Burza (sztuka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miranda i Ferdynand (1782)

Burza (ang. The Tempest) – sztuka autorstwa Williama Szekspira. Dawniej uznawano ją za komedię, co jest jednak dyskusyjne z powodu elementów, które pomniejszają komediowy wydźwięk. Obecnie jest często uznawana za romans[1].

Burza jest jedną z ostatnich sztuk Szekspira, a zarazem jedyną, w której Szekspir zachował zasadę trzech jedności: czasu, miejsca i akcji[2]. Przedstawione wydarzenia rozgrywają się w przeciągu kilku godzin na odległej wyspie. Uznana w początkowych latach swojego istnienia za przeciętną, współcześnie coraz częściej jest doceniania i rozważana jako jedno z największych dzieł barda ze Stratford[3][4][5]. Sztuka ta nie zdobyła popularności do momentu zamknięcia teatrów w Anglii w 1642 roku, zaś po restauracji Stuartów uwagę widowni przykuwały tylko adaptacje. Oryginalna wersja ponownie pojawiła się w teatrach dopiero w połowie XIX wieku[6].

Źródła, wydanie i pierwsze inscenizacje[edytuj | edytuj kod]

Burza jest jedną z nielicznych sztuk Szekspira, dla których nie da się jednoznacznie wskazać źródła. Mimo to niektórzy badacze wskazują na The Decades of the New Worlde Or West India (1555) i Naufragium Erazma z Rotterdamu jako prawdopodobne inspiracje do jej stworzenia[7]. Oprócz tego na uwagę zasługuje fakt, iż w 1609 roku jeden z angielskich płynących do Ameryki statków podczas burzy odłączył się od konwoju i rozbił u wybrzeży Wysp Bermudzkich. Rozbitkom udało się wybudować dwa nowe statki i wrócić do domu. Historia ta, popularna i szeroko komentowana wówczas w Londynie, nasuwa skojarzenia z fabułą Burzy[8].

Jeśli chodzi o styl, utwór ten opiera się na zasadach proponowanych przez włoską commedia dell’arte, gdzie zdarzało się, że pojawiała się postać o nadprzyrodzonych zdolnościach i jej córka. Dwójkę bohaterów Burzy, o imionach Stefano i Trinkulo, można porównać do wywodzących się z tego nurtu Bringhelli i Arlekina[9].

Pierwsze znane przedstawienie miało miejsce 1 listopada 1611 roku w Whitehall Palace w Londynie. Była to jedna z ośmiu sztuk Szekspira, które uświetniły uroczystości weselne Fryderyka V, palatyna reńskiego. Publikacja Burzy miała miejsce w „Pierwszym Folio” w 1623 roku, gdzie jest zaliczona do komedii; rozpoczyna jednocześnie cały ich cykl. W 1746 roku jej tekst uległ modyfikacjom, aby mogła zostać wystawiona w Theatre Royal przy Drury Lane.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Prospero i Miranda (ok. 1850)

Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia, wspomaganego przez Alonsa, króla Neapolu, zostaje wraz z córką Mirandą wyprawiony na morze w łodzi, którą Neapolitańczyk Gonzalo w sekrecie zaopatrzył w wodę i żywność oraz książki. Wygnańcy trafiają na wyspę, gdzie spędzą dwanaście lat. Dzięki swoim umiejętnościom magicznym Prospero uwalnia ducha Ariela, uwięzionego przez wiedźmę Sykoraks w pniu drzewa, który staje się jego sługą i niewolnikiem.

Przed ich przybyciem na wyspę jedyną ludzką istotą był tu Kaliban, syn Sykoraks. Oprowadza rozbitków po wyspie, oni zaś odwdzięczają mu się, ucząc go swego języka i religii. Kaliban usiłuje zgwałcić Mirandę, za co Prospero więzi go w jaskini.

Akcja sztuki rozpoczyna się w momencie, gdy w pobliżu wyspy, na której przebywają bohaterowie, przepływa statek. Płyną nim między innymi Antonio, Gonzalo oraz Alonso wraz z synem Ferdynandem i bratem Sebastianem. Prospero wywołuje tytułową burzę, która sprawia, że statek ulega katastrofie, a jego pasażerowie bez większych obrażeń trafiają na wyspę.

Wypełniający polecenia Prospera Ariel manipuluje rozproszonymi na wyspie rozbitkami. Jego czary powodują, że Ferdynand i Miranda zakochują się w sobie, młodzieniec zaś staje się posłuszny czarodziejowi, aby uzyskać rękę jego córki. W kolejnym epizodzie Kaliban wraz z dwoma pijakami ze statku podejmuje groteskową próbę zamordowania Prospera i przejęcia władzy na wyspie. Trzecim elementem fabuły jest plan zamordowania Alonsa przez Sebastiana i Antonia, którego efektem ma być koronacja Sebastiana. W scenie finałowej dochodzi do spotkania wszystkich głównych bohaterów. Prospero przebacza Alonso i planuje wspólny powrót do Włoch.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Scena z Burzy pędzla Williama Hogartha (ok. 1728)
 • Alonso – król Neapolu
 • Sebastian – brat Alonsa
 • Prospero – prawowity władca Mediolanu (Prospero znaczy „sprzyjające szczęście”)
 • Antonio – brat Prospera uzurpujący sobie prawo do władzy
 • Ferdynand – syn króla Neapolu
 • Gonzalo – szczery zwolennik Prospera w podeszłym wieku, doradca króla
 • Adrian i Francisco – możni panowie
 • Kaliban – syn wiedźmy
 • Trinkulo – błazen
 • Stefano – pijak, kamerdyner
 • Miranda – córka Prospera
 • Ariel – duch (w języku hebrajskim imię to znaczy „boży lew”)
 • bosman
 • Sykoraks – wiedźma, matka Kalibana

Polskie tłumaczenia i interpretacje[edytuj | edytuj kod]

Najstarszym polskim przekładem Burzy jest opublikowany w 1841 roku przekład autorstwa Ignacego Hołowińskiego. Autorami innych tłumaczeń dzieła są: Józef Paszkowski, Adam Pług, Leon Ulrich, Wojciech Dzieduszycki, Władysław Tarnawski, Maciej Słomczyński, Stanisław Barańczak, Jerzy S. Sito, Zofia Siwicka, Czesław Jastrzębiec-Kozłowski i Piotr Kamiński.

Pierwsza polska inscenizacja tej sztuki miała miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie 4 września 1913 roku[10], wyreżyserował ją Józef Sosnowski. Pierwszy raz po wojnie można było zobaczyć ją w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi 19 lipca 1947 roku, gdzie funkcję reżysera pełnił Leon Schiller. Burza była także inscenizowana między innymi przez Teatr Rozmaitości w Warszawie[11].

Spektakle Teatru Telewizji:

Odniesienia do Burzy w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Prospero i Ariel, William Hamilton, 1797
Literatura
Muzyka
Film
The Tempest (1908)
Gry komputerowe
 • Fahrenheit – książka i cytat z niej jest jednym z motywów.
 • Silent Hill: Origins – występowanie potworów Calibana i Ariel, inspirowanych sztuką, widzianą przez Alessę Gillespie w Artaud Theater.
 • Life Is Strange: Before the Storm – w drugim epizodzie, główne bohaterki odgrywają część sztuki, podczas szkolnego przedstawienia teatralnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Tempest, Cliffsnotes.
 2. S. Helsztyński, Shakespeare, s. 258.
 3. G. Graff, J. Phelan, The Tempest. A Case Study in Critical Controversy.
 4. F.A. Yates, Shakespeare’s Last Plays. A New Approach.
 5. F.A. Yates, The Occult Philosophy in the Elizabethan Age.
 6. S. Orgel, The Tempest.
 7. D. Kathman, Dating The Tempest, The Shakespeare Authorship Page.
 8. S. Helsztyński, Shakespeare, s. 252–254.
 9. Herbert R Coursen, The Tempest, Westport: Greenwood Press, 2000, ISBN 0-313-31191-9, OCLC 42772820.
 10. Burza – wszystkie realizacje, E-teatr.pl.
 11. R. Pawłowski, Burza Szekspira w warszawskich Rozmaitościach, Wyborcza.pl.
 12. C. Eisen, New Mozart Documents, s. 65–67, dokument nr 106.
 13. B. Cooper i in., The Beethoven compendium. A guide to Beethoven’s life and music.
 14. Philipp Stroh: Andy Dörner (Caliban). cdstarts.de, 2009-07-31. [dostęp 2019-02-10]. (niem.).


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]