Linia sukcesji prezydenckiej (Stany Zjednoczone)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stany Zjednoczone
Godło USA
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Stanów Zjednoczonych

Portal:Stany Zjednoczone

Linia sukcesji prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych – zasada kolejności obejmowania urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych w chwili, gdy urzędujący prezydent traci zdolność do sprawowania swojej funkcji na skutek śmierci, rezygnacji, impeachmentu lub choroby (wtedy możliwe jest też chwilowe przejęcie obowiązków głowy państwa, przez osobę kolejną w sukcesji)[1].

Sukcesja prezydencka w historii[edytuj | edytuj kod]

Przed uchwaleniem XXV poprawki do Konstytucji[edytuj | edytuj kod]

Kiedy w kwietniu 1841 roku, po zaledwie miesięcznych rządach, zmarł prezydent William Henry Harrison, jego następcą, do czasu wygaśnięcia mandatu został wiceprezydent John Tyler. Do czasu uchwalenia XXV Poprawki do Konstytucji sprawa sukcesji nie była regulowana formalnym przepisem, tylko odbywała się na mocy prawa zwyczajowego. Do tego czasu za drugą osobę w kolejce do przejęcia prezydentury uznawano prezydenta pro tempore senatu USA. W roku 1868 sprawujący tę funkcję Benjamin Wade mógł objąć urząd prezydenta na wypadek usunięcia z urzędu prezydenta Andrew Johnsona, jako że Johnson nie posiadał w swoim gabinecie wiceprezydenta. Do tego jednak nie doszło.

W historii USA nie było przypadku, aby ktoś poza wiceprezydentem obejmował prezydenturę po opróżnieniu tego urzędu. Znany jest jednak przypadek Davida Rice Atchisona (przewodniczącego pro tempore Senatu USA), który przez jeden dzień z 4 marca na 5 marca 1849 był nieformalnym p.o. prezydenta USA. Zdarzył się także jeden przypadek (Gerald Ford), że urząd prezydenta objął wiceprezydent, który nie został wybrany, lecz powołany (w myśl XXV poprawki).

XXV poprawka do Konstytucji[edytuj | edytuj kod]

W roku 1967 uchwalono XXV poprawkę do Konstytucji, która usankcjonowała prawnie procedurę sukcesji urzędu prezydenta USA. Pierwszy w kolejności jest wiceprezydent. Następnymi są spiker Izby Reprezentantów, przewodniczący pro tempore Senatu i członkowie Gabinetu w kolejności tworzenia ich departamentów – od sekretarza stanu do sekretarza bezpieczeństwa krajowego.

Z Konstytucji USA wynika, że warunkiem objęcia władzy prezydenta jest posiadanie amerykańskiego obywatelstwa od chwili narodzin, wiek co najmniej 35 lat oraz bycie stałym mieszkańcem Stanów Zjednoczonych od co najmniej 14 lat, stąd z linii sukcesji są automatycznie wyłączane osoby niespełniające tych warunków (Konstytucja zabrania także kandydowania na urząd prezydenta osobie, która nie była obywatelem Stanów w chwili uchwalenia Konstytucji). Z linii sukcesji wyłącza się także byłych prezydentów USA, który pełnili urząd przez dwie kadencje, rozumianej w myśl XXII poprawki do Konstytucji.

Motywacją dla XXV poprawki była narastająca atmosfera zimnowojenna i ryzyko ataku nuklearnego, w wyniku którego mógłby zginąć nie tylko prezydent, ale także wiceprezydent i inne osoby piastujące najwyższe stanowiska w państwie. Stąd także ustanowiono osobę, członka Gabinetu, „wyznaczoną do przeżycia”.

Sekretarz bezpieczeństwa krajowego[edytuj | edytuj kod]

Decyzją Senatu z 2005 roku sekretarz bezpieczeństwa krajowego nie był włączony w poczet stanowisk przewidzianych w linii sukcesji, jednak 9 marca 2006 roku weszło w życie nowe prawo, sytuujące go na ostatnim miejscu ze względu na fakt, iż ten departament utworzono najpóźniej. Istnieją jednak koncepcje, aby z racji znaczenia resortu umieścić go wyżej – między prokuratorem generalnym a sekretarzem zasobów wewnętrznych.

Linia sukcesji prezydenckiej (stan na 11 czerwca 2020 r.)[edytuj | edytuj kod]

# Zdjęcie Nazwisko Urząd
1 Mike Pence 111th.jpg Mike Pence wiceprezydent
2 Nancy Pelosi spiker Izby Reprezentantów
3 Chuck Grassley official photo 2017.jpg Chuck Grassley przewodniczący pro tempore Senatu
4 Mike Pompeo official CIA portrait.jpg Mike Pompeo sekretarz stanu
5 Steven Mnuchin official portrait.jpg Steven Mnuchin sekretarz skarbu
6 Mark Esper sekretarz obrony
7 William P. Barr prokurator generalny
8 David Bernhardt sekretarz zasobów wewnętrznych
9 Sonny Perdue sekretarz rolnictwa
10 Wilbur Ross Official Portrait (cropped).jpg Wilbur Ross sekretarz handlu
11 Eugene Scalia sekretarz pracy
12 Alex Azar sekretarz zdrowia i opieki społecznej
13 HUD Secretary, Ben Carson (cropped).jpg Ben Carson sekretarz urbanizacji
[2][3] Elaine Chao large.jpg Elaine Chao sekretarz transportu
14 Dan Brouillette sekretarz energii
15 Betsy DeVos official photo (cropped).jpg Betsy DeVos sekretarz edukacji
16 Robert Wilkie sekretarz spraw weteranów
17 Chad Wolf p.o. sekretarza bezpieczeństwa krajowego

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EndPlay: What is the line of succession? (ang.). WFTV, 2018-06-18. [dostęp 2019-11-10].
  2. Elaine Chao nie może zostać Prezydentem Stanów Zjednoczonych, gdyż nie jest obywatelką USA od urodzenia (urodziła się w Taipei). Została naturalizowna w wieku 19 lat.
  3. The Biography of Elaine Chao, the 24th U. S. Secretary of Labor — ElaineLChao.com. www.elainelchao.com. [dostęp 2019-11-10].