Leon Bator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leon Bator
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1925
Konopiska
Data i miejsce śmierci 21 lutego 2002
Gdańsk
Instrumenty organy
Gatunki muzyka poważna
Zawód organista, pedagog, nauczyciel akademicki
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 40-lecia Polski Ludowej
Zasłużony Działacz Kultury
Grób prof. Leona Batora na Cmentarzu Oliwskim

Leon Bator (ur. 13 grudnia 1925, zm. 21 lutego 2002) – polski muzyk, organista, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku; wieloletni kierownik Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie.

Studia muzyczne ukończył w 1953 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie prof. J. Kucharskiego, po czym został zaangażowany jako drugi organista na Jasnej Górze[1]. Następnie przez pewien czas działał w Toruniu, gdzie jego uczniem był między innymi Joachim Grubich. W związku z emigracją do Niemiec Jana Jancy został zatrudniony jako profesor organów w mającej wówczas siedzibę w Sopocie gdańskiej PWSM (obecnie Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku). Założył także i przez 12 lat prowadził klasę organów w POSM I i II st. w Gdańsku. Był inicjatorem i założycielem festiwalu organowego we Fromborku w roku 1965, a także letnich koncertów organowych w Chmielnie; przez wiele lat był kierownikiem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Jako stypendysta Min. Kul. i Sztuki odbył w 1970 r. kurs mistrzowski w Belgii, pod kierunkiem prof. F. Peetersa.

Za swoją szeroką działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień, a wśród nich m.in: honorową odznakę „Zasługi dla Gdańska”, odznakę MKiSz Zasłużony Działacz Kultury, Złoty Krzyż Zasługi (nad. przez Radę Państwa), Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski (1983 r.), Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984 r.) oraz inne.

Występował z licznymi koncertami w ramach festiwali, dni muzyki organowej itp. w Polsce i za granicą: Belgia, Czechosłowacja, Dania, Finlandia, Włochy, Szwecja, Norwegia, ZSRR. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, telewizji francuskiej i niemieckiej.

Został pochowany na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jasnogórski organista, www.niedziela.pl [dostęp 2016-02-22].
  2. Leon Bator. cmentarze-gdanskie.pl. [dostęp 2019-02-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]