Loreley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok na Loreley z lewego brzegu Renu
Skała Loreley

Loreley – związana z wieloma legendami skała nad Renem niedaleko Sankt Goarshausen, wznosząca się około 120 metrów ponad poziom wody.

Położona w najwęższym miejscu Renu między Szwajcarią a Morzem Północnym.

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Według jednej z legend pod Loreley zakopany jest skarb Nibelungów, według innej (która stała się motywem poematu Heinego), z wierzchołka góry rzuciła się w nurty Renu młoda dziewczyna o imieniu Lorelei, zdradzona przez kochanka. Zamieniona w syrenę zwodziła pływających po Renie rybaków, wciągając ich na skały.

Inspiracje[edytuj | edytuj kod]

Postać Lorelei była inspiracją utworów literackich i muzycznych, oprócz Heinego pisał o niej Clemens Brentano, a muzykę komponował Franciszek Liszt. Utwór pod tym tytułem na swej płycie Aégis zamieścił grający gothicmetalową muzykę zespół Theatre of Tragedy, jak również zespół Fading Colours na płycie I'm scared. Także zespół Blackmore's Night stworzył utwór pod tytułem "Lorelei". W repertuarze zespołu Dschinghis Khan znajduje się utwór "Loreley". Do postaci Lorelei nawiązał też w latach 80 XX w. Kapitan Nemo w piosence "Twoja Lorelei". Lorelei to także tytuł jednego z utworów na płycie Treasure szkockiego zespołu Cocteau Twins. Także w dorobku zespołu Wishbone Ash znajduje się utwór o takim tytule. Utwór Lorelei znajduje się również na wydanej w roku 2010 płycie pożegnalnej niemieckiej grupy Scorpions. Postaci Lorelei poświęcona jest piosenka Haliny Mlynkovej pod tym samym tytułem z płyty Po drugiej stronie lustra (jesień 2013).

Koleje niemieckie Deutsche Bahn uruchamiały pociąg InterCity Loreley, który w rozkładzie jazdy 2004/2005 łączył Dortmund z Konstancją.