Lorraine TGV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lorraine TGV
Państwo  Francja
Miejscowość Louvigny
Data otwarcia 2007
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
2
Kasy czynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Lorraine TGV
Lorraine TGV
Ziemia48°56′50″N 6°10′10″E/48,947222 6,169444
Portal Portal Transport szynowy

Lorraine TGV – dworzec kolejowy położony na 281,3 km linii LGV Est européenne, w Louvigny, 27 km od Metz i 30 km od Nancy, w regionie Grand Est, we Francji. Znajdują się tu 2 perony. Stacja została otwarta 10 czerwca 2007.

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Dworzec jest obecnie obsługiwany przez 11 par pociągów TGV/ICE w tym jedna para pociągów międzynarodowych relacji Paris-EstSaarbrücken/Frankfurt nad Menem.

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Dworzec jest położony na terenie gminy Louvigny, pomiędzy miastami Metz i Nancy. Dojazd jest możliwy wyłącznie transportem drogowym. Dworzec posiada 800 miejsc parkingowych, postój taksówek. W pobliżu znajduje się regionalny port lotniczy Metz-Nancy-Lorraine; dworzec lotniczy i dworzec kolejowy są połączone wspólną komunikacją autobusową z miastami Metz (czas podróży 30 min) oraz Nancy (35 min).

Frekwencja[edytuj | edytuj kod]

Dworzec obsłużył w ciągu roku od otwarcia LGV Est 300.000 podróżnych. Jest to dwukrotnie mniej niż zakładano.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Nowy dworzec będzie położony na terenie gminy Vandières, w miejscu przecięcia LGV Est z główną linią kolejową regionu Épinal – Nancy – Metz – Luksemburg. W ten sposób, oprócz połączenia drogowego, zaistnieje także możliwość połączenia kolejowego TGV – TER. Połączenie drogowe nowej lokalizacji będzie jednak znacznie gorsze (brak drogi ekspresowej łączącej z autostradą A 31.

Przenosiny dworca budzą kontrowersje. Władze Nancy i przede wszystkim Metz, obawiają się zmniejszenia ilości bezpośrednich pociągów do Paryża na rzecz połączeń z przesiadką na nowym dworcu, porównywalnych czasowo. Dworzec Lorraine TGV wyznacza 'de facto' koniec pierwszego odcinka LGV. Obecnie znajduje się on przed połączeniem LGV Est z linią Nancy – Metz, nowa lokalizacja znajduje się poza nim. Gdyby okazało się, że połączenie Paryża z Niemcami jest szybsze przez Strasburg niż przez Metz, miasto to mogłoby stracić pewną liczbę pociągów.

Nowy dworzec ma zostać wybudowany w miejscu, w którym warunki terenowe są trudne (dolina rzeki Mozeli), co podnosi znacząco koszty (oceniane na ok. 100 mln €, z czego 20 mln już wydano przy okazji budowy LGV Est). Co więcej, nowa lokalizacja, odległa od obecnej o 10 km, znajduje się w innym departamencie, lokalne władze nie chcą więc rezygnować z posiadania dworca.