Leonardo Boff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leonardo Boff
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 grudnia 1938
Concórdia

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

franciszkanie

Prezbiterat

1964

Strona internetowa

Leonardo Boff (ur. 14 grudnia 1938 w Concórdia, w stanie Santa Catarina, w Brazylii) – teolog, filozof i pisarz, znany przede wszystkim ze swoich działań wśród ludzi biednych oraz idei ochrony środowiska naturalnego. Zwolennik i propagator teologii wyzwolenia, przez co Jan Paweł II zakazał mu nauczania w imieniu Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest wnukiem włoskich imigrantów pochodzących z Wenecji Euganejskiej, którzy pod koniec XIX wieku przybyli do Rio Grande do Sul w Brazylii.

Studiował filozofię w Kurytybie i teologię w Petrópolis. W roku 1959 wstąpił do zakonu franciszkanów, a w roku 1964 otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie kontynuował studia filozoficzne i teologiczne na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, gdzie doktoryzował się w 1970. Swoją dysertację opublikował w języku niemieckim, w książce Die Kirche als Sakrament im Horizont der Welterfahrung.

Przez 22 lata był profesorem teologii systematycznej i ekumenicznej we Franciszkańskim Instytucie Teologicznym w Petrópolis. Był profesorem teologii na wielu wyższych uczelniach i uniwersytetach Brazylii i wielu innych krajów, m.in. na Uniwersytecie Lizbońskim, Uniwersytecie w Salamance, Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Bazylejskim i Uniwersytecie w Heidelbergu.

Od początku, wraz z Gustavo Gutiérrezem brał aktywny udział w kształtowaniu teologii wyzwolenia.

W 1984 roku rozpoczął się jego proces przed Kongregacją Nauki Wiary pod przewodnictwem księdza kardynała Josepha Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI. Główny zarzut dotyczył powiązań z teologią wyzwolenia, ukazanych w książce Kościół: charyzmat i władza. W rezultacie w 1985 roku został skazany na karę obsequious silence, co wiązało się z odsunięciem od wszelkiej działalności wydawniczej, oraz zakaz posługi kapłańskiej. Decyzja ta została uchylona w 1986.

W 1992 ogłosił, że rezygnuje z posługi duchownego Kościoła katolickiego i przechodzi do stanu laickiego. Powiedział: Zmieniam okopy, żeby kontynuować tę samą walkę. Po zrzuceniu habitu dalej prowadził swoją działalność jako teolog wyzwolenia, pisarz, profesor, doradca ruchów społecznych i mówca na wielu konferencjach walczących o godność i prawa człowieka w Brazylii i innych krajach.

W 1993 został mianowany profesorem etyki, filozofii religii i ekologii na Państwowym Uniwersytecie Rio de Janeiro. Obecnie mieszka w Jardim Araras, leśnej głuszy, niedaleko Petrópolis. Jego partnerką jest obrończyni i propagatorka praw człowieka Marcia Maria Monteiro de Miranda. 15 sierpnia 2008 roku wziął udział w zaprzysiężeniu nowego prezydenta Paragwaju – Fernando Lugo – byłego księdza werbisty i biskupa.

Leonardo Boff jest autorem ponad 60 książek z zakresu teologii, duchowości, filozofii, antropologii i mistycyzmu. Jego twórczość doczekała się licznych tłumaczeń. 8 grudnia 2001 został uhonorowany nagrodą Right Livelihood Award za działalność w ubogich społecznościach na rzecz ochrony środowiska i sprawiedliwości społecznej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]