Lokomotywa (wiersz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Model lokomotywy z 1938 roku. W lokomotywach parowych para pochodzi z kotła opalanego np. węglem.

Lokomotywawiersz dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima po raz pierwszy wydany w 1938 roku. Ze względu na silne wykorzystanie dobierania wyrazów tak, aby naśladowały one brzmieniem określone zjawisko, wiersz ten jest przykładem onomatopei. Lokomotywa powstała pod koniec twórczości poety i jest uznawana za jedno z jego najbardziej znanych dzieł[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Lokomotywa opowiada o lokomotywie, która przygotowuje się do odjazdu i w końcu wyrusza na wprost. Oprócz pasażerów lokomotywa wiezie także ładunki, wśród których znajdują się krowy, konie, banany, fortepiany, armata, dębowe stoły i szafy, słoń, niedźwiedź, dwie żyrafy, świnie oraz bagaże. Wiersz opisuje siłę lokomotywy, jej proces ruszania i jazdy.

Tłumaczenia na języki obce[edytuj | edytuj kod]

Wiersz został przetłumaczony na wiele języków obcych, między innymi na niemiecki, francuski, słoweński, czeski, esperanto, rosyjski[2] i angielski[3].

Interpretacje[edytuj | edytuj kod]

Wiersz został zekranizowany w 1957 roku w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej przez Stanisława Raczyńskiego i Lechosława Marszałka[4]. Drugą ekranizację zrealizował w roku 1976 w łódzkim Se-Ma-Forze Zbigniew Rybczyński[5].

Rapowaną wersję utworu Lokomotywa można znaleźć na płycie Poeci duetu producenckiego WhiteHouse. Interpretacji utworu podjęła się raperka Lilu[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Co tworzył Julian Tuwim? (pol.). [dostęp 19 kwietnia 2013].
  2. Lokomotywa (pol.). Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 19 kwietnia 2013].
  3. The Locomotive (ang.). [dostęp 19 kwietnia 2013].
  4. Lokomotywa w bazie filmpolski.pl
  5. Lokomotywa w bazie filmpolski.pl
  6. Poeci (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-05-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]