiedniejszy dla noworodka i niemowlęcia. Jego skład zapewnia optymalny rozwój fizyczny i umysłowy. Podkreślane jest niezwykłe znaczenie naturalnego karmienia dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Pokarm kobiecy wytwarzany przez zdrową matkę w pełni zaspokaja zapotrzebowanie pokarmowe noworodka i niemowlęcia. Częste ssanie piersi przez niemowlę pobudza odruch prolaktynowy, czyli proces wytwarzania pokarmu. Im częściej dziecko ssie, tym więcej pokarmu produkują piersi[1].

Laktacja zwiększa syntezę białka w organizmie kobiety o 9-15 g dziennie[2].

Właściwości obronne pokarmu kobiecego[edytuj | edytuj kod]

U noworodków i niemowląt do momentu wytworzenia się w pełni sprawnej bariery jelitowej istnieje korzystna dla noworodka możliwość przenikania do krwiobiegu noworodka przeciwciał zawartych w pokarmie matki.

U niemowląt karmionych sztucznie przenikać będą obcogatunkowe białka, które mogą uczulać i doprowadzać do uczulenia na białko mleka krowiego.

Mleko kobiece zawiera również bakteriobójczy lizozym i przeciwciała klasy sIgA, które są odporne na działanie enzymów trawiennych i chronią przewód pokarmowy noworodka przed zakażeniami.

Kobiecy pokarm jest źródłem substancji odżywczych, przeciwzapalnych i odpornościowych. Oprócz witamin (z grupy: A, B, C, D, E) i soli mineralnych, zawiera także proteiny i aminokwasy (między innymi cysteinę i taurynę) potrzebne do prawidłowego rozwoju systemu nerwowego dziecka, a także wpływające na rozwój mózgu nienasycone tłuszcze[3].

Przeciwwskazania do karmienia piersią[edytuj | edytuj kod]

Ze strony matki
Ze strony dziecka

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Laktacja: brak pokarmu po porodzie, pobudzenie laktacji, www.swiat-zdrowia.pl [dostęp 2019-08-05].
  2. Janusz Stanisław Keller: 2.4.7. Anabolizm białek. W: Jan Gawęcki, Lech Hryniewiecki: Żywienie człowieka. T. 1: Podstawy nauki o żywieniu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 112. ISBN 83-01-13947-1.
  3. Karmienie piersią – zasady, zalety, przeciwwskazania. Jak długo karmić, www.swiat-zdrowia.pl [dostęp 2019-08-05].
  4. a b Urszula Bernatowicz-Łojko: Załącznik. Uzasadnione medyczne wskazania do stosowania substytutów mleka kobiecego. s. 3. [dostęp 2014-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-25)]. (pol.).
  5. a b Urszula Bernatowicz-Łojko: Załącznik. Uzasadnione medyczne wskazania do stosowania substytutów mleka kobiecego. s. 2. [dostęp 2014-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-25)]. (pol.).
  6. Porady praktyczne na temat karmienia piersią i opieki nad niemowlęciem. [dostęp 2011-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-17)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]