Linia kolejowa P'yŏngna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa
Linia kolejowa P'yŏngna
Mapa przebiegu linii kolejowej
Dane podstawowe
Zarządca Ministerstwo Kolei KRLD
Długość 819 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 3000 V DC
Portal Portal Transport szynowy
P'yŏngna
Nazwa koreańska
Hangul 평라
Hancha 平羅
Transkrypcja poprawiona Pyeongna
Transkrypcja MCR P'yŏngna

Linia kolejowa P'yŏngna (kor. 평라선) – zelektryfikowana linia kolejowa w Korei Północnej o długości 819 km i standardowym rozstawie szyn (1435 mm), łącząca stolicę kraju, Pjongjang, ze znajdującą na północnym wschodzie specjalną strefą ekonomiczną Rasŏn (Rajin-Sŏnbong). Główna i najdłuższa linia kolejowa w północnej części Półwyspu Koreańskiego, łączy także największe miasta KRLD: Hamhŭng, Tanch'ŏn, Kimch'aek oraz Ch'ŏngjin. W Rasŏn przechodzi w linię Hambuk, a następnie w linię Hongŭi, która zapewnia Korei Północnej połączenie kolejowe z Rosją – przez graniczną miejscowość Hasan (odległą od Rajin o 52 km) do Władywostoku, a także dalej, do Moskwy. Obecnie jednak regularne, bezpośrednie połączenie pasażerskie z Pjongjangu do stolicy Rosji w postaci wagonów dołączanych do składów kolei transsyberyjskiej jest zawieszone. Ze stolicy KRLD do Moskwy pociągiem można w tej chwili dotrzeć wyłącznie linią P'yŏngŭi, z przesiadką w Pekinie.

Linia posiada na całej długości liczne odgałęzienia, z których nie wszystkie są zelektryfikowane. Stan techniczny trasy jest zły, na większości trasy pociągi poruszają się z prędkością nie większą, niż 40–50 km/h. Ze względu na często występujące na terenie Korei Północnej przerwy w dostawach prądu, podróż z Pjongjangu do Rajin zajmuje niekiedy nawet kilka dni. Linia jest jednotorowa (posiada jedynie mijanki na niektórych stacjach), co dodatkowo zmniejsza jej przepustowość.

Trasą kursują pociągi dalekobieżne relacji Pjongjang - Rajin, Sariwŏn - Rajin, Pjongjang - Tumangang (ostatnia stacja w KRLD przed granicą z Rosją), Pjongjang - Musan, Pjongjang - Ch'ŏngjin, Pjongjang - Hamhŭng.

Ważniejsze stacje[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Łącząca Pjongjang i powiat Kowŏn linia P'yŏngwŏn (pierwsze 223 km linii) powstała jeszcze przed II wojną światową. Fragment linii z Kowŏnu do Ch'ŏngjinu powstał natomiast jako część 666-kilometrowej linii Hamgyŏng, łączącej Wŏnsan i stację Sambong (powiat Onsŏng, prowincja Hamgyŏng Północny). Prace przy budowie kolejnych odcinków trasy wstrzymał wybuch wojny koreańskiej w czerwcu 1950 roku. Linia zelektryfikowana w całości w 1960 roku, w dużej mierze dzięki pomocy udzielonej Koreańczykom z Północy przez Chiny oraz Związek Radziecki w ramach odbudowy powojennych zniszczeń. Odcinek Ch'ŏngjinRajin oddano do użytku 10 czerwca 1965 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kokubu, Hayato (国分隼人), 将軍様の鉄道 北朝鮮鉄道事情 (jpn. Shōgun-sama no Tetsudō Kita Chosen Tetsudō Jijou) (jap.), Shichosha Publishing, 2007, ​ISBN 978-4-10-303731-6​.