Lokrum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lokrum
Ilustracja
Państwo

 Chorwacja

Powierzchnia

0,6938[1] km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Lokrum”
Ziemia42°38′N 18°07′E/42,633333 18,116667
Mapa wyspy
Fort Royal

Lokrum (wł. Lacroma) – niewielka wyspa położona na Morzu Adriatyckim, w Dalmacji, ok. 600 m na południowy wschód od murów i starówki Dubrownika. Długość linii brzegowej wyspy wynosi 5058 m[1], powierzchnia 69,38 ha, natomiast jej najwyższy punkt to wzgórze Gravica (96 m n.p.m.). Określana jest jako „Wyspa Miłości”[2].

Wyspa, ze względu na bogatą faunę i florę, jest rezerwatem przyrody. Wyspa nie ma stałych mieszkańców, oprócz turystów i żeglarzy przebywają na niej tylko pracownicy rezerwatu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1023, kiedy to benedyktyni założyli na wyspie opactwo. Według legendy w 1192 król Anglii Ryszard I Lwie Serce rozbił się swoim statkiem na brzegu, a w podzięce za ocalenie zobowiązał się wybudować kościół. Ostatecznie świątynia stanęła w Dubrowniku – dziś w jej miejscu wznosi się Katedra Wniebowzięcia NMP.

W 1667 wyspę, podobnie jak miasto, zniszczyło trzęsienie ziemi – klasztor benedyktyński legł w gruzach. Zakonnicy opuścili wyspę w 1798, według przekazów obrzucili ją przy tym klątwą. W 1806 pojawili się tutaj Francuzi i wznieśli twierdzę Fort Royal, przebudowaną później i użytkowaną przez Austriaków.

W 1859 wyspę kupił arcyksiążę Maksymilian Habsburg, późniejszy cesarz Meksyku. Wybudował tutaj swój pałacyk (w części ruin klasztoru) oraz założył ogrody pałacowe. Po rozstrzelaniu Maksymiliana w Meksyku w 1867 wyspa znajdowała się m.in. w rękach jego żony, a później została sprzedana przez cesarza Franciszka Józefa rodzinie Windisch-Graetz. Jako prezent ślubny Lokrum otrzymała jedyna córka arcyksięcia RudolfaElżbieta Maria. Po upadku Habsburgów pretensje do Lokrum zgłosiła Jugosławia, jednak arcyksiężna stwierdziła, że nie jest już członkiem rodu Habsburgów, lecz rodziny Windisch-Graetz i państwo jugosłowiańskie nie ma prawa do wyspy, jako własności prywatnej. Ostatecznie doszło do ugody – Jugosławia zapłaciła Elżbiecie 575 tys. dolarów odszkodowania.

Wyspa współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Lokrum jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Dubrownika oraz turystów. Transport na wyspę zapewnia prom, kursujący ze starego portu, w pobliżu dubrownickiej starówki.

W 1959 w dawnych ogrodach arcyksiążęcych założono ogród botaniczny – znajduje się w nim fauna rodzima jak i importowana z innych kontynentów, tropikalna i subtropikalna. W 1963 całą wyspę ogłoszono rezerwatem przyrody, w związku z czym przebywanie na niej po zmroku jest zabronione.

Oprócz ogrodu botanicznego i twierdzy Fort Royal turystów przyciąga restauracja w ruinach dawnego opactwa, liczne skaliste brzegi i plaże (również dla nudystów) oraz słone jeziorko, nazywane Morzem Martwym (Mrtvo more) o głębokości 10 m, mające podziemne połączenie z Adriatykiem.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Coastline Lenghts and Areas of Islands in the Croatian Part of the Adriatic Sea Determined from the Topographic Maps at the Scale of 1:25 000. s. 14. [dostęp 2010-11-13]. (ang.).
  2. Wojciech Tyluś, Lokrum - przeklęta wyspa miłości, Blog CroLove.pl, 1 marca 2015 [dostęp 2021-03-18] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Adamczak: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina. Praktyczny przewodnik. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2010. ISBN 978-83-7513-689-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]