Liwia Druzylla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liwia Druzylla
Ilustracja
cesarzowa rzymska
Okres

od 27 p.n.e.
do 14 n.e.

Jako żona

Oktawiana Augusta

Poprzedniczka

Kalpurnia Pisonis

Następczyni

Liwia Orestylla

Dane biograficzne
Data urodzenia

30 stycznia 58 p.n.e.

Data śmierci

29 n.e.

Ojciec

Marek Liwiusz Druzus Klaudianus

Matka

Alfidia

Mąż

Tyberiusz Klaudiusz Neron

Mąż

Oktawian August

Dzieci

Tyberiusz,
Druzus Starszy

Posąg Liwii

Liwia Druzylla (Livia Drusilla; Iulia Augusta, ur. 30 stycznia 58 p.n.e.; zm. 29 n.e.) – rzymska patrycjuszka, córka Marka Liwiusza Druzusa Klaudianusa i Alfidii.

Jej matka, Alfidia, pochodziła z mało znaczącego rodu, ale ojciec, urodzony jako Appius Klaudiusz Pulcher i adoptowany w dzieciństwie przez Marka Liwiusza Druzusa, trybuna w 91 p.n.e. zapewnił jej prestiż rodów Liwiuszów i Klaudiuszów. Liwia Druzylla poślubiła swojego kuzyna, Tyberiusza Klaudiusza Nerona, gdy miała około 15 lat. Urodził im się syn, przyszły cesarz Tyberiusz, a gdy była w szóstym miesiącu ciąży z drugim synem, Druzusem, poślubiła Oktawiana (w 38 p.n.e.). Rozwód i małżeństwo zaaranżował Oktawian, który potrzebował politycznych koneksji Liwiuszów i Klaudiuszów. Ich małżeństwo trwało ponad pięćdziesiąt lat i cechowało się wzajemną lojalnością i szacunkiem. Było jednak bezdzietne, jedyne ich dziecko urodziło się martwe.

Pozycja pierwszej damy cesarskiego dworu, powiązania rodzinne i prywatne bogactwo pozwoliło jej odgrywać znaczącą rolę przez całe życie. Jej potomkami byli wszyscy cesarze dynastii julijsko-klaudyjskiej. Była oskarżana o zbrodnicze pozbywanie się kolejnych pretendentów do sukcesji po Auguście dla zapewnienia tronu swojemu synowi. Dzięki jej zabiegom August adoptował Tyberiusza i wyznaczył go na swojego następcę. Po śmierci Augusta zgodnie z jego wolą Liwia otrzymała tytuł augusty, została członkiem jego rodu (Gens Iulia) i odtąd była nazywana Julia Augusta. Tyberiusz był niechętny jej wpływom i nie powrócił do Rzymu nawet na jej pogrzeb – została pochowana w Mauzoleum Augusta.

Julia Augusta została zaliczona w poczet bogów w 42 n.e. jako Diva Augusta przez Klaudiusza – jej wnuka.

Małżeństwa i dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]