Lotnisko Krajna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lotnisko Krajna
Dawne lotnisko w Krajnej k. Birczy
Dawne lotnisko w Krajnej k. Birczy
Państwo  Polska
Miejscowość Krajna
Typ cywilne, nieczynne
Zarządca Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Kod ICAO EPAR
Wysokość 441 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 16/34: asfaltobeton, 1200 m
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Lotnisko Krajna
Lotnisko Krajna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lotnisko Krajna
Lotnisko Krajna
Ziemia 49°39′24″N 22°30′48″E/49,656667 22,513333

Lotnisko Krajna (kod ICAO: EPAR) – lotnisko zbudowane na gruntach nieistniejącej wsi Krajna na Pogórzu Przemyskim, w województwie podkarpackim. W 2012 na terenie powstało lądowisko Arłamów.

Na grzbiecie, na północny zachód od dawnej wsi, na wysokości 441 m n.p.m. znajduje się asfaltowy pas startowy o wymiarach ok. 1200 × 35 m. Lotnisko zostało zbudowane przez 16 batalion budowy lotnisk[1].

Do roku 1990 należał do kompleksu rządowego ośrodka wypoczynkowego w Arłamowie. Lądowały tu samoloty przywożące dostojników państwowych i partyjnych oraz ich gości do ośrodka wypoczynkowego lub na polowania. Obecnie formalnym zarządcą lotniska jest Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, stąd często służy jako skład drewna.

Lądują tu małe samoloty oraz za specjalną zgodą duże samoloty wojskowe, gdyż w Krajnej i okolicach często odbywają się manewry wojskowe. Pas startowy wykorzystywany jest także jako miejsce odcinków specjalnych podczas organizowanych rajdów samochodowych.

Lotnisko nie posiada oświetlenia ani urządzeń naprowadzających. Instytut Liberalny prowadzi kampanię na rzecz jego reaktywacji i przystosowania do lotów krajowych np. do Warszawy.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]