Lindau (Bodensee)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lindau (Bodensee)
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Bawaria
Rejencja Szwabia
Powiat Lindau (Bodensee)
Powierzchnia 33,18 km²
Wysokość 401 m n.p.m.
Populacja (31 grudnia 2013)
• liczba ludności
• gęstość

24 560
738 os./km²
Nr kierunkowy 08382
Kod pocztowy 88131
Tablice rejestracyjne LI
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Lindau (Bodensee)
Lindau (Bodensee)
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Lindau (Bodensee)
Lindau (Bodensee)
Ziemia47°33′N 9°41′E/47,550000 9,683333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Latarnia morska i wyjście z portu na wyspie Lindau

Lindau (Bodensee) (hist. Lindau im Bodensee) − miasto powiatowe w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, siedziba powiatu Lindau (Bodensee). Leży nad Jeziorem Bodeńskim. Jest portem żeglugi śródlądowej i ośrodkiem turystycznym. Najstarsza część miasta leży na wyspie o powierzchni 0,68 km².
Od roku 1951 w mieście odbywają się coroczne zjazdy laureatów nagrody Nobla.

Historia[edytuj]

W części miasta położonej na stałym lądzie zachowały się ślady osadnictwa rzymskiego z I wieku naszej ery. Z roku 882 pochodzi pierwsza pisemna wzmianka na temat klasztoru żeńskiego na wyspie Lindau. Obok klasztoru istniała wówczas niewielka osada rybacka. Pod koniec XI wieku na wyspie tej powstaje osiedle kupieckie, zaczątek obecnego miasta. Dzięki korzystnemu położeniu na transalpejskim szlaku kupieckim miasto szybko się rozwija i utrzymuje regularne stosunki handlowe z Włochami (tekstylia, przyprawy i owoce cytrusowe). Kwitnie także handel z innymi miastami położonymi nad Jeziorem Bodeńskim (sól, drewno, zboże, ryby). Pod koniec XIII wieku król Rudolf I Habsburg podnosi Lindau do rangi Wolnego miasta Rzeszy, podlegającego bezpośrednio koronie. W latach 1496/97 w Starym Ratuszu w Lindau obraduje sejm Rzeszy. W okresie reformacji miasto przyjmuje wyznanie protestanckie (1528).

Podczas wojny trzydziestoletniej Lindau broni się skutecznie przed oblężeniem wojsk szwedzkich. W roku 1728 pożar niszczy znaczną część zabudowy historycznej miasta – zniszczone budynki odbudowano w stylu barokowym. W wyniku mediatyzacji dokonanej w całych Niemczech w roku 1802 Lindau traci status wolnego miasta, dostaje się na krótko pod panowanie austriackie, a w roku 1806 przechodzi pod panowanie bawarskie.

W roku 1838 do portu w Lindau zawija pierwszy statek parowy. W roku 1853 powstaje grobla kolejowa łącząca wyspę Lindau ze stałym lądem, zaś w roku 1856 nowy reprezentacyjny port. Na coraz szerszą skalę rozwija się turystyka, powstają liczne hotele.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej miasto Lindau wraz z okolicami uzyskało specjalny status państwowoprawny, ponieważ leżało pomiędzy francuską strefą okupacyjną Niemiec a francuską strefą okupacyjną Austrii. Bawaria, w granicach której leży Lindau, znajdowała się pod okupacją amerykańską. By uzyskać korytarz lądowy łączący francuskie strefy okupacyjne w Niemczech i w Austrii, powiat Lindau (Bodensee) został wyłączony z granic Bawarii i przyłączony do strefy francuskiej. Utworzone w roku 1946 Prezydium Powiatowe pełniło funkcje rządu krajowego i było niezależne od rządu bawarskiego. Dopiero 1 września 1955 Lindau wróciło w granice Bawarii.

Zabytki[edytuj]

Stacja kolejowa na wyspie Lindau
 • Stary Ratusz (Altes Rathaus) – fasada bogato zdobiona freskami
 • Kościół św. Piotra (Peterskirche) – ok. VIII wieku
 • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau) – barokowe freski
 • wieże: Diebsturm i Mangturm
 • zabytki techniki: dworzec kolejowy i port z połowy XIX wieku

Dzielnice[edytuj]

W skład miasta wchodzą następujące dzielnice:

 • Schachen
 • Reutin
 • Aeschach
 • Zech
 • Insel
 • Oberreitnau
 • Unterreitnau
 • Hoyren
 • Schönau

Polityka[edytuj]

Nadburmistrzem miasta jest Petra Meier to Bernd-Seidl.

Rada miasta[edytuj]

CSU SPD Lista Bunte Wolny Związek Obywatelski Inicjatywa Wyborcza Lindau ödp/GLBL Razem
2008 12 4 6 4 3 1 30

Współpraca[edytuj]

Miejscowości partnerskie:

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]