Life is Strange: Before the Storm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Life is Strange: Before the Storm
Ilustracja
Logo gry
Producent Deck Nine
Wydawca Square Enix
Seria gier Life is Strange
Reżyser Webb Pickersgill, Chris Floyd
Projektant William Beacham
Główny programista Mark Lyons, Danielle Cheah
Scenarzysta Zak Garriss
Kompozytor Daughter[1]
Silnik Unity[2]
Data wydania Odcinek 1: 31 sierpnia 2017
Odcinek 2: 19 października 2017
Odcinek 3: 19 grudnia 2017
Gatunek gra przygodowa
Tryby gry gra jednoosobowa[3]
Kategorie wiekowe PEGI: 16+[3]
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One
Nośniki DVD, Blu-ray, dystrybucja cyfrowa
Kontrolery mysz, klawiatura, gamepad
Poprzednik Life is Strange (2015)
Kontynuacja The Awesome Adventures of Captain Spirit (2018)
Strona internetowa

Life is Strange: Before the Stormepizodyczna komputerowa gra przygodowa, wyprodukowana przez Deck Nine i wydana przez Square Enix na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 oraz Xbox One. Akcja gry umiejscowiona została kilka lat przed wydarzeniami przedstawionymi w Life is Strange – głównymi bohaterkami opowieści są Chloe Price oraz Rachel Amber[3].

Gra składa się z trzech odcinków, z których premiera pierwszego, zatytułowanego Awake, odbyła się 31 sierpnia 2017[3]. 6 marca 2018 roku ukazał się dodatkowy odcinek Farewell, w którym gracz wciela się w Maxine Caulfield, główną bohaterkę Life is Strange.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Szesnastoletnia Chloe Price zakrada się na koncert odbywający się w starym tartaku, gdzie wdaje się w konflikt z dwoma mężczyznami, zostaje jednak uratowana przez koleżankę ze szkoły, Rachel Amber. Następnego dnia dziewczyny spotykają się w Blackwell Academy i postanawiają pójść na wagary. Docierają do punktu widokowego za ich miasteczkiem, Arcadia Bay. Oglądając ludzi przez lornetkę, zauważają mężczyznę całującego się z kobietą, co denerwuje Rachel. Niedługo później trafiają na złomowisko, gdzie Chloe próbuje dowiedzieć się od dziewczyny, co jest powodem nagłej zmiany nastroju, Rachel jednak odmawia odpowiedzi i odchodzi, każąc Chloe zostawić ją w spokoju. Jakiś czas później Chloe znajduje Rachel pod dębem, pod którym widzieli całującą się parę. Rachel wyjaśnia, że mężczyzną był jej ojciec, James, a kobieta, z którą się całował, nie była jej matką. W złości pali w koszu na śmieci rodzinne zdjęcie, a następnie przewraca kosz, co prowadzi do ogromnego pożaru lasu[4].

Nazajutrz obie dziewczyny zostają wezwane do gabinetu dyrektora, co kończy się wyrzuceniem Chloe ze szkoły albo zawieszeniem jej do końca semestru. Dziewczyna ukrywa się na złomowisku, gdzie znajduje starego pick-upa i próbuje go naprawić. W międzyczasie kontaktuje się z nią jej dealer, Frank Bowers, chcący spotkać się z nią w sprawie uregulowania długów. Dziewczyna zgadza się spłacić należność poprzez kradzież pieniędzy od kapitana szkolnej drużyny futbolowej, handlującego narkotykami dla szefa Franka, Damona Merricka, i winnego mu sporą sumę. Wieczorem Chloe udaje się spotkać z Rachel, grającą główną rolę w szkolnym spektaklu na podstawie Burzy Williama Shakespeare’a. Ponieważ uczennica grająca Ariel nie może dotrzeć na czas ze względu na szalejący pożar lasu, Chloe – za namową Rachel – niechętnie zgadza się ją zastąpić. Po przedstawieniu dziewczyny postanawiają uciec z Arcadia Bay pick-upem znalezionym na złomowisku. Po drodze zatrzymują się w domu Rachel, żeby się spakować, zostają jednak nakryte przez rodziców dziewczyny. Podczas kolacji dochodzi do konfrontacji, w trakcie której James wyznaje, że kobieta, z którą się całował, jest biologiczną matką Rachel[5].

James wyjaśnia Rachel, że Sera, jej biologiczna matka, jest narkomanką, a w dniu, kiedy widziała, jak się całują, odrzucał jej prośbę o spotkanie z córką. Chloe obiecuje Rachel odnaleźć Serę, wbrew naleganiom Jamesa. W tym celu kontaktuje się z Frankiem, który zgadza się spotkać z nią na złomowisku. Na miejscu pojawia się również Rachel, a niedługo później Frank w towarzystwie Damona. Kiedy ten dowiaduje się, że Rachel jest córką prokuratora okręgowego, dźga ją nożem. Frank atakuje Damona, umożliwiając Chloe ucieczkę i odwiezienie Rachel do szpitala. Prosi Chloe, żeby spróbowała znaleźć informacje o miejscu pobytu Sery w gabinecie jej ojca. Na miejscu dziewczyna dowiaduje się, że James utrzymywał kontakt z Damonem i, wykorzystując telefon prokuratora, próbuje przekonać dealera do ujawnienia, gdzie przebywa Sera. Po zniszczeniu dowodów wskazujących na winę Damona, ten ostatecznie ujawnia, że przetrzymuje ją dla okupu w tartaku. Chloe udaje się na miejsce, gdzie dowiaduje się, że pieniądze przeznaczone są nie na okup, ale jako zapłata od Jamesa za zabicie Sery. Damon atakuje Chloe, ale zostaje uratowana przez Franka, który zabija napastnika. Sera prosi dziewczynę, żeby nie mówiła Rachel, czego się dowiedziała, bo bardziej od niej potrzebuje idealnego, kochającego ojca. Po powrocie do szpitala Chloe staje przed wyborem: wyznać przyjaciółce prawdę, albo zataić ją przed nią[6].

Odcinek dodatkowy[edytuj | edytuj kod]

W dodatkowym odcinku Farewell, trzynastoletnia Max Caulfield stara się powiedzieć Chloe, że za kilka dni jej rodzina przeprowadza się do Seattle. Dziewczyny znajdują kasetę, którą nagrały bawiąc się w piratów jako ośmiolatki i, korzystając z pozostawionych przez siebie wskazówek, postanawiają znaleźć skarb, który ukryły przed laty. Po odnalezieniu go okazuje się nim być „kapsuła czasu”. Max może ostatecznie wyznać Chloe prawdę o swoim wyjeździe, którą ta już zna, bo podsłuchała ją od swoich rodziców, albo nie mówić nic. Chwilę później do domu wraca Joyce, matka Chloe, z wiadomością o śmierci ojca dziewczyny. Kilka dni później Max i jej rodzice uczestniczą w pogrzebie, natychmiast po nim wyjeżdżając do Seattle. Po powrocie do domu, pogrążona w żałobie Chloe znajduje w swoim pokoju kasetę z wiadomością od Max[7].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W Life is Strange: Before the Storm gracz obserwuje wydarzenia z perspektywy trzeciej osoby, sprawując kontrolę nad szesnastoletnią Chloe Price. W przeciwieństwie do Max, głównej bohaterki poprzedniej gry, Chloe nie dysponuje mocą cofania czasu. Zamiast tego w Before the Storm wprowadzona została mechanika „pyskówek” (ang. backtalk), w które dziewczyna może wdawać się w określonych sytuacjach. Domyślnie służą one osiągnięciu jakiegoś niedającego się osiągnąć inaczej celu, jednak niepomyślne ich ukończenie może pogorszyć sytuację. Pojawiające się od czasu do czasu decyzje tymczasowo albo na stałe wpływają na fabułę, w tym na zakończenie. Z częścią środowiska gry można wchodzić w interakcję, np. poprzez malowanie graffiti[8][9].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Square Enix zdecydowało się powierzyć produkcję prequela Life is Strange studiu Deck Nine po tym, jak zrobiło ono wrażenie na wydawcy za sprawą swojego narzędzia StoryForge[10]. Produkcja Before the Storm rozpoczęła się w 2016 roku we współpracy ze Square Enix London Studios, mającym doświadczenie z silnikiem Unity[11]. Rhianna DeVries, pierwotnie odpowiedzialna za motion capture Chloe, ostatecznie użyczyła głosu postaci, podczas gdy Ashly Burch, użyczająca Chloe głosu w pierwszej części, pełniła funkcję konsultantki ds. scenariusza[12][13][14]. Burch odmówiła ponownego użyczenia głosu postaci w związku z trwającym strajkiem aktorów głosowych[15]. Po zakończeniu strajku, Burch i Hannah Telle, podkładająca głos Max Caulfield, powróciły, żeby nagrać dialogi do dodatkowego odcinka[16]. Według Kylie Brown użyczającej głosu Rachel Amber (w pierwszych wersjach występującej pod nazwą „Rebecca”), gra wielokrotnie zmieniała tytuł[17][18].

Muzyka napisana i wykonana została przez brytyjski indiefolkowy zespół Daughter i wydana jako ścieżka dźwiękowa 1 września 2017 roku przez wydawnictwo Glassnote Records[19]. W celu oddania różnych stron głównej bohaterki, użyto różnych instrumentów – pianina oznaczającego wyobcowanie, gitary elektrycznej symbolizującej bunt i wokaliz symbolizujących przyjaźń[20]. Tworząc muzykę, członkowie Daughter inspirowali się scenariuszem oraz grafikami koncepcyjnymi[21]. Scenarzyści, chcąc lepiej oddać proces żałoby Chloe po zmarłym ojcu, sięgnęli po pomoc psychologów[22]. Scenariusz gry, napisany przez Zaka Garrissa i zespół scenarzystów, liczył około 1500 stron[23]. Pierwszy szkic dodatkowego odcinka rozpoczął się od stworzenia jego zakończenia, do którego „dobudowywano” fabułę[24].

Przed oficjalną zapowiedzią gry, w Internecie pojawiły się przecieki i grafiki sugerujące, że trwają prace nad prequelem Life is Strange[25]. Before the Storm oficjalnie zapowiedziano 11 czerwca 2017 roku podczas targów Electronic Entertainment Expo, ujawniając ilość odcinków i platformy docelowe[12]. Gra ukazała się również w wydaniu Deluxe Edition, zawierający dodatkowy odcinek Farewell, w którym grywalną postacią jest Max Caulfield z oryginalnej gry, dodatkowe stroje dla Chloe oraz tryb „składanki”, pozwalający stworzyć własną playlistę z utworów dostępnych w grze[9]. Premiera dodatkowego odcinka miała miejsce 6 marca 2018 roku, kiedy do sklepów trafiły również pudełkowe wydania Limited Edition i Vinyl Edition, zawierające artbook i ścieżkę dźwiękową z gry. Do zamówień przedpremierowych wydania pudełkowego dodawane były również figurki Chloe i Rachel[26]. Studio Feral Interactive, odpowiedzialne za wydanie Life is Strange na systemy operacyjne Linux i macOS, pracuje również nad portem Before the Storm[27].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Średnia ocen gier z serii
Gra GameRankings Metacritic
Episode 1: Awake 80,40% (PC)[28]
79,16% (PS4)[29]
78,00% (XONE)[30]
80/100 (PC)[31]
78/100 (PS4)[32]
79/100 (XONE)[33]
Episode 2: Brave New World 76,67% (PC)[34]
80,50% (PS4)[35]
77,50% (XONE)[36]
76/100 (PC)[37]
79/100 (PS4)[38]
76/100 (XONE)[39]
Episode 3: Hell is Empty 69,33% (PC)[40]
76,57% (PS4)[41]
80,00% (XONE)[42]
75/100 (PC)[43]
77/100 (PS4)[44]
81/100 (XONE)[45]
Bonus Episode: Farewell 73,33% (PC)[46]
81,43% (PS4)[47]
80/100 (PS4)[48]

Po zakończeniu targów Electronic Entertainment Expo 2017, Before the Storm otrzymało nagrodę Best of E3 przyznawaną przez portal GamesRadar[49] i nominację dla najlepszej gry przygodowej od magazynu „Hardcore Gamer”[50]. Podczas targów Gamescom w tym samym roku nominowana była jako najlepsza symulacja i najlepsza gra familijna[51]. Po premierze Before the Storm spotkało się z ogólnie pozytywnym przyjęciem recenzentów w wersji na komputery osobiste i „mieszanym albo przeciętnym” w wersji na konsolę PlayStation 4. Krytycy chwalili postacie, tematykę i historię, krytykowali jednak dziury fabularne, relację pomiędzy głównymi bohaterkami i wpływ decyzji podejmowanych przez gracza na zakończenie gry[52][53][54][55].

Pierwszy odcinek, Awake, chwalony był przez krytyków przede wszystkim za przedstawienie postaci Chloe i Rachel. Według Jeremy’ego Peeplesa z „Hardcore Gamer”, przedstawienie Chloe było „ujmujące”, a jej osobowość przedstawiona wielowymiarowo. Sam Loveridge z GamesRadar stwierdził, że ze względu na bardziej „przyziemne” dialogi, autentyczniejszą postacią jego zdaniem była Rachel. Według gazety „Metro”, Chloe – mimo tego, że początkowo była „do znudzenia bojowniczą sobą” – stała się bardziej ludzką postacią dzięki wprowadzeniu wątku rozpaczy po śmierci ojca. Kimberley Wallace z „Game Informer” stwierdziła, że młodsza Chloe, jako „bardziej naiwna i delikatna”, stała się postacią, której można współczuć. Relacja, jaka nawiązała się pomiędzy bohaterkami, została jednak uznana za rozwijającą się „nienaturalnie szybko”. Peeplesowi i Loveridge’owi spodobała się mechanika „pyskówek”, podczas gdy „Metro” i Wallace nie wyrazili nią zainteresowania[56][57][58][59].

Recenzując drugi odcinek, Brave New World, recenzent „Metra” chwalił sposób, w jaki wybory oddziałują na historię postaci, podczas gdy Ozzie Mejia z portalu Shacknews zwróciłą uwagę na to, jak „szczera dojrzałość” Chloe kontrastuje z jej „wolnym duchem”. Joe Juba z „Game Informer” uznał, że dalsze zrozumienie postaci jest „jej najsilniejszą stroną”. Podobnie jak Wallace, uznał jednak, że sposób, w jaki Chloe i Rachel się zaprzyjaźniły, jest „wymuszony”. Według Bretta Makedonskiego z portalu Destructoid, w odcinku znakomicie udało się nakreślić ekspozycję postaci. Wielu recenzentów zwracało uwagę na scenę, w której Chloe i Rachel występują w szkolnej adaptacji Burzy. Recenzent „Metra” uznał ją za najlepszy moment odcinka, Mejia za „jeden z najzabawniejszych” w Before the Storm, z kolei Juba uznał ją za kulminację wcześniejszych wydarzeń. „Metro” skrytykowało scenariusz jako „nierówny”, jak również voice acting. Mejia stwierdził, że zakończenie jest „nieco przerysowane” i mogło zostać zrealizowane lepiej, był jednak pod wrażeniem „pyskówek”[60][61][62][63].

Redaktor „Metra” i Peeples stwierdzili, że odcinek trzeci – Hell is Empty był najbardziej wzruszający w całej grze. Scenariusz uznano za autentyczny i szczery. Wallace zauważyła, że rozbudowywał on postacie drugoplanowe, z kolei Makedonski skrytykował fakt, że mało ważna postać, której w poprzednich odcinkach nie przedstawiono zbyt dobrze, nagle stała się głównym antagonistą. Chociaż w recenzji „Metra” zauważono niespójności w dialogach i grze głosem, według Peeplesa pomiędzy aktorami głosowymi była „niezwykła chemia”. „Metro” uznało relację łączącą Rachel i Chloe za „najmniej przekonujący” aspekt gry, Wallace uznała, że „wzruszające chwile” pomiędzy nimi były najlepszą częścią odcinka, z kolei Makedonski stwierdził, że „ich zmagania, wzajemny eskapizm i poświęcenia” są więcej niż wystarczające. Recenzenci byli stosunkowo zgodni odnośnie do zakończenia odcinka – Wallace uznała je za „wciągające i zadowalające”, z kolei „Metro” za „równie wstrząsające jak te z pierwszej gry”[64][65][66][67].

W 2017 roku Life if Strange: Before the Storm nominowane było do The Game Awards w kategorii „gry zaangażowane”[68]. Kylie Brown otrzymała nominacje do Golden Joystick Awards w kategoriach „najlepszy dźwięk” i „najlepszy występ”[69]. Gra zdobyła Adventure Game of the Year Awards magazynu „Game Informer” za najlepszą ścieżkę dźwiękową i najbardziej wzruszający moment (występ Chloe i Rachel w Burzy), podczas gdy w głosowaniu czytelników zwyciężyła jako najlepsza gra przygodowa[70][71]. Eurogamer umieścił ją na 16. miejscu zestawienia 50 najlepszych gier komputerowych 2017 roku[72]. Podczas SXSW Gaming Awards 2018 nominowana była do Matthew Crump Cultural Innovation Award[73][74], z kolei podczas 14. gali rozdania British Academy Games Awards w kategorii „więcej niż rozrywka”[75][76]. National Academy of Video Game Trade Reviewers przyznała Before the Storm nagrodę za najlepszy dobór piosenek; gra nominowana była również w kategorii „scenariusz w grze dramatycznej” i „gra przygodowa”[77][78]. Podczas rozdania nagród Webby Awards 2018 publiczność nagrodziła grę w kategorii „najlepszy scenariusz”, a nominowana była również w kategoriach „służba społeczna i aktywizm” oraz „gra strategiczna lub symulacyjna”[79]. Gremium przyznające Games for Change Awards uznało Before the Storm za grę roku i grę najbardziej oddziałującą na graczy, podczas gdy otrzymała również nominację za najlepszą rozgrywkę[80][81].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tom Phillips: Listen to some of Daughter's Life is Strange: Before the Storm soundtrack (ang.). Eurogamer, 2017-08-09. [dostęp 2018-02-11].
 2. Devindra Hardawar: 'Life is Strange: Before the Storm' is all about being a wiseass teen (ang.). Engadget, 2017-08-24. [dostęp 2018-02-05].
 3. a b c d Life is Strange: Before the Storm (PC). Gry-Online. [dostęp 2018-02-05].
 4. Deck Nine, Life is Strange: Before the Storm. Square Enix, 2017-08-31. Microsoft Windows. Poziom/obszar: Odcinek 1: Awake (ang.).
 5. Deck Nine, Life is Strange: Before the Storm. Square Enix, 2017-10-19. Microsoft Windows. Poziom/obszar: Odcinek 2: Brave New World (ang.).
 6. Deck Nine, Life is Strange: Before the Storm. Square Enix, 2017-12-19. Microsoft Windows. Poziom/obszar: Odcinek 3: Hell is Empty (ang.).
 7. Deck Nine, Life is Strange: Before the Storm. Square Enix, 2018-03-06. Microsoft Windows. Poziom/obszar: Odcinek dodatkowy: Farewell (ang.).
 8. Samit Sarkar: Life is Strange prequel Before the Storm debuts this summer (update) (ang.). Vox Media, 2017-06-11. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-12)].
 9. a b Jeffrey Matulef: Life is Strange prequel's Max-based bonus episode is a Deluxe Edition exclusive (ang.). Gamer Network, 2017-06-13. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-13)].
 10. Jem Alexander. Life Will Be Strange. , s. 17, lipiec 2017 (ang.). 
 11. John Robertson: Life is Strange: Before the Storm is Chloe’s game (ang.). 2017-07-12.
 12. a b Samit Sarkar: Life is Strange prequel Before the Storm debuts this summer (update) (ang.). Vox Media, 2017-06-11. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-12)].
 13. Tom Phillips: Life is Strange: Before the Storm dev on Ashly Burch's absence, season pass kerfuffle and more (ang.). Gamer Network, 2017-06-19. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-20)].
 14. Devindra Hardawar: 'Life is Strange: Before the Storm' is all about being a wiseass teen (ang.). 2017-08-24. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-24)].
 15. Tom Phillips: Three-part Life is Strange prequel confirmed (ang.). Gamer Network, 2017-06-13. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-13)].
 16. Allegra Frank, Original Life is Strange actresses return for special episode, 30 listopada 2017 [zarchiwizowane 2017-12-01] (ang.).
 17. Adnan Riaz: Kylie Brown: ‘I Was Nervous, But Ecstatic,’ to Voice Rachel Amber in Life Is Strange: Before the Storm (ang.). 2017-11-07. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-07)].
 18. Emily Browne: Talking to the voice of Rachel from Life is Strange: Before the Storm (ang.). 2017-12-11. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-12)].
 19. Bryan Kress: Watch London Trio Daughter Create Music for 'Life Is Strange: Before The Storm' Video Game (ang.). 2017-08-09. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-09)].
 20. Thomas Biery: How Life is Strange: Before the Storm’s music brings out Chloe’s emotions (ang.). 2017-08-24. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-26)].
 21. Mike Diver: Scoring with Chloe: Daughter's OST for Life Is Strange: Before the Storm (ang.). 2017-08-21. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-31)].
 22. Jessica Conditt: How 'Life is Strange' landed in Deck Nine's hands (ang.). 2017-11-23. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-24)].
 23. Brian Crecente: Writing the 1,500-Page Script of 'Life Is Strange: Before the Storm' (ang.). 2018-03-27.
 24. Ozzie Mejia: Life is Strange: Before the Storm – The GDC 2018 Postmortem Interview with Zak Garriss (ang.). 2018-04-02. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-05)].
 25. Jason Schreier: Images Of Apparent Life Is Strange Prequel Pop Up (ang.). [Univision Communications, 2 czerwca 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2017)].
 26. Matt Wales: Life is Strange: Before the Storm's bonus Farewell episode is dated for March (ang.). 18 stycznia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (20 stycznia 2018)].
 27. Adnan Riaz: Life Is Strange: Before the Storm Port Announced for macOS, Linux (ang.). 14 marca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (22 marca 2018)].
 28. Life is Strange: Before the Storm – Episode 1: Awake for PC. GameRankings.
 29. Life is Strange: Before the Storm – Episode 1: Awake for PlayStation 4. GameRankings.
 30. Life is Strange: Before the Storm – Episode 1: Awake for Xbox One. GameRankings.
 31. Life is Strange: Before the Storm – Episode 1: Awake for PC Reviews (ang.). Metacritic.
 32. Life is Strange: Before the Storm – Episode 1: Awake for PlayStation 4 Reviews (ang.). Metacritic.
 33. Life is Strange: Before the Storm – Episode 1: Awake for Xbox One Reviews (ang.). Metacritic.
 34. Life is Strange: Before the Storm – Episode 2: Brave New World for PC. GameRankings.
 35. Life is Strange: Before the Storm – Episode 2: Brave New World for PlayStation 4. GameRankings.
 36. Life is Strange: Before the Storm – Episode 2: Brave New World for Xbox One. GameRankings.
 37. Life is Strange: Before the Storm – Episode 2: Brave New World for PC Reviews (ang.). Metacritic.
 38. Life is Strange: Before the Storm – Episode 2: Brave New World for PlayStation 4 Reviews (ang.). Metacritic.
 39. Life is Strange: Before the Storm – Episode 2: Brave New World for Xbox One Reviews (ang.). Metacritic.
 40. Life is Strange: Before the Storm – Episode 3: Hell is Empty for PC. GameRankings.
 41. Life is Strange: Before the Storm – Episode 3: Hell is Empty for PlayStation 4. GameRankings.
 42. Life is Strange: Before the Storm – Episode 3: Hell is Empty for Xbox One. GameRankings.
 43. Life is Strange: Before the Storm – Episode 2: Hell is Empty for PC Reviews (ang.). Metacritic.
 44. Life is Strange: Before the Storm – Episode 2: Hell is Empty for PlayStation 4 Reviews (ang.). Metacritic.
 45. Life is Strange: Before the Storm – Episode 2: Hell is Empty for Xbox One Reviews (ang.). Metacritic.
 46. Life is Strange: Before the Storm – Farewell for PC. GameRankings.
 47. Life is Strange: Before the Storm – Farewell for PlayStation 4. GameRankings.
 48. Life is Strange: Before the Storm – Episode 2: Farewell for PlayStation 4 Reviews (ang.). Metacritic.
 49. Staff: GamesRadar+ E3 awards – our best, most exciting games of E3 2017 (ang.). Future plc, 19 czerwca 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (21 czerwca 2017)].
 50. Staff: Best of E3 2017 – Day Three: Fighter, Adventure, RPG, Shooter, Action (ang.). 21 czerwca 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (22 czerwca 2017)].
 51. gamescom 2017 – gamescom award nominees (ang.). 17 sierpnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu].
 52. Bengt Lemne: Life is Strange: Before the Storm – Full Season Review (ang.). 28 grudnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2018)].
 53. Ozzie Mejia: Life is Strange: Before the Storm Review: Is This Real Life (ang.). 19 grudnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2018)].
 54. Alice Bell: Life is Strange: Before the Storm review (ang.). 21 grudnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2018)].
 55. Steven Strom: Life is Strange: Before the Storm review: The path to tragedy (ang.). 29 grudnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2018)].
 56. Jeremy Peeples: Review: Life is Strange: Before the Storm – Episode 1: Awake (ang.). 31 sierpnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (1 września 2017)].
 57. Sam Loveridge: Life is Strange: Before the Storm Episode One review: "It’s touching, poignant, and will definitely move you" (ang.). 31 sierpnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (1 września 2017)].
 58. Life Is Strange: Before The Storm Episode 1 review – Awake (ang.). 31 sierpnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (1 września 2017)].
 59. Kimberley Wallace: Life Is Strange: Before The Storm – Awake (ang.). 31 sierpnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (1 września 2017)].
 60. Life Is Strange: Before The Storm Episode 2 review – Brave New World (ang.). 20 października 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (21 października 2017)].
 61. Ozzie Mejia: Life is Strange: Before the Storm – 'Brave New World' Impressions (ang.). 20 października 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (21 października 2017)].
 62. Brett Makedonski: Review: Life is Strange: Before the Storm: Brave New World (ang.). 19 października 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (21 października 2017)].
 63. Joe Juba: Life Is Strange: Before the Storm – Brave New World (ang.). 20 października 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (21 października 2017)].
 64. Kimberley Wallace: Life Is Strange: Before the Storm – Hell Is Empty (ang.). 20 grudnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2018)].
 65. Life Is Strange: Before The Storm Episode 3 review – Hell Is Empty (ang.). 20 grudnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2018)].
 66. Jeremy Peeples: Review: Life is Strange: Before the Storm – Episode 3: Hell is Empty (ang.). 20 grudnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2018)].
 67. Brett Makedonski: Review: Life is Strange: Before the Storm: Hell is Empty (ang.). 5 stycznia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2018)].
 68. Staff: The Game Awards 2017: List of Nominees (ang.). 14 listopada 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (16 listopada 2017)].
 69. Hannah Dwan: Golden Joystick Awards 2017 Last chance to vote for your favourite video games of the year (ang.). 3 listopada 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2018)].
 70. Jeff Cork: Reader's Choice Best Of 2017 Awards (ang.). 4 stycznia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (12 stycznia 2018)].
 71. Elise Favis: The 2017 Adventure Game Of The Year Awards (ang.). 9 stycznia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 stycznia 2018)].
 72. Eurogamer staff: Eurogamer's Top 50 Games of 2017: 20-11 (ang.). 29 grudnia 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2018)].
 73. Andrew McNeill: Here Are Your 2018 SXSW Gaming Awards Finalists! (ang.). 31 stycznia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (2 lutego 2018)].
 74. 2018 SXSW Gaming Awards Winners Revealed (ang.). 17 marca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (18 marca 2018)].
 75. Marie deAlessandri: Hellblade: Senua's Sacrifice at forefront of BAFTA Games Awards nominations (ang.). 15 marca 2018.
 76. Brett Makedonski: BAFTA names What Remains of Edith Finch its best game of 2017 (ang.). 12 kwietnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 kwietnia 2018)].
 77. Nominee List for 2017 (ang.). 9 lutego 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (15 lutego 2018)].
 78. Horizon wins 7; Mario GOTY (ang.). 13 marca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 marca 2018)].
 79. 2018 Winners (ang.). 24 kwietnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (25 czerwca 2018)].
 80. Alissa McAloon: Bury Me, My Love and MyoBeatz among 2018 Games for Change Awards nominees (ang.). 31 maja 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (2 lipca 2018)].
 81. Chris Kerr: Life is Strange: Before The Storm wins big at Games for Change Awards (ang.). 29 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (1 lipca 2018)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 • Oficjalna strona gry (ang. • niem. • hiszp. • fr. • wł. • port.). Square Enix. [dostęp 2018-07-10].