Grand Est

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grand Est
alem. Grossa Oschta
luks. Grouss Osten
region
ilustracja
Państwo

 Francja

Siedziba

Strasburg

Kod ISO 3166-2

FR-GES

Prezydent

Jean Rottner

Powierzchnia

57 433 km²

Populacja (2018)
• liczba ludności


5 550 389[1]

• gęstość

97 os./km²

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba departamentów

10

Liczba kantonów

200

Liczba gmin

5195

Położenie na mapie Francji
Położenie na mapie
Strona internetowa

Grand Est (, ɡʁɑ̃tɛst; alz. Grossa Oschta, luks. Grouss Osten, re-fra. Groß Oschte, niem. Großer Osten) – region administracyjny Francji ustanowiony z dniem 1 stycznia 2016. Stolicą jest Strasburg. Do września 2016 region nosił tymczasową nazwę Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia (ACAL)[2][3], odzwierciedlającą nazwy łączonych w ramach reformy administracyjnej regionów: Alzacja, Lotaryngia i Szampania-Ardeny.

Główne rzeki regionu to Sekwana, Moza i Ren. Zajmuje powierzchnię 57 433 km², jest piątym co do wielkości we Francji regionem. Obejmuje dwa pasma górskie (Wogezy i Ardeny). Graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami i Szwajcarią. W 2017 roku liczył 5 549 586 mieszkańców. Znajduje się częściowo na terenie tzw. europejskiego banana. W Grand Est jest lunapark Parc du Petit Prince.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Podział regionu na departamenty i okręgi (arrondissement)
Logo regionu Grand Est

W skład regionu wchodzi 10 departamentów[4]:

 

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Największe miejscowości regionu (w nawiasach liczba ludności w 2020 roku[5]):


Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Manifestacja w Strasburgu przeciwko połączeniu regionów (23 listopada 2014)

Społeczność z Alzacji i Lotaryngii uważa, iż region został utworzony w celu ograniczenia ich praw i autonomii. W 2016 roku odbywały się protesty przeciw takiej zmianie administracyjnej. Społeczność alzacka i lotaryńska miała bowiem o wiele dalej posunięte prawa niż pozostałe regiony Francji[potrzebny przypis].

W odpowiedzi na protesty rząd francuski utworzył CEA (collectivité européenne d’Alsace), czyli Europejski Kolektyw Alzacji, łączący dwa alzackie departamenty Bas-Rhin i Haut-Rhin. 1 stycznia 2021 r. te departamenty połączą się w jedną wspólnotę terytorialną, ale pozostaną częścią regionu Grand-Est. Utworzenie zostało przegłosowane przez francuski parlament w dniu 25 lipca 2019 r. (ustawa 2019-816 z dnia 2 sierpnia 2019)[6].

Mieszkańcy Alzacji już w 2013 roku głosowali w referendum przeciwko jednej zbiorowości terytorialnej, w departamencie Haut-Rhin – mniej zaludnionym – większość wyborców odrzuciła propozycję połączenia i referendum dało wynik negatywny (56% przeciw połączeniu)[7].

Alzacja po połączeniu departamentów zyska status podobny do statusu Korsyki oraz departamentów zamorskich. W ustawie powstały zapisy dotyczące promowania języków regionalnych w szkole i utworzeniu komitetu ds. języka niemieckiego w Alzacji[potrzebny przypis].

Herbarz[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]