Leszek Dranicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Dranicki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 czerwca 1949
Gdańsk
Instrumenty gitara, śpiew
Gatunki jazz, cool jazz, ballada jazzowa[1], blues
Zawód gitarzysta, wokalista, kompozytor, grafik, publicysta, pedagog
Aktywność od lat 70.

Leszek Dranicki (ur. 3 czerwca 1949 w Gdańsku[2]) – polski wokalista i gitarzysta z pogranicza jazzu i bluesa, kompozytor, grafik, publicysta, pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia jest artystą plastykiem, absolwentem gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych - dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, autorem wielu projektów i realizacji z dziedziny architektury wnętrz. W 1973 roku został laureatem konkursu zamojskiego Festiwalu Wokalistów Jazzowych[3].

W 1976 roku był współzałożycielem legendarnej grupy jazzowej Baszta, nagrodzonej na festiwalu Jazz Nad Odrą '77. Z zespołem koncertował w klubach Polski, Niemiec, Finlandii i Szwajcarii. W latach 1982-1983 był gitarzystą grupy Krzak, z którą nagrał album Krzak’i i jeździł w trasy koncertowe. Współpracował m.in. z Tadeuszem Nalepą, Januszem Muniakiem, Grażyną Auguścik oraz z zespołami Sami Swoi i Free Blues Band[1].

W 1986 roku nagrał pierwszą solową, autorską płytę With A Little Help.... Muzyka z tej płyty posłużyła jako tło do programu telewizyjnego, który wyemitowano w TVP2. W późniejszym okresie powstał kolejny program pt. Kolory. Wzięli w nich udział m.in.: Zbigniew Jaremko, Eryk Kulm i Andrzej Cudzich. Autorem scenariuszy obu produkcji jest Dranicki. W latach dziewięćdziesiątych muzyk pojawił się w awangardowym projekcie Ryszarda Miśka Teatr Instrumentalny przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, w towarzystwie m.in. Olgi Szwajgier i Helmuta Nadolskiego.

Jako publicysta zadebiutował w tygodniku muzycznym WOW!!!, zamieszczając na łamach pisma obszerne fragmenty autobiografii pt. Byłem klezmerem oraz Byłem bigbitowcem. Był także felietonistą Dziennika Bałtyckiego (Zapiskami przechodnia) oraz recenzentem muzycznym. W latach 1998-2000 wokalista nagrał trzy autorskie płyty: Duet, Andaluzja i Kolędy Jazzowe Na Głos, Saksofon i Gitarę (jest również autorem ich szaty graficznej). W nagraniach wzięli udział: Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Piotr Lemańczyk i Jacek Olter. Jako muzyk sesyjny pojawił się na płytach: Rudiego Schubertha, Gorana Larsena, Piotra Lemańczyka i innych.

Dranicki jest wykładowcą Małej Akademii Jazzu, a także grafikiem i projektantem. Jako pedagog od lat prowadzi pracownie rysunku i malarstwa, w Akademii Multimedialnej i Gdańskim Archipelagu Kultury - Integracyjny Klub Winda. W 2006 roku w gdańskim Teatrze Leśnym odbył się benefis z okazji 30-lecia jego pracy artystycznej. W 2010 r. gitarzysta nagrał kolejną autorską płytę pt. Listy Jazzujące[4].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Płyty autorskie[edytuj | edytuj kod]

Inne nagrania[edytuj | edytuj kod]

Z zespołem Baszta:

Z zespołem Krzak:

Z zespołem Operating Conditions:

Z Leszkiem Winderem:

Z zespołem Orange Trane:

Z Maciejem Sikałą:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ballady bluesowe i jazzowe (pol.). bart.sopot.pl. [dostęp 2017-04-14].
  2. Leszek Dranicki (ang.). Rate Your Music. com. [dostęp 2012-09-07].
  3. XXXIV Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych (pol.). Zamość Online. pl. [dostęp 2012-09-07].
  4. Leszek Dranicki. Listy Jazzujące (pol.). Serpent. pl. [dostęp 2012-10-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]