Przejdź do zawartości

Leopold Moczygemba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leopold Moczygemba
Ilustracja
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

18 października 1824
Płużnica Wielka

Data i miejsce śmierci

23 lutego 1891
Dearborn, Michigan

Miejsce pochówku

Panna Maria

Proboszcz pierwszej parafii polskiej, w USA
Okres sprawowania

1854–1856

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

Franciszkanie

Śluby zakonne

18 listopada 1844

Prezbiterat

25 lipca 1848

Leopold Moczygemba OFMConv, (ur. 18 października 1824 w Płużnicy Wielkiej, zm. 23 lutego 1891 w Dearborn) – franciszkanin konwentualny, założyciel miejscowości Panna Maria w Teksasie, w 1854.

Wysłannik papieski do Ameryki i założyciel w 1879 polskiego Seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake, przeznaczonego pierwotnie dla Polaków.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Leopold był synem Leopolda, karczmarza, i Ewy Krawiec, córki chłopa z Boguszyc. Uczył się w gimnazjach w Gliwicach i Opolu. Następnie wyjechał do Włoch, gdzie 17 listopada 1843 w miejscowości Osimo (Prowincja Ankona) wstąpił do zakonu franciszkanów. Nowicjat odbył w klasztorze Santa Vittoria delle Fratte w Osimo. 18 listopada 1844 roku złożył śluby zakonne, a 25 lipca 1847 w Pesaro przyjął święcenia kapłańskie. Ze względu na wiek prokurator generalny zakonu musiał wystarać się o dyspensę na przyjęcie święceń. Później wyjechał do południowych Niemiec, do klasztoru Oggersheim[1]. Tu spotkał Jean-Marie Odina, biskupa diecezji Galveston w Teksasie, któremu polecił go o. Bonaventura Keller i namówił do podjęcia misji w Stanach Zjednoczonych. Po przeprowadzce do Teksasu Leopold rozpoczął działalność duszpasterską wśród Niemców mieszkających w okolicach San Antonio (m.in. w New Braunfels).

Następnie o. Leopold Moczygemba kupił ziemię w hrabstwie Karnes, koło San Antonio i sprowadził grupę Górnoślązaków, pochodzących z Płużnicy Wielkiej koło Strzelec Opolskich. Na wezwanie ojca Leopolda przybyło do Teksasu łącznie ok. 2300 osób. Pionierzy (ok. 150 osób), którzy dotarli już w 1854 roku, założyli na kupionej przez Leopolda ziemi osadę Panna Maria. Jej symbolicznym początkiem była msza, jaką ksiądz Moczygemba odprawił dla przybyłych Górnoślązaków w Wigilię 1854 roku. Narastające rozczarowanie warunkami życia w Teksasie sprawiło, że o. Moczygemba, w obawie przed samosądem, salwował się ucieczką na północ Stanów Zjednoczonych[2].

Podczas swojego życia czynnie wspierał Górnoślązaków i innych Polaków w północno-centralnych Stanach Zjednoczonych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Thomas Lindsay Baker, Historia najstarszych polskich osad w Ameryce, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1981, s. 13-14.
  2. Panna Maria - pierwsza polska osada w Ameryce · Magazyn Polonia [online], magazynpolonia.com [dostęp 2021-04-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]