Leszek Cichoński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Cichoński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 listopada 1957
Wrocław
Instrumenty gitara
Gatunki blues
Zawód gitarzysta, wokalista, kompozytor, aranżer
Instrument
gitara
Strona internetowa
Leszek Cichoński na scenie 4. Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku w lipcu 2016

Leszek Cichoński (ur. 25 listopada 1957 we Wrocławiu) – polski gitarzysta i wokalista bluesowy, kompozytor i aranżer. Wykładowca warsztatów muzycznych w Bolesławcu, Brodnicy (Camping Muzyczny) i Zakrzewie. Organizator Thanks Jimi Festival we Wrocławiu poświęconego Jimiemu Hendriksowi[1]. Autor kursów do nauki gry na gitarze „Blues – Rock Guitar Workshop” i „Gitarowe ABC”. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[2].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Debiutował na profesjonalnej scenie w zespole CDN (wraz z Pawłem Kukizem) podczas imprezy Rock na Wyspie w 1981 roku. W 1982 roku podczas występu na Festiwalu w Jarocinie, grupa została uwieczniona w dokumencie Jarocin ’82.

Grał z wieloma zagranicznymi artystami takimi jak Kenny Carr, John Jaworowicz, Carlos Johnson, Tony McPhee, Pistol Pete, Stan Skibby, John Tucker oraz występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californi i Narooma Blues Festival w Australii.

W roku 1992 założył zespół Blues – Rock Guitar Workshop (w latach późniejszych Guitar Workshop) w skład którego weszli: Włodzimierz Krakus, Jerzy Styczyński i Jerzy Piotrowski. Przez wiele lat działalności z grupą współpracowali m.in. Anika, Qbek, Michał Czwojda, Artur Dutkiewicz, Marek Kapłon, Wojciech Karolak, Jerzy Kwinta, Kuba Majerczyk, Andrzej Pluszcz, Andrzej Ryszka, Robert Szydło, Andrzej Waśniewski. Obecnie trzon Guitar Workshopu tworzą: Tomasz Grabowy, Robert Jarmużek i Łukasz Sobolak.

Od 2003 roku w maju, na Rynku we Wrocławiu, Wielka Gitarowa Orkiestra pod dyrekcją Leszka Cichońskiego wykonuje utwory Hendrixa w ramach „Thanks Jimi Festival”. Jednym z haseł imprezy jest ustanowienie rekordu Guinnessa w zbiorowym graniu przeboju Hendrixa „Hey Joe”. W 2019 roku zagrało razem 7423 gitarzystów[3] – co jest oficjalnym Światowym Rekordem Guinnesa zatwierdzonym przez komisję WGR w Londynie.

Wrocławski krasnal Leszko na placu Gołębim[4]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leszek Cichoński & Friends – Blues-Rock Guitar Workshop Live (1996, Midi-Max)
  • Leszek Cichonski feat. Stan Skibby – Thanks Jimi a tribute to Jimi Hendrix (2001, Tomi)
  • John „Broadway” Tucker & Leszek Cichoński feat. Wojciech Karolak – Come Together – Live (2005, Omerta)
  • Leszek Cichonski – The Best of Studio & Live (2009, Polskie Radio)
  • Leszek Cichonski – Sobą gram (2011, Luna Music)
Kompilacje

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wielka Gitarowa Orkiestra (pol.). www.cichonski.art.pl. [dostęp 2009-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-01-07)].
  2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  3. Gitarowy Rekord Guinnessa 2019. Wrocław znów pobił rekord. Zagrały 7423 gitary!, Gazeta Wrocławska [dostęp 2020-04-22].
  4. maro: Muzykalny krasnal Leszko dołączył do wrocławskiej kolonii. Gra na gitarze. Gazeta Wyborcza, 2017-05-05. [dostęp 2018-10-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]